Bitlis haber… Tatvan’da ‘Sağlık Sokağı’ ile vatandaşlar bilgilendiriliyor

Tatvan‘da ‘Sağlık Sokağı’ ile vatandaşlar bilgilendiriliyor BİTLİS – Bitlis Vilayet Sıhhat Müdürlüğü tarafından Halk Sıhhati...

Bitlis haber… Tatvan’da ‘Sağlık Sokağı’ ile vatandaşlar bilgilendiriliyor

Tatvan‘da ‘Sağlık Sokağı’ ile vatandaşlar bilgilendiriliyor

BİTLİS – Bitlis Vilayet Sıhhat Müdürlüğü tarafından Halk Sıhhati Haftası hasebiyle Tatvan ilçe kıyısında ‘Sağlık Sokağı’ kurularak vatandaşlar bilgilendirildi.

Halk sıhhatinin ve hami sıhhat hizmetlerinin değerini vurgulamak emeliyle her yıl 3-9 Eylül tarihleri ortasında Sıhhat Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen Halk Sıhhati Haftası aktiflikleri ile vatandaşlar bilgilendiriliyor. Bitlis Sıhhat Müdürlüğünce Tatvan kıyısında gerçekleştirilen ‘Sağlık Sokağı’ aktifliğiyle vatandaşlar açılan stantları gezerek tansiyon, uzunluk ve kilo ölçümü ile beden kitle tahlili yaptırdı. Vatandaşlar, fiyatsız sıhhat taraması yaparak ağız ve diş sıhhati, kan şekeri, tansiyon ölçümü, tütün eserlerinin ziyanları, sağlıklı beslenme teklifleri, fizyoterapi sıhhat hizmetleri, gezici mamografi aracı ile göğüs kanseri taraması ve kronik hastalıklar hakkında bilgilendirildi.

Stantları gezen çocuklara balon, vatandaşlara ise sıhhatle ilgili broşürler dağıtıldı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bitlis Sıhhat Müdürü Uzman Hekim Emine Kübra Dindar Demiray, “3-9 Eylül Halk Sıhhati Haftası sebebiyle birtakım etkinlikler düzenledik. Bunların hepsi halkımıza fiyatsızdır. Bilhassa uzunluk, kilo, yağ ölçümü, kan şekeri, tansiyon, kalp krizi riski kıymetlendirilmesi, kanser tarama, aile planlaması, hamile ve aşı bilgilendirme, ruh sıhhati ve hijyen danışmanlığı, organ bağışı üzere birçok manada bir çalışma planladık. Birinci başta Tatvan Ömür Alışveriş Merkezinde bunu gerçekleştirdik. Bugün Tatvan kıyısında yapıyoruz. Yarın ise Bitlis merkezde yapacağız ve tüm halkımız davetlidir. Bu biçim tarama programlarının olması hakikaten çok büyük bir baht. Bundan ötürü tüm Bitlislileri bu etkinliklere davet ediyorum” dedi.

Bitlis Vilayet Sıhhat Müdürlüğünün hoş bir hizmeti gerçekleştirdiğini lisana getiren Fazıl Engin isimli vatandaş ise “Bitlis Sıhhat Müdürlüğünün hazırlamış olduğu bu hizmetten ötürü kendilerine teşekkür ediyorum. Hakikaten çok hoş bir hizmet ve burada vatandaşlarımız anında gelip sıhhat durumlarını öğrenebiliyorlar. Tansiyon ve şekerlerini ölçüp sonucu çabucak alabiliyorlar. Hoş bir hizmet oldu. Çalışanlardan ve emeği geçen herkesten Allah razı olsun, herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Mücahit Tarlan – Sıhhat