Lavabo açıcı bomba gibi patladı, soluğu hastanede aldı

Bahçelievler‘de yaşayan 61 yaşındaki Süha Enç’in tıkanan lavabosuna döktüğü açıcı bomba üzere patladı. Bedeninde yanıklar...

Lavabo açıcı bomba gibi patladı, soluğu hastanede aldı

Bahçelievler‘de yaşayan 61 yaşındaki Süha Enç’in tıkanan lavabosuna döktüğü açıcı bomba üzere patladı. Bedeninde yanıklar oluşan Enç, “Elimi uzatıp dökmeye çalışırken bir patlama oldu. Sağ elimin üst taraflarında yanma hissettim. Tozla sıvı karıştığında patlama olduğunu sonradan öğrendim, bu durumdayım. İnsanlara tavsiyem bilinçsizce ve her önüne gelen lavabo açıcıyı kullanmasınlar” dedi.

Bahçelievler‘de yaşayan kuyumcu 61 yaşındaki Süha Enç’in 20 Mayıs’ta meskeninde konuklarını ağırlarken lavabosu tıkandı. Argümana nazaran, evvel lavaboyu açmak için katı bir eser kullanan Enç, açılmayınca nalburdan sıvı bir eser aldı, meskenine gelen Enç’in lavaboya döktüğü açıcı adeta bomba üzere patladı. Patlamayla sıçrayan Enç, çabucak sağ kolunu yüzüne kapattı. Konutunun banyosuna koşan ve kıyafetlerini çıkararak, yanık bölgelerine su döken Enç’in bu müdahalesi sonrası çabucak Bahçelievler’de bir hastaneye gidildi. Kolunda, baldırında ve bedeninin birtakım noktalarda yanıklar oluşan Enç, Çam ve Sakura Kent Hastanesi’ne sevk edildi. Tedavisine burada devam edilirken Çam ve Sakura Kent Hastanesi Yanık Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Mustafa Turan, Enç’in durumuna ait bilgi verdi, vatandaşları kimyasalları kullanırken dikkatli olmaları konusunda uyardı.

“DÖKMEYE ÇALIŞIRKEN BİR PATLAMA OLDU”

Lavabo açmak isterken yaşanan patlamayı anlatan 61 yaşındaki Süha Enç, “Ayın 20’sinde cuma sabahı saat 09.30-10.00 üzere mutfakta bir şeyler yapacaktık. Marketten toz lavabo açıcı aldım, 1-2 paket döktüm, sıcak suyu döktüm açılmadı. Biraz bekledim, konuklar de uyanmak üzereydi çabuk ettim, nalbura gittim. Kimyasal ilaç tavsiye etti adam, aldım, getirdim. Kullanma talimatını okudum, masrafa döktüm. Elimi uzatıp dökmeye çalışırken bir patlama oldu. O patlama esnasında yüzümü sola hakikat çektim. Hasebiyle sağ elim o tarafta kaldı. Sağ elimin üst taraflarında yanma hissettim. O panikle kalktım, banyoya gittim, üstümü çıkardım. Çabucak soğuk suyu açtım, duş yaptım” diye konuştu.

“NEFESİMDE DARLIK, BOĞAZIMDA YUTKUNMA ZORLUĞU OLDU”

Kimyasal eserlerin bilinçsizce kullanılmaması gerektiği anlatan Enç, “Çocuğum ‘doktora git’ dedi, ‘bir şey olmaz’ dedim, 5-10 dakika durdum. O ortada yanma hissedince gideyim bari dedim, evvel Bahçelievler’e gittim, oradan Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi’ne gönderdiler. İnsanlara bilinçsizce ve her önüne gelen lavabo açıcıyı kullanmamalarını tavsiye ediyorum. Tozla sıvının karıştığında patlama olduğunu sonradan öğrendim ve şu anda bu durumdayım. Şortla yahut atletle dolaşıyoruz, bu işleri yaparken daha önlemli bir biçimde giyinmelerini tavsiye ediyorum. Evdekiler panikledi, bir şey olduğu vakit birbirine sarılırsın ya sarılamadılar, korktular. Nefesimde darlık, boğazımda yutkunma zorluğu oldu. O zehirlenme durumunu düşündüğüm içinde doktora gideyim dedim” sözlerini kullandı.

“BUNLARI KULLANIRKEN ÇOK DİKKAT ETMEK GEREKİYOR”

Meskenlerde paklık eseri olarak kullanılan gereçler nedeniyle birçok kişinin ağır beden sorunlarıyla hastaneye başvurduklarını anlatan Çam ve Sakura Kent Hastanesi Yanık Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Mustafa Turan, “Lavabo açıcı kaynaklı durumları biz aralıklarla görüyoruz, son yıllarda olağan lavabo açıcıların dışında daha ağır, profesyonel lavabo açıcılar da halka açılmaya başladı. Buna bağlı olduğunu düşünüyoruz bu türlü ağır cilt lezyonlarıyla geliyor hastalarımız. Evvel katı olan lavabo açıcıyı kullanıyor, açılmayınca daha profesyonel sıvı ve bunların birden fazla da asit içermektedirler. Hastamız da açılmayınca onu deniyor o ortada bir patlama, kimyasal bir tepki gerçekleşiyor. Bunları kullanırken çok dikkat etmek gerekiyor. Hasarlar alınıyor, gözlerde körlüğe kadar gidebilecek ciltte ağır lezyonlara yol açabilecek durumlarla karşılaşabiliyoruz. Cilde bir temas olduğu vakit kesinlikle sulandırılarak süreç yapılması, yeterli bir biçimde yıkanması ardından de cilt hasarının kıymetlendirilmesi ve tedavisi için bir yanık merkezi yahut hastanelerde bunların tedavi edilmesi gerekiyor” dedi.

“GÖZÜNÜ KAYBETMELER, ÖMÜR UZUNLUĞU YÜZDE İZ HASARLARI”

Yaşanan yanık olayları sonrası birinci müdahalenin büyük kıymet taşıdığını söz eden Prof. Dr. Turan, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Çoğu hasta konutta hasar almış bir biçimde geliyor bize, o yüzden o bulaşan sıvının çabucak ortamdan uzaklaştırılması çok kıymetli. Kullanma talimatlarına uyulması, bilinir markaların alınması da burada çok değerli. Bize gelen hastalarımızda ağır bir teneffüs hasarıyla karşılaşabiliyoruz. Kesinlikle üzerindeki kullanım talimatlarına uyarak, bilerek yapmak lazım. Kimyasalları fazla karıştırmamak lazım. Son 2-3 yıldır sık müsabakaya başladık. Mesken kazalarıdır bunlar, çok pak gözüküyor lakin gözünü kaybetmeler, ömür uzunluğu yüzde iz hasarları oluşabiliyor. Ölümcül komplikasyonlara kadar giden durumlarla karşılaşabiliyoruz. Hastamız burada gerçek bir şey yapmış bu olay olunca çabucak sıvılarını uzaklaştırmış, elbiselerini üzerinden uzaklaştırmış. Kimyasaldan olabildiğince uzaklaşmaya çalışmış. Derinleşmeyen yerler var, birtakım kısımlar derin, oralarında iz kalmadan düzeltilmesi için uğraşıyoruz” formunda konuştu.

(Hasibe Karadağ – Muhammed Fırat Aksoy – İHA)

İhlas Haber Ajansı / Sıhhat