TSKB’den Net-Sıfır Bankacılık İmzası

TSKB, Birleşmiş Milletler Etraf Programı Finans Teşebbüsü (UNEP FI) tarafından kurulan Net-Sıfır Bankacılık Birliği’nin imzacısı...

TSKB’den Net-Sıfır Bankacılık İmzası

TSKB, Birleşmiş Milletler Etraf Programı Finans Teşebbüsü (UNEP FI) tarafından kurulan Net-Sıfır Bankacılık Birliği’nin imzacısı oldu. Bu imzacılık kapsamında kredi ve yatırım portföyünü 2050 yılına kadar sıfır emisyon maksatlarıyla uyumlu hale getirmeyi taahhüt eden TSKB, iş ortaklarına ve müşterilerine de karbon emisyonlarının azaltılması istikametinde dayanak olacak.

İklim dostu bankacılık anlayışıyla öne çıkan TSKB (Türkiye Sınai Kalkınma Bankası) Birleşmiş Milletler Etraf Programı Finans Teşebbüsü (UNEP FI) tarafından kurulan Net-Sıfır Bankacılık Birliği’nin (Net Zero Banking Alliance-NZBA) imzacısı olarak, küresel alandaki taahhütlerine bir yenisini daha ekledi.

Banka NZBA ile iş birliği kapsamında, Paris İklim Anlaşması’nın 1.5°C gayesi dogrultusunda 2050 yılına kadar kredi ve yatırım portföyünü net sıfır emisyon maksatlarıyla uyumlu hale getirecek. Sürdürülebilir bankacılık seyahatinde şeffaf, sorumlu ve bilim temelli yönergeleri takip eden TSKB, Net-Sıfır Bankacılık çerçevesine uygun olarak 2030’dan evvel gayelerini belirleyerek, bölümüne örnek olmaya devam edecek.

TSKB Genel Müdürü Murat Bilgiç : “Emisyon hesaplamalarımıza karbon ağır dallardaki kredilerimizi dahil ederek kıymetli bir basamak kaydettik”

Net-Sıfır Bankacılık imzacılığıyla UNEP FI ve TSKB ortasında uzun yıllara dayanan amaç birliğini daha da ileri taşımaktan büyük bir memnunluk duyduklarını belirten TSKB Genel Müdürü Murat Bilgiç, “İklim değişikliği ile uğraş ve iklim adaptasyonu en kıymetli stratejik odak alanlarımız ortasında yer alıyor. UNEP FI platformuna 2009 yılında üye olmamızın akabinde, bu kıymetli inisiyatifin 2019 yılında hayata geçirdiği Sorumlu Bankacılık Prensipleri’ne kurucu imzacı olarak katıldık. 2021 yılında İklimle Temaslı Finansal Beyanlar Vazife Gücü (TCFD) çerçevesinde finans kesiminin birinci İklim Riskleri Raporunu yayımladık. Artık de iklim risklerinin ölçümünü kredi süreçlerimize entegre ediyoruz. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKA) ise tüm faaliyetlerimizin merkezinde yer alıyor. SKA temaslı kredilerimizin toplam portföy içindeki tartısı yüzde 93 düzeyinde. İklim ve etraf kontaklı SKA’lara katkı sağlayan kredilerimizin hissesi ise yüzde 61 oranında seyrediyor. Geçen yıl kontrolden geçmiş emisyon hesaplamalarımıza karbon ağır bölümlerdeki kredilerimizi dahil ederek değerli bir kademe kaydettik. Bu projeler finansman yoluyla gerçekleşen emisyonların yaklaşık yüzde 70’ini toplam portföyümüzün ise yüzde 7,5’ini oluşturuyor” dedi.

Murat Bilgiç : “İş ortaklarımıza, sistematik bir yaklaşımla karbon emisyonlarını azaltmaları için gereken dayanağı vermeye hazırız”

NZBA üyesi olarak global iklim kriziyle gayret tarafındaki adımlarını daha da hızlandıracaklarını söz eden Bilgiç, “Banka içi operasyonlarımızdan kaynaklı emisyonlarımızı 2008 yılından bu yana sıfırlıyor, tüm yerleşkelerimizde yeşil güç kullanıyoruz. Artık de kredi ve yatırım portföylerimizden kaynaklı emisyonlarımızı 2050 yılına kadar net sıfır emisyon maksadıyla uyumlu hale getirmeyi taahhüt ediyoruz. Önümüzdeki 18 ay içinde 2030 amaçlarımızda karbon emisyonu ağır dallara odaklanacağız. Sonraki 36 ay içindeyse tüm dallar için gayelerimizi belirleyeceğiz. Her 5 yılda bir güncellenecek orta gayelerle stratejilerimizi belirleyecek, 2030 ve 2050’ye kararlı adımlarla ilerleyeceğiz. Dünya olarak kritik bir virajdayız. İklim odaklı somut tahlillere ve iş birliğine her zamankinden daha çok muhtaçlığımız var. Kurumlarımızı dönüştürürken paydaşlarımızın dönüşümü için de sorumluluk almalıyız. TSKB olarak, müşterilerimiz başta olmak üzere tüm iş ortaklarımıza, sistematik bir yaklaşımla karbon emisyonlarını azaltmaları için gereken takviyesi vermeye hazırız” diye konuştu.

Net-Sıfır Bankacılık Birliği, 2050 yılına kadar kredi ve yatırım portföylerini net sıfır emisyon ile uyumlu hale getirme taahhüdünde bulunan ve bugün itibariyle global bankacılık büyüklüğünün yaklaşık yüzde 40’ını oluşturan 41 ülkeden 119 bankayı Birleşmiş Milletler çatısı altında buluşturuyor. Birlik, sunduğu küresel geçerlilikte çerçeve ve yönergeler ışığında, imzacısı olan öncü bankaların karbondan arındırma stratejilerinin aktif ve süratli bir biçimde uygulanmasına takviye veriyor. NZBA ayrıyeten iklim odaklı hızlandırıcılık sorumluluğuyla Glasgow Financial Alliance for Net Zero’nun bankacılık faaliyetlerine ve Sorumlu Bankacılık Prensipleri’ne liderlik ediyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı