AK Parti’den Türkiye’yi ABD’ye şikayet eden Yunanistan’a sert tepki: Saldırgan propagandalarla varılacak hiçbir yer yok

Yunanistan‘ın adaları silahlandırması ve Türkiye‘yi ABD’ye şikayet ederek provokasyonlara imza atmasının akabinde iki ülke ortasındaki...

AK Parti’den Türkiye’yi ABD’ye şikayet eden Yunanistan’a sert tepki: Saldırgan propagandalarla varılacak hiçbir yer yok

Yunanistan‘ın adaları silahlandırması ve Türkiye‘yi ABD’ye şikayet ederek provokasyonlara imza atmasının akabinde iki ülke ortasındaki tansiyon yükselmeye devam ediyor. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Yunanistan‘ın Türkiye‘yi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı maksat alan kelamlarına reaksiyon gösterdi.

“YUNANİSTAN, ŞİKAYET DİLEKÇESİ YAZARAK PROBLEMLERİ ÇÖZEMEZ”

Toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda Çelik, ” Yunanistan‘ın Türkiye‘yi ve Cumhurbaşkanımızı amaç alan açıklamaları kabul edilemez. Bu saldırgan propagandalarla varılacak hiçbir yer yoktur. Yunanistan hükümeti öteki ülkelere Türkiye‘yi şikayet eden dilekçeler yazarak sıkıntıları çözemez.” sözlerini kullandı.

Açıklamalarının devamında Çelik, şu sözlere yer verdi:

Türkiye‘nin ‘mavi vatan’ımızdaki faaliyetleri egemenlik haklarımıza ve hukuka dayanmaktadır. Yunanistan’ın hak ve menfaatlerimize dönük dikkatli bir lisan kullanması gerekir. Öteki ülkelerin çok beyanları egemenlik alanımızda ve hukuk karşısında hiçbir şey tabir etmez. Yunanistan öbür ülkelerin kendisine verdiği takviyenin karşılığında ne beklediklerini âlâ değerlendirmelidir. En sağlam yolun problemleri Türkiye ile masada çözmek olduğunu anlamalıdır. Yunanistan adaların silahlandırılması ile hukuksuz bir yolu tercih etmektedir. Bu çıkmaz sokaktır. Yunanistan’ın hukuksuzluğuna kabile dayanışması mantığıyla takviye veren ülkeler Türkiye-Yunanistan alakaları konusunda uygun niyetli değildir. Fransa’nın daima tahrik edici açıklamalar yapması diplomatik tahlillere ziyan vermektedir.”

İhlas Haber Ajansı / Siyaset