DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’dan ekonomi için iddialı sözler: Ekonomiyi bir ayda ayağa kaldırırız

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan Haberler.com Youtube kanalına konuk olarak Cumhurbaşkanlığı adaylığı, ittifaklar ve...

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’dan ekonomi için iddialı sözler: Ekonomiyi bir ayda ayağa kaldırırız

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan Haberler.com Youtube kanalına konuk olarak Cumhurbaşkanlığı adaylığı, ittifaklar ve seçimler üzere değerli mevzular ile ilgili sorulan sorulara yanıt verdi. Babacan’ın ekonomiyi ne kadar müddette ayağa kaldırırsınız sorusuna verdiği yanıt ise hayli konuşuldu.

”1 AYDA EKONOMİYİ DÜZELTİRİZ”

AK Parti iktidarında daha evvelce iktisattan sorumlu bakan olarak vazife yapan Babacan, ”DEVA Partisi geldiğinde ne kadar müddette bir şeyler rayına oturur” sorusuna ”İlk bir ayda iktisatla ilgili kurumların tamamını ayağa kaldırmak mümkün. Çok kolay. Merkez Bankası, SPK ve BDDK bunların iç tertipleri ile iç tertip şemasıyla ilgili yanlış işler var. Onları düzeltmek birkaç günlük iş. Çabucak düzgün ve işin ehli ve dürüst insanları bu kurumların başına getirmek en fazla 3-4 hafta. Onun için bir ayda ekonomik kurumları ayağa kaldırırız” tabirlerini kullandı.

”6 AY İÇERİSİNDE KRİZ İKLİMİ ORTADAN KALKAR”

Babacan kelamlarında bakanlık periyoduna atıf yaparak ”biz daha evvel yaptık, sıfırdan kaç tane kurum kurduk” dedi. Ayrıyeten Babacan buralarda vazife vereceği isimler hakkında da konuştu. Babacan,11 yıl ekonomi idaresinin başında olduğunu söyleyerek ”yüzlerce değil binlerce arkadaşımız var” açıklamalarında bulundu. Ali Babacan son olarak, ”Dürüst ve işi bilen beşerlerle bir takım oluşturduğunuzda en geç 6 ay içerisinde kriz iklimi ortadan kalkar” açıklamalarını yaptı.

”BEN HİÇBİR VAKİT DOLAR KURU SÖYLEM ETMEDİM’

”Dolar kuru geriler mi?” sorusuna da karşılık veren Babacan, 11 yıldır dolar kuru söylem etmediğini söyledi. Babacan, ”Ben dolar kuru şuraya iner, buraya çıkar demedim. Zira bizim siyasetimiz özgür piyasa. Fakat sapasağlam Merkez bankasıyla özgür piyasa. Enflasyonla çabayı önceleyen bir merkez bankasıyla.” sözlerini kullandı.

Görev olduğu sırada kur fiyatlarını söyleyen Babacan, ”2002 yılında iktisat idaresini teslim aldık dolar kuru 1.50 TL, ben Dışişleri Bakanı oldum dolar kuru 1.30 TL. Tıpkı periyotta Türkiye’nin ihracatı 36 milyar dolardan 108 milyar dolara, ulusal gelir 3.500 dolardan 11 bin dolara çıktı. Kıymetli olan döviz kurunda olan istikrardır. Kurun özgür piyasa şartlarında oluşmasıdır. Fakat bunu yaparken de merkez bankasının sapasağlam bir para siyasetiyle güçlü bir döviz rezerviyle fiyat istikrarını sağlamasıdır” dedi.

FAİZ İNDİRİMİ YORUMU

Faiz indirimlerine de yorum yapan Babacan, ”Enflasyon %200’e çıkmışken faizler bir puan artmış ne inmiş ne. Büsbütün halkın gözünü boyamak için yapıyorlar. Piyasada %35-40’tan daha aşağı kredi bulabilen var mı, yok. Merkez bankasının faizi inince piyasa faizi inmiyor ki” dedi.