Deprem Köyleri de Vurdu. Mezarlar Kazıldı, Hayvanlar Aç Kaldı

Kahramanmaraş merkezli olarak 6 Şubat’ta meydana gelen zelzeleler kent merkezlerinde büyük can kaybına neden olurken,...

Deprem Köyleri de Vurdu. Mezarlar Kazıldı, Hayvanlar Aç Kaldı

Kahramanmaraş merkezli olarak 6 Şubat’ta meydana gelen zelzeleler kent merkezlerinde büyük can kaybına neden olurken, köylerde de büyük yıkımlara yol açtı. Kahramanmaraş’ın köylerinde yıkılan konutlar nedeniyle çok sayıda can kaybı yaşanırken, hayatını kaybeden vatandaşlar defnedilmeye başlandı. Tek geçim kaynakları olan hayvanları ölen köylüler, kalan hayvanlar için ise yem bulmakta zahmet çekiyor.

Depremin tesirinin en çok hissedildiği ve çok sayıda can kaybının yaşandığı Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesine bağlı Ericek köyünde, hayatını kaybedenler için mezarlar açıldı, definler yapılmaya başlandı.

Depremden sağ çıkanlar ise köylerde ömür çabası vermeye çalışıyor. Besicilik yapan köylüler, ahırları yıkıldığı için kalan hayvanlarını besleyecek yeme de ulaşamıyor. Tek geçim kaynakları olan hayvanlarına yem bulamamaktan yakınan Malatya Gövdeli köylüleri, bütün ekmekleri toplayıp hayvanlarına vermekte deva bulduklarını tabir ediyorlar.

Nurhak ilçesine bağlı Tırıklı yaylasında ise bir ahırda 50’ye yakın keçinin göçük altında kalarak öldüğü öğrenildi.

Çağlayancerit ilçesine bağlı Zeynepuşağı köyünde de konutların birçoklarının yıkıldığı belirtiliyor.

Köylerde yaşanan yıkım ve zayiat, buralarda yaşayan vatandaşların görüntü çekimlerine de tüm çıplaklığıyla yansıdı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

Birinci görüntü:  Malatya Doğanşehir Gövdeli Köyü

İkinci görüntü:  Çağlayancerit ilçesi, Zeynepuşağı köyü

Üçüncü görüntü:  Göksun ilçesine bağlı Ericek köyü

Dördüncü görüntü:  Nurhak ilçesine bağlı Tırıklı yaylası