TİM, ABD ile ihracat hedefine kitlendi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türkiye ile ABD ortasındaki 100 milyar dolarlık ticaret hacmi maksadı doğrultusunda,...

TİM, ABD ile ihracat hedefine kitlendi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türkiye ile ABD ortasındaki 100 milyar dolarlık ticaret hacmi maksadı doğrultusunda, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığı uyumunda, ABD’de Ticari Diplomasi Etkinlikleri’ni gerçekleştirdi.

TİM, Ticaret Bakanlığı uyumu ile kesimlerinin önde gelen ihracatçılarının ağır iştirakiyle Dubai’ye, Tel Aviv’e ve son olarak da Barselona’ya ticaret heyetleri düzenleyerek 2022 yılına süratli bir başlangıç yaptı.

ABD’YE TİCARİ DİPLOMASİ AKTİFLİĞİ

TİM, bu sefer de Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığı uyumunda ABD’de Ticari Diplomasi Etkinlikleri’ni gerçekleştirdi. ABD ile 100 milyar dolarlık ticaret amacı çerçevesinde düzenlenen, toplantıya yetkililer ve birçok iş insanı katıldı.

“Transatlantik İhracatında Türkiye’nin Rolünün Artırılmasına Yönelik Panel Serisi ve Ticari Diplomasi Faaliyetleri’” projesi hakkında değerlendirmelerde bulunan TİM Lideri İsmail Gülle, “Heyetimiz ABD’li bürokratlar ve iktisat yetkilileri ile verimli toplantılar gerçekleştirdi. Türkiye ile ABD ortasındaki siyasi problemlerin hükümetler ortasında samimi bir halde çözülmesi gerektiğini kendilerine tabir ettik. Ayrıyeten demir-çeliğe uygulanan anti damping uygulamaları ile çelik ve alüminyumda uygulanan vergilerin karşılıklı ticareti olumsuz etkilediğini tabir ettik.” dedi.

“TÜRKİYE İLE ABD ORTASINDAKİ TİCARETTE GÖSTERGELER İLERİ GİDİYOR”

2021 yılı sonunda ABD ile ticaret hacminin yüzde 29 artış göstererek 28 milyar dolarlık rekor bir düzeye ulaştığını belirten TİM Lideri Gülle, “ABD ile ticaret hacmimiz 28 milyar dolara ulaştı ve göstergeler gelecek için de olumlu bir formda ileri gidiyor. Türkiye’nin ABD ile olan ticaretinde besin bölümümüzün hissesinin çok düşük olduğunu ve bu mevzuda çok daha yol alınması gerektiği konusunda ABD tarafı ile fikir birliğine vardık. ABD Ticaret Bakanı yakında Türkiye’ ye gelecek. Bu mevzuda karşılıklı bir kadro protokoller imzalanması bekleniyor.” formunda konuştu.

“SORUNLARA DEĞİL FIRSATLARA BAKMALIYIZ”

Türk heyetinin gerçekleştirmiş olduğu ziyaretin çok verimli geçtiğini, iki taraf ortasında çok uygun diyalogların başladığını belirten TİM Marka Kurulu Lider Vekili Süleyman Orakçıoğlu, “Biz bu ziyareti olumlu bir başlangıç olarak görüyoruz. Dört gün içinde çok sayıda toplantı ve görüşme gerçekleştirdik. Yaklaşımlar olumluydu. Bilhassa ticari diplomasinin ortaya koyduğu gelişim ile ilgili birlikte çok şeyler yapılacağı konusunda hemfikir kaldık.” biçiminde konuştu.