Şirketler taban fiyat açıklaması sonrası maaş belirlemede zorlanıyor

Yeni minimum fiyatın açıklanması ile uzun süren bekleyiş sona erdi. 22 Aralık 2022’de  8 bin...

Şirketler taban fiyat açıklaması sonrası maaş belirlemede zorlanıyor

Yeni minimum fiyatın açıklanması ile uzun süren bekleyiş sona erdi. 22 Aralık 2022’de  8 bin 506 TL olarak açıklanan minimum fiyatın şirketlerin bütçelerini zorlayan bir sayı olması istihdam piyasasında belirsizliğe yol açtı. Buna enflasyonist periyodun külfetleri ve çalışanlar ile çalışan adaylarının maaş beklentileri eklenince şirketler yeni yılda fiyatları belirlemek noktasında huzursuz.

Geçtiğimiz günlerde 2023’te geçerli olacak minimum fiyat 8 bin 506 TL olarak açıklandı. Buna nazaran temmuz ayına nazaran taban fiyatta %54,66, yılbaşına nazaran %100 artış gerçekleşti Bilhassa son periyotta taban fiyata bağlı belirsizlik işe alımlara olumsuz tesir etmiş durumdaydı ve işe alım süreçlerinde gözle görünür bir yavaşlık vardı. Taban fiyatın açıklanmasının akabinde işe alım süreçlerindeki hareketliliğin süratli bir halde artması bekleniyordu ama açıklamanın geç gelmesi ve açıklanan sayının şirket bütçelerini aşması istihdam piyasasında belirsizliğe yol açtı. Duruma enflasyonist devrin dertleri ve çalışanlar ile çalışan adaylarının beklentileri eklenince şirketler yeni yılda fiyatları belirlemek noktasında zorlanıyor. 

Maaşlarla beklentiler ortasında %10,7’lik fark var

İnsan kaynakları platformu 24 Saatte İş, minimum fiyatın açıklandığı 22 Aralık 2022 tarihinden sonra uygulamaya kaydolan 35 bin adayın yeni yılda ortalama maaş beklentisini araştırdı. Datalara nazaran beklenti ortalaması 9 bin 900 TL iken tıpkı periyotta 24 Saatte İş sisteminde açılan 3 bin 510 iş ilanını incelendiğinde ortalama fiyatın 8 bin 940 TL olduğu görüldü.  Diğer bir deyişle şirketlerin teklifleri ve adayların beklentisi ortasındaki %10,7’lik bir fark olduğu ortaya çıktı. Bu sayı geçmiş yıllarla karşılaştırıldığında Ocak 2022’de bu fark %0,1 iken temmuz ayında gelen ikinci artırım ile bu oran %3.8’e yükselmişti.

24 Saatte İş’in tahliline nazaran; platform üzerinde garson konumunda ilan açan şirketlerin maaş ortalaması 8 bin 850 TL iken adayların bu durumdaki maaş beklentileri 9 bin 500 – 10 bin 200 TL ortasında ölçümlendi. Kurye konumunda ilan açan şirketlerin maaş ortalaması 8 bin 900 TL iken adayların bu konumdaki maaş beklentilerinin 9 bin 700 – 13 bin 500 TL ortası olduğu saptandı.  Satış danışmanı durumunda ilan açan şirketlerin maaş ortalaması 8 bin 500 TL iken adayların bu durumdaki maaş beklenti aralığı ise 9 bin 200 – 10 bin 300 TL oldu.

Hem sayılar hem de konuşulanlar gösteriyor ki önümüzdeki devir bilhassa iş veren tarafı için zorlayıcı olacak. Maaşlar ile beklentiler ortasındaki açılan makasın ilerleyen devirde bir istikrara oturacağı öngörülüyor. Bununla birlikte bu meçhul süreçte hem piyasa dinamiklerinin daha süratli bir biçimde istikrara oturması hem de şirketlere takviye verilmesi gereği açığa çıkıyor.  

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı