Bitcoin’deki Düşüş Alım Fırsatı Olabilir mi?

Piyasa pahası bakımından dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin son 24 saatte yüzde 0,82’lik artış...

Bitcoin’deki Düşüş Alım Fırsatı Olabilir mi?

Piyasa pahası bakımından dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin son 24 saatte yüzde 0,82’lik artış göstererek 26 bin 453 dolardan süreç görüyor. Geçtiğimiz hafta içerisinde 27 bin 394 dolara kadar çıkan Bitcoin, 26 bin dolar bandında tutunmaya çalışıyor.

Öte yandan piyasa kıymeti bakımından ikinci sırada yer alan ve geçtiğimiz aylarda blokzincirinde Shangai güncellemesini muvaffakiyetle tamamlayan Ethereum’un fiyatındaki yükseliş ise görece daha yüksek: Dünden beri yüzde 1,51’lik artış kaydeden Ether, bin 813 dolardan el değiştiriyor.

Diğer majör kripto paralarda ise genel olarak yatay bir seyir hakim: Binance Coin (BNB) yüzde 0,25’lik, Cardano (ADA) yüzde 0,01’lik ve Dogecoin (DOGE) yüzde 0,29’luk ufak artışlar kaydederken, XRP ise yüzde 3,58’lik yükseliş kaydetmiş durumda.

Bitcoin’in 24 bin 700 dolara kadar düşme ihtimali var. Bunu alım istikametinde ve uzun vadeli kıymetlendirmek lazım

Ekotürk televizyonunda Son Seans programına katılarak bahse dair değerlendirmelerde bulunan ekonomist Beste Naz Süllü, “Bitcoin’de biraz baskı var: Bu baskı sonucunda Bitcoin’in fiyatının 25 bin 500 ve ufak bir olasılıkla 24 bin 700 dolara kadar düşme ihtimali var. Bunları alım tarafında ve uzun vadeli pahalandırmak lazım” diye konuşuyor.

Hong Kong’taki yasal düzenleme Asyalı trader’ları harekete geçirecek

1 Haziran’dan itibaren Hong Kong’ta kripto alım satımına dair yeni yasal sürecin başladığını hatırlatan Süllü, “Hong Kong çok önemli bir lisanslama hizmeti başlatacak. Münasebetiyle yeniden Asya’ya dönüyoruz. Herkesin bilakis bence 2024, Asya’nın yılı olacak. Bilhassa Bir Jenerasyon, Bir Yol projesinden başlayarak… Para Asya’da. Hong Kong’ta bu belirsizliğin kalkması, Asyalı trader’ları harekete geçirecek” diyor.

İki gün evvel bir Asya balinasının 271 milyon dolarlık Bitcoin satın almasının yanı sıra dünyanın en büyük stablecoin firması Tether’in 222 milyon dolarlık Bitcoin alacağını vurgulayan Süllü, hem kurumsalların hem de balinaların Bitcoin alım durumuna geçtiğini söylüyor.

Çin devlet televizyonundaki Bitcoin yayını

“Bununla bir arada kripto paraya dair sert bir duruş sergileyen Çin Halk Cumhuriyeti devletinin televizyonu birinci defa Bitcoin hakkında yayın yaptı ve Bitcoin fiyatını verdi” diye konuşan Süllü, ekliyor: “Bu, olağan bir şey diyebilirsiniz fakat Çin, madenciliğe kadar her türlü kripto alım satım hizmetini yasakladı ve mahpus cezası koydu. İnsanlık ismine küçük fakat kripto dünyası için büyük bir adım oldu.”

Öte yandan pay senedi piyasalarında ise kısmen üst taraflı hareketlilik kelam konusu: Teknoloji borsası Nasdaq dünü yüzde 1,71’lik, S&P 500 endeksi yüzde 0,88’lik artış gösterirken, Dow Jones ise yüzde 0,11’lik düşüş kaydetmiş durumda.