ECE Türkiye Uluslararası Perakende Kiralama Günü’nde perakende sektörü masaya yatırıldı

Geleneksel hale gelen ‘ECE Türkiye Memleketler arası Perakende Kiralama Günü’nün 12’ncisi, ulusal ve milletlerarası firmalarının...

ECE Türkiye Uluslararası Perakende Kiralama Günü’nde perakende sektörü masaya yatırıldı

Geleneksel hale gelen ‘ECE Türkiye Memleketler arası Perakende Kiralama Günü’nün 12’ncisi, ulusal ve milletlerarası firmalarının üst seviye yöneticileri ve firma sahipleri, AVM yatırımcıları, kesime finansman sağlayan bankaların temsilcileri, perakende dünyasının önde gelen aktörlerinin iştirakiyle 10 Ekim Pazartesi günü Divan Kuruçeşme’de gerçekleştirildi.

Bu yıl 12’ncisi düzenlenen ECE Türkiye Memleketler arası Perakende Kiralama Günü, 500 kişilik güçlü bir iştirakle gerçekleşti. Ulusal ve milletlerarası perakende markalarının üst seviye yöneticileri ile firma sahipleri, AVM yatırımcıları, bölüme finansman sağlayan bankaların temsilcileri ve perakende dünyasının önde gelen aktörlerini bir ortaya getiren ECE Türkiye Memleketler arası Perakende Kiralama Günü’nde bölüme dair gündem hususları masaya yatırılırken ECE Türkiye’nin idare portföyündeki V Mall ve V Metroway projelerinin lansmanı yapıldı. 10 Ekim Pazartesi günü Divan Kuruçeşme’de gerçekleştirilen tertipte 22 yıldır Türkiye gayrimenkul bölümünde global bir yatırımcı ve tam hizmet sağlayıcı olarak faaliyetlerini sürdüren ECE Türkiye’nin, yeni operasyonlarıyla birlikte 2 bin 500 kira kontratını yönetir hale geldiği ve şirketin kiralanabilir toplam alanının 615 bin metrekareye ulaştığı duyuruldu.

Organizasyonun açılış konuşması, ECE Türkiye Eş Genel Müdürü ve COO’su Semet Yolaç Canlıel ile ECE Türkiye Eş Genel Müdürü ve CFO’su Nuri Şapkacı tarafından yapıldı. Canlıel ve Şapkacı, konuşmalarında şirketin muvaffakiyet dolu 22 yıllık serüvenini, pandemi sürecindeki olumlu performansını ve yeni projelerinin ayrıntılarını aktardı.

Semet Yolaç Canlıel, “Sektördeki 22’nci yılımızın içinde olduğumuz bu sene, Türk perakende bölümüne olan inancımız ve bağlılığımızla Türkiye’nin en itibarlı alışveriş merkezlerine hizmet veriyor olmaktan, bu alışveriş merkezlerinin sürdürülebilir başarısına katkı sağlayabilmekten, iş ortaklarımız olan yatırımcı ve perakende kümeleri ile müşterilerimiz için katma bedel yaratabilmekten gurur ve memnunluk duyuyoruz. Bugün, burada idaresini 2021 yılında devralmış olduğumuz V Mall İstanbul’dan sonra İsra Holding’in bir başka yatırımı olan V Metroway projesini de idare portföyümüze kattığımızı duyurduk. Perakende kümelerinin, çok değerli markalarımızın her iki projeye de gösterdikleri ağır ilginin gururu ve heyecanı içerisindeyiz” dedi.

Nuri Şapkacı ise “ECE Türkiye olarak büyük heyecanla beklediğimiz ve hazırlandığımız 20’nci yılımızı bir ortada coşkuyla kutlamak isterdik. Ama pandemi periyodunun kurallarında yüz yüze gelemedik. Bununla birlikte perakendeci ortaklarımızın sürdürülebilirliğine odaklandığımız, ziyaretçi sayılarını ve ciro performanslarını artırmaya yönelik iş birliklerine ve pazarlama aksiyonlarına sürat verdiğimiz pandemi devrinde çok daha ağır sonuçların ortaya çıkmasını engellemeyi amaçladık. Son derece proaktif davranarak pandemi devrini çok güzel yönettik, süreci en az hasarla tamamlayan firma olduk. Geldiğimiz noktada yönettiğimiz AVM’ler yüzde 99’luk doluluk oranına ulaştı; ciro ve müşteri girişlerinde 2019’a oranla değerli bir büyüme elde ettik” sözlerini kullandı.

Organizasyona ECE Türkiye’nin bağlı bulunduğu Avrupa dal başkanı ECE Marketplaces’in CEO’su Joanna Fisher de iştirak sağladı. Joanna Fisher yaptığı konuşmada, “Uzun bir ortanın akabinde Almanya’dan sonra en büyük pazarımız olan Türkiye’de olmanın memnunluğunu yaşıyorum. Bugün burada, iş ortaklarımız olan dal profesyonelleriyle bir ortaya gelmek, potansiyel ortaklarımızla tanışmak ve ticari gayrimenkul dalının gelişimine yönelik olarak Türkiye pazarı özelinde tahlillerimizi sizlerle paylaşmak, işimizin geleceği açısından son derece değerli. Pazardaki güçlü pozisyonu sayesinde en sıkıntı günlerde inanç ve istikrar, âlâ vakitlerde ise eşsiz bir büyüme performansı sunan ECE Türkiye’ye sizlerin huzurunda teşekkür etmek istiyorum” kelamlarını kaydetti. Fisher ayrıyeten, ECE Group’un 13 ülkedeki AVM ve AVM harici faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Konsept planlamasını, kiralamasını ve açılışı sonrası uzun devirli idaresini ECE Türkiye’nin üstlendiği V Mall ve V Metroway projelerinin yatırımcısı İsra Holding’in İdare Heyeti Lideri Abdurrahim Tavlı da konuşmacılar ortasında yer aldı. Abdurrahim Tavlı, İsra Holding’in faaliyet alanları ile AVM yatırımında öne çıkan farklı finansman modelleri ve inovatif yaklaşımlardan bahsetti. ECE Marketplaces Kiralama Hizmetlerinden Sorumlu Genel Müdürü Steffen Eric Friedlein’ın kıymetli bir istihdam kaynağı olan ve yarattığı hacimle iktisat çarklarının dönmesinde büyük hisseye sahip olan perakende kesimindeki global trendlerden bahsettiği tertipte; Blockchain teşebbüsçüsü, Boğaziçi Üniversitesi öğretim vazifelisi ve Paribu Müşavere Heyeti Üyesi Cemil Şinasi Türün ise blokzincir teknolojisi hakkında bilgi verirken bu teknolojinin önümüzdeki yıllarda farklı alanlarda bir yatırım aracı olarak kullanılacağından bahsetti.

Organizasyonda sevilen cover kümesi Six Pack de sahne aldı. Sahneye Ajda Pekkan’ın ölümsüz müziği ‘Yeniden Başlasın’la çıkan küme, Türkçe ve İngilizce pop, pop-caz, R&B müzik üsluplarının sevilen örneklerinden oluşan repertuarıyla dinleyicilere keyifli bir müzik ziyafeti sundu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı