Türkiye’deki genetik girişim, Çin’de dikkat çekti

Çin’in Guangdong Eyaleti’ndeki Shenzhen’de 2 Haziran’da başlayan Şanghay İş Birliği Örgütü (SCO) Gençlik Teknolojisi ve Yenilik Forumu üç gün...

Türkiye’deki genetik girişim, Çin’de dikkat çekti

Çin’in Guangdong Eyaleti’ndeki Shenzhen’de 2 Haziran’da başlayan Şanghay İş Birliği Örgütü (SCO) Gençlik Teknolojisi ve Yenilik Forumu üç gün sürdü. Birçok ülkeden temsilcinin iştirakiyle hem çevrim içi hem çevrim dışı olarak gerçekleşen forumda, ülkeler ortasındaki iş birliğini teşvik etmek, ortak bir geleceğe sahip, daha yakın bir topluluk oluşturmak için teknoloji ve inovasyondaki değişimlerden yararlanılabileceğinin üzerinde duruldu.

Genetik uzmanlarının geliştirdiği Next Genetic projesi kapsamında yapılan biyoinformatik yazılımı, ileri düzeydeki genetik tahlilleri yurt içinde yapılmasını sağlıyor. Böylelikle Türkiye’nin genetik datalarının öbür ülkelere transferine de pürüz olunması amaçlanıyor.

GENÇ TEŞEBBÜSÇÜLER İÇİN İLHAM VERİCİ BULUNDU

Forum sonrası açıklama yapan Doç. Dr. Uludağ, “Özellikle Çinli gençlerin yanı sıra, globalde genç ve dinamik Çin işgücü ile ilgilenen markaların ilgi gösterdiği bu foruma davet edilmek bizim ve ülkemiz ismine nitekim onur vericiydi. Genetik üzere geleceği parlak bir bölümde ülkemizden çıkıp küresel bir proje olma yolunda ilerleyen öykümüz, Çin’de genç teşebbüsçüler için ilham verici bulundu. Umuyorum ki üzerinde çalıştığımız Next Genetic projemiz kısa, orta vadeli maksat ve yatırımlarıyla ilham verici olmayı sürdürecek” dedi.

Prof. Dr. Emre Doruklu ise biyoinformatik uygulamayı geliştirmeye devam ederek Türkiye’nin genetik tahliller konusunda yurt dışı bağımlılığını ortadan kaldıracaklarını tabir etti.

Demirören Haber Ajansı / Sıhhat