Bolu okullar tatil mi? 19 Kasım Pazartesi Bolu bugün okul yok mu?

Kış aylarının gelmesiyle birlikte Bolu‘da özel ve devlet hastaneleri grip, öksürük ile boğaz ağrısı çeken...

Bolu okullar tatil mi? 19 Kasım Pazartesi Bolu bugün okul yok mu?

Kış aylarının gelmesiyle birlikte Bolu‘da özel ve devlet hastaneleri grip, öksürük ile boğaz ağrısı çeken hastalarla doldu. Akabinde, Bolu okullar tatil mi? 19 Kasım Pazartesi Bolu bugün okul yok mu? soruları gündeme geliyor. Bolu okullar tatil mi? 19 Kasım Pazartesi Bolu bugün okul yok mu? sorularına karşılık aranıyor. Bolu okullar tatil mi? 19 Kasım Pazartesi Bolu bugün okul yok mu? Ayrıntılar haberimizdedir…

BOLU OKULLAR TATİL Mİ?

Kış aylarının gelmesiyle birlikte Bolu’da özel ve devlet hastaneleri grip, öksürük ile boğaz ağrısı çeken hastalarla dolarken, bunların birçoklarının çocuk hasta olduğu görüldü. Velilerin ise hastalığın okullardan yayıldığı fikriyle çocuklarını okula göndermekte tedirginlik yaşadıkları öğrenildi. Husus ile alakalı açıklama yapan Bolu Valisi Erkan Kılıç, kentte 6 bin öğrencinin okula gitmediğini, Vilayet Sıhhat Müdürü ve Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü ile yaptığı değerlendirmeler doğrultusunda salgının olağan bir grip olduğunu ve yüzde 10 oranında azalma gösterdiğini aktardı.

Okulların tatil edilmesi konusunda taleplerin geldiğini aktaran Vali Kılıç, “Genel manada aslında kış dönemine girdiğimiz için hava değişimi var, havalar soğuyor. Griple alakalı artışlar devamlı beklenen bir şey. Vilayetimizde de bu noktada bir artış var. Lakin bu artış da azalışa dönmeye başladı. Okullardan doğal öğrencilerden, velilerden sık sık bize okulların tatil edilmesi noktasında talepler geliyor. Bu noktada Sıhhat Müdürlüğüyle, Ulusal Eğitim Müdürlüğüyle yapmış olduğumuz değerlendirmelerde şu etapta okulların tatil edilmesinin çok uygun olmadığını, bu türlü çok önemli manada bir salgının olmadığını, bu hususta beraberce bir kıymetlendirme yaptık” dedi.

19 KASIM PAZARTESİ BOLU BUGÜN OKUL YOK MU?

6 bin öğrencinin okula gitmediğini aktaran Vali Kılıç, “Bir de bu griple alakalı biliyorsunuz bunun bir geçişi, yaklaşık bir hafta, on gün bir tatil gerekir. Yani bununla ilgili olarak. Bu da uzun bir müddet. Eğitimi de çok olumsuz etkileyecek bir durum. Bu devirlerde aslında okullara griple, bu tip hastalıklarla gelmeyen öğrenciler daima olur. Bizde yaklaşık 47-48 bin öğrencimiz var Ulusal Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda. Burada da okula gelmeyen 6 bin civarında bir öğrenci var. Bunların kimilerin veliler işte önlem emelli göndermiyor, kimileri grip olmuş. Bunun da okulların kapatılmasını, eğitime orta vermeyi gerektirir bir sayı olmadığını düşünüyoruz. Çocukların eğitimi de önemli” diye konuştu.

“EĞİTİME DEVAM ETMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ”

Vali Erkan Kılıç, “Okulları kapattığın vakit kimi aileler eşli olarak çalışıyorlar. Bu çocukların birebir vakitte meskende bakım gereksinimi da oluyor. Bu sefer çalışan bireyler işte müsaade durumu, farklı şeyler oluyor. O istikametten de başka bir sorun oluyor. Doğal biz bunu düşünmüyoruz lakin şu noktada daha çok dediğimiz üzere çok önemli bir şey yok. Bu periyotlarda devamlı bu tip olaylar olur. Eğitime devam etmeyi düşünüyoruz. Önlem manasında maske takmak isteyen çocuklar, semptomları gösteren çocuklar takabilir” halinde konuştu.