Çiftçilere erken ikaz sistemi

İZMİR (İGFA) – İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonu doğrultusunda...

Çiftçilere erken ikaz sistemi

İZMİR (İGFA) – İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonu doğrultusunda tarımdaki randıman kaybını önlemek için “İzmir Tarımı” taşınabilir uygulamasını devreye aldı. Uygulama iklim krizinin sonucu olarak ortaya çıkan ani hava olaylarına karşı üreticileri uyarıyor. Ayrıyeten üreticiler ekim, dikim, hasat vakti, sulama ve ilaçlama ile ilgili bilgiler de alabiliyor.

“Tarlanın üzerindeki bulutu bile görecekler”
Yurttaşların İzmir Tarımı uygulamasını telefonlarına indirdikten sonra tarlalarının ada ve parsel bazındaki pozisyonlarını da girerek uygulamaya üye olmaları gerektiğini tabir eden İzmir Büyükşehir Belediyesi Bilgi Süreç Dairesi Lideri Cet Pak, “Uydu Türkiye’nin üzerinden üç günde bir geçiyor. Üç gün içerisinde tüm bilgileri alıyoruz ve sistemden çiftçilere gönderiyoruz” dedi. Yağış, don, hastalık vakti üzere birçok bilgiyi erken ihtar sistemi ile üreticilere ulaştırdıklarını aktaran Cet Pak, şöyle konuştu: “Toprak sıcaklığı, toprak nemi üzere bilgiler de sistemde mevcut. 30 santime kadar toprak nemini veriyoruz. Böylelikle çiftçi ne vakit, ne kadar sulama yapması gerektiğine sistem üzerinden ulaşabiliyor. İlaçlama vakti da kıymetli. Rüzgar suratını hesaplayarak ilaçlama vakitlerini verebiliyoruz. Çiftçi tarlanın üzerinden geçecek bulutun bölgeye kaç kilometre uzaklıkta olduğu, kaç dakika yahut kaç saat sonra tarlaya ulaşacağı ve bırakacağı yağış ölçüsü bilgisine de ulaşabilecek. Böylelikle ektikleri eserle ilgili tüm ayrıntıları alıp, hasat vaktine kadar sağlıklı biçimde üretim ve hasat yapabilecek. Örneğin Ödemiş’te en çok ekilen eser olan patates, don olayından fazla etkileniyor. Bu sistem sayesinde evvelce çiftçiye bilgi veriyoruz. Onlar da gün içerisinde önlem alarak, oluşacak zararın önüne geçebilecek.”

“Üretici gerçek bilgiye süratli biçimde ulaşacak”
İzmir Büyükşehir Belediyesi Ziraî Hizmetler Dairesi Lideri Şevket Meriç de iklim krizinin verdiği ziyanı en aza indirme konusunda uygulamanın birçok yararını göreceklerini belirterek “Üretici yanlışsız bilgiye süratli bir halde ulaşacak. Gerçek bilgiye vaktinde ulaşması, besin arzında da olabildiğince az kayıp yaşanmasını sağlayacak. Belediyemiz ve liderimiz Tunç Soyer’in ortaya koyduğu ‘Başka Bir Tarım Mümkün’ vizyonunun iki temel ayağı var. Biri kuraklık, başkası ise yoksullukla çaba. Bu sistem her iki maksada da hizmet ediyor. İklim kriziyle ilgili felaketlerin önüne bir kesim geçilmesini sağladığı üzere birebir vakitte hakikat hasadın gerçek vakitte yapılabilmesinin de önünü açıyor. İzmir Tarımı uygulaması, yoksulluğa karşı çabada de bizim destekçimiz olacak. Vaktinde elde ettiğimiz eser tüketiciye çok daha sağlıklı ve aracısız, uygun fiyattan ulaşacak” dedi.

“Daha şuurlu tarım yapacağız”
Ödemiş Demircili Ziraî Kalkınma Kooperatifi’nde çalışan besin mühendisi Hasret Tekin Kaya ise “Bölge çiftçileri, üreticileri açısından bunun yaygınlaşması kıymetli. Erken don olayı yaşanıyor, yağmur oluyor. Evvelce kestirim edilemediği için hasat yapmak zorunda kalınıyor. Eserler ziyan oluyor. Bu sayede üretici daha şuurlu tarım yapacak” diye konuştu. Üretici Hakan Baş, “İzmir Tarımı” uygulamasının çiftçiler için epeyce olumlu sonuçlar doğuracağını belirterek, yerden en yüksek randımanı alabileceklerini belirtti. Çiftçi İbrahim Çavuş da artık daha şuurlu halde tarım yapacaklarını söyledi.

Su tasarrufu sağlanacak
Sistem sayesinde ziraî üretim alanlarında sağlıklı meteorolojik datalar elde ediliyor. Uydudan alınan datalar ile üreticiler, yerlerine yönelik sıcaklık, hava nemi, yağış ölçüsü, rüzgar suratı ve tarafı, toprak sıcaklığı, güneşlenme, toprak nemi üzere bilgilere sahip oluyor. Uygulama ile yerdeki buharlaşma hesaplanabiliyor. Ayrıyeten toprak nemi de ölçülüyor. Böylelikle dekar başına ne kadar su verilmesi gerektiği hesaplanabiliyor. Zararlılara karşı erken ikazlar, ilaçlama ve sulama teklifleri de sistem sayesinde öğrenilecek. Hakikat vakitte yapılacak sulama ve ilaçlama ile tasarruf da sağlanacak. Tüketiciler de daha sağlıklı besin ile buluşacak.
Erken İhtar Sistemi içerisinde 15 tane ihtar bildirimi yer alıyor. Günlük, haftalık, saatlik bilgiler sistem üzerinden paylaşılıyor. Çiftçilerin kayıt olduktan sonra erken ikaz sisteminden yararlanmak için ihtar bildirimlerini açmaları gerekiyor.