Emtia piyasası ralliye döndü

Geçtiğimiz hafta emtia piyasasında bir yükseliş yaşandı. Emtia piyasasında yoğun talep varken arza ilişkin endişeler...

Emtia piyasası ralliye döndü

emtia piyasasi ralliye dondu ujdc

Geçtiğimiz hafta emtia piyasasında bir yükseliş yaşandı.

Emtia piyasasında yoğun talep varken arza ilişkin endişeler devam ediyor. Geçtiğimiz hafta satış baskısının hakim olduğu piyasada, geçtiğimiz hafta sert yükselişler görüldü.

ABD’de açıklanan veriler güçlü bir ekonomiye işaret ederken, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın “güvercin” yönlendirmesi ve Çin’in ekonomiyi destekleyici adımları küresel piyasaları olumlu etkilerken, emtia piyasası da olumlu bir seyir izledi.

Analistler, Çin Merkez Bankası’nın (PBoC) ekonomiyi desteklemeye yönelik hamlelerinin emtia piyasasındaki yükselişi destekleyen en önemli faktörler arasında yer aldığını belirtti.

PBoC bankaları ve kredi kuruluşlarının zorunlu karşılık oranlarını 25 baz puan düşürmesi ve Çin’de açıklanan verilerin ekonomik aktiviteye ilişkin olumlu sinyaller vermesi risk iştahını destekledi.

Bankadan yapılan açıklamada, kararın “ekonomik toparlanmanın temellerini güçlendirmeyi ve piyasaya yeterli nakit sağlamayı amaçladığı” kaydedildi.

Zorunlu karşılık oranını bu yıl ikinci kez düşüren PBoC, 17 Mart’ta da zorunlu karşılık oranını 25 baz puan düşürmüştü.

Ağustos ayında Çin’de sanayi üretimi yıllık yüzde 4,5 ve perakende satışlar yüzde 4,6 artışla beklentileri aşarken, işsizlik oranı yeniden yüzde 5,2’ye geriledi.

Analistler, tahminlerin üzerinde gelen verilerin Çin’de ekonomik aktivitede toparlanma sinyali verdiğini belirterek, bunun önceki teşvik tedbirlerinin etkili olmaya başladığının kanıtı olabileceğine dikkat çekti.

Altının ons fiyatı, Asya merkez bankalarının para birimlerini korumaya yönelik tedbirlerinin ardından yükselişe geçerken, haftayı yüzde 0,2 yükselişle tamamladı.

Gümüş yüzde 0,5, paladyum yüzde 4,1 ve platin yüzde 3,7 değer kazandı.

Öte yandan tezgah üstü piyasada bakır yüzde 2,2, çinko yüzde 5,4, kurşun yüzde 0,1, alüminyum ise yüzde 1 artarken, nikel yatay bir seyir izledi.

Analistler, Çin Merkez Bankası’nın (BOC) yuanı destekleme müdahalesinin başta bakır olmak üzere baz metaller üzerinde olumlu etki yarattığını söyledi.

RALLİYE ENERJİ ÜRÜNLERİ DE KATKIDA BULUNDU

Petrol fiyatları küresel arz kaygıları nedeniyle yılın en yüksek seviyelerinde işlem görmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Brent petrolü yüzde 2,2, New York Ticaret Borsası’nda işlem gören doğalgaz ise yüzde 1,5 oranında artış gösterdi.

Fiyat artışında dünyanın en büyük petrol üreticileri Suudi Arabistan ve Rusya’da Eylül ayında kesintilerin devam etmesi ve bazı üretici ülkelerde petrol üretiminde yaşanan olumsuzluklar etkili oldu.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi Libya’da yaşanan fırtına nedeniyle ülkenin doğusundaki petrol ihracat terminallerinden 4’ü kapatıldı. Kazakistan bakım nedeniyle günlük petrol üretimini azalttığını duyurdu.

OPEC aylık raporunda yıl sonuna kadar dünya petrol talebinin yüksek, üretimin ise düşük olacağını belirtti.

Enerji Ajansı’nın (IEA) ağustos ayı küresel petrol piyasası raporuna göre, OPEC+ grubunun en büyük üreticileri Suudi Arabistan ve Rusya’nın günlük yaklaşık 1,3 milyon varillik kesintiyi sonuna kadar uzatacağını açıklaması Yılın ilk yarısında piyasalar ciddi bir arz açığıyla karşı karşıya kaldı. .

Avustralya’daki işçi grevleri nedeniyle arz şoklarına ilişkin endişeler nedeniyle doğal gaz fiyatları yükseldi.

Avustralya’daki önemli Chevron tesislerinde çalışan LNG işçileri, yönetimle yapılan müzakerelerin anlaşmaya varamaması üzerine kısmi greve başladı.

Chicago Ticaret Borsası’nda işlem gören buğday ve pirinç yüzde 1,3 ve yüzde 0,9 oranında değer kazanırken, mısır ve soya fasulyesi sırasıyla yüzde 1,8 ve yüzde 1,7 oranında değer kaybetti.

Analistler, dünya buğday üretimi tahminlerinin bir önceki aya göre azalması sonucunda buğday fiyatlarının arttığını söyledi.

ABD Tarım Bakanlığı’nın (USDA) 2023/24 sezonuna ilişkin tahminlerine göre, buğday üretim tahminleri bir önceki aya göre 3,3 milyon azalarak 793,37 milyon tona ulaşırken, dönem sonu stok tahminleri ise 920 bin azaldı 265,61 milyon tona yükseldi.

Dünya mısır üretimi tahminlerinin bir önceki aya göre artması mısır fiyatlarının değer kaybetmesine neden oldu.

Uluslararası Tahıl Komisyonu’nun (IGC) tahmin raporunda, mısır üretiminde önceki ay tahminlerine göre 1 milyon ton artış öngörülürken, dönem sonu stokları ise önceki ay tahminlerine göre 6 milyon ton artarak 2019’a ulaştı. 288 milyon ton.

KAHVEDEKİ ARTIŞ YÜZDE 7’Yİ AŞTI

Intercontinental Exchange’de işlem gören kahve yüzde 7,1, şeker yüzde 3,2, kakao yüzde 2,6 ve pamuk yüzde 0,9 arttı.

Şeker 0,2779 dolarla Ekim 2011’den bu yana en yüksek seviyesine ulaşırken, kakao ise 3.763 dolarla Mart 2011’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Hindistan’ın en büyük üretim eyaleti olan Maharashtra’da şeker üretiminin, kurak geçen ağustos ayı nedeniyle azalması bekleniyor. Petrol fiyatlarındaki artışla birlikte artan talep beklentileri de şeker fiyatlarında artışa neden oldu.

El Nino hava olayının küresel kakao üretimini olumsuz etkileyeceği endişesi nedeniyle kakao fiyatları artmaya devam etti.

Öte yandan Brezilya Tarım Bakanlığı, ülkenin en büyük çikolata hammaddesi üreten eyaleti Bahia’daki meyve bahçelerinde hafif kakao mozaik virüsünün (CaMMV) tespit edildiğini ve bunun kakao fiyatlarında artışa yol açtığını duyurdu.

Kahve fiyatlarının yükselişinde küresel üretimdeki keskin düşüş ve uluslararası pazarlarda kahve çekirdeğine olan talebin artması etkili oldu.

Kaynak: AA