Binance CEO’sundan Son Dakika Açıklaması: Bu Fragman!

Bugün kripto para piyasasını sarsan bir gelişme yaşandı. SEC, dünyanın en büyük kripto borsası Binance...

Binance CEO’sundan Son Dakika Açıklaması: Bu Fragman!

Bugün kripto para piyasasını sarsan bir gelişme yaşandı. SEC, dünyanın en büyük kripto borsası Binance hakkında soruşturma başlattı. Buna borsa CEO’sundan, “Bu tüm dala yönelik bir saldırıdır” formunda cevap geldi.

SEC’ten Binance’a yönelik 13 suçlama var!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, global kripto para piyasası Pazartesi günü büyük bir satışa şahit oldu. Kümülatif dijital varlık piyasa kıymeti, yalnızca 1 saat içinde 53 milyar dolardan fazla kaybederek %5’ten fazla keskin bir düşüş yaşadı. Bu büyük satış, ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) dünyanın en büyük kripto borsası Binance’e karşı yasal süreç başlatmasının akabinde geldi.

ABD SEC, Binance ve kurucu ortağı Changpeng Zhao (CZ) hakkında 13 farklı suçlamayla dava açtı. Komite, sanıkların milyarlarca dolar kıymetinde kullanıcı fonunu karıştırdığını tez etti. Paranın CZ tarafından denetim edilen bir Avrupa şirketine gönderildiğinin altını çizdi. Komite, Binance’in borsayı ve CEO’sunu korumak için ABD silahlı Binance.US’yi yarattığını belirtti. Bu, kanun yaptırımını çarpıtmak için yapıldı. Lakin, SEC, Binance’i düzenlenmemiş bir memleketler arası borsa olarak isimlendirdi.

Bu ortada ABD SEC şikayetinde BNB, BUSD, SOL, ADA, MATIC, FIL, ATOM, SAND, MANA, ALGO, AXS ve COTI’yi Menkul Değerler olarak vurguladı. Ayrıyeten, Binance.US’yi bunların ticaretini sağlamakla suçladı. Binance CEO’su CZ, kurulun başlattığı tezleri “tüm dala yönelik bir saldırı” olarak nitelendirdi. Bu nedenle birlikte güçlüyüz iletisini verdi.

https://twitter.com/cz_binance/status/1665761912850874368

SEC davasıyla BNB fiyatı çakıldı!

Yasal savaşın ortasında, Changpeng Zhao, şikayeti aldıktan sonra kullanıcılara resmi bir cevap konusunda teminat verdi. Ayrıyeten, kripto para çekme ve yatırma süreçleri de dahil olmak üzere operasyonların sürekliliğini vurguladı. Bununla birlikte, Binance’in mahallî tokenı BNB’nin fiyatı, haberin ortaya çıkmasından birkaç dakika sonra %8’lik sert bir düşüş yaşadı. Bilhassa SEC’in kripto borsasına karşı açtığı dava, hem BNB’nin hem de BUSD stablecoin’in kayıtsız menkul değerler olduğunu tez ediyor.

https://twitter.com/cz_binance/status/1665742100845961217

Dahası, SEC davasının yansımaları sadece Binance’in ötesine uzanıyor. Bitcoin, Ethereum ve Litecoin üzere en önemli kripto para üniteleri de fiyatlarında düşüş yaşadı. Bitcoin yaklaşık %3,6 oranında düşerken, ETH %3’lük bir düşüşe şahit oldu. Kripto analistleri ve daha geniş kripto topluluğu, SEC ve Binance davasının ayrıntıları ortaya çıktıkça daha fazla fiyat düşüşü bekliyor. Bu da zati düşüş eğiliminde olan piyasa momentumuna daha fazla baskı ekliyor.

Binance SEC davasına resmen karşılık verdi

Açıklamada Binance, ABD SEC’in borsaya karşı acil yardım talep eden bir şikayette bulunma kararından duyduğu hayal kırıklığını lisana getirdi. Binance, SEC ile faal bir biçimde işbirliği yapmaya ve kurumun kripto borsasına yönelik evvelki soruşturmalarıyla ilgili bir muahedeye varmaya çalıştığını vurguladı.

https://twitter.com/binance/status/1665755879742767108

Ancak Binance, SEC’in şikayetinin, kurumun tek taraflı olarak dava açmayı seçmesi nedeniyle işbirliği sürecinden bir sapmaya işaret ettiğini belirtti. Borsa, SEC’in teknolojinin dinamik ve karmaşık tabiatının gerektirdiği fikirli, incelikli bir yaklaşım benimsemek yerine yaptırım ve dava açmayı tercih ettiğini argüman etti. SEC’in suçlamaları üzerine tartışırken, Binance grubu şunları söyledi:

SEC’in argümanlarını ciddiye almakla birlikte, bu tezler acil bir durum bir yana, bir SEC yaptırım hareketinin konusu bile olmamalıdır. Platformumuzu güçlü bir biçimde savunma niyetindeyiz.

SEC’in şikâyetindeki temel savlardan biri, Binance’in uygulamalarının müşteri fonlarını riske maruz bıraktığı tarafındaydı. Bu doğrultuda şikayette, federal menkul değerler maddelerini ve sağladıkları muhafazaları büsbütün göz arkası etmeleri nedeniyle “Davalılar, yatırımcıların varlıklarını kıymetli risk altına sokarken kendilerini milyarlarca ABD doları zenginleştirdiler” deniliyor.

binance ceosundan son dakika aciklamasi bu fragman 0 3NQ4l2JP

SEC lideri Binance’ı maksat aldı

Bu ortada SEC lideri Gary Gensler, SEC’nin resmi internet sitesinde bir açıklama yayınladı. Buna nazaran SEC, 13 başlık altında, Binance ile CZ’nin kapsamlı bir aldatmaca, çıkar çatışması, açıklama eksikliği ve maddelerden planlı bir biçimde kaçınma ağına girdiğini sav ediyor. Gensler, açıklamalarının şu tarafta devam ediyor:

“CZ ve Binance, yatırımcıları risk denetimleri konusunda yanılttı. Ayrıyeten, süreç hacimleriyle oynadı. Dahası platformu kimin yönettiğini, bağlı piyasa yapıcısının manipülatif bir biçimde nasıl süreç yaptığını, hatta yatırımcı fonlarının ve kripto varlıklarının nerede ve kiminle tutulduğunu gizlemeye çalıştılar. Gerçekte kullanmadıkları düzmece kuralları ilan ederek ABD pay senedi maddelerini atlatmaya çalıştılar. Bunu, varlıklı ABD müşterilerini platformlarında tutmak için yaptılar. Beşerler güç kazandıkları paralarını bu yasa dışı platformlara yatırmaktan uzak durmalı.”

Bu gelişmelerin ortasında CZ, SEC’nin 12 kripto parayı “menkul kıymet” olarak sınıflandırmasına “Bundan sonra olacakların bir fragmanı…” halden bir paylaşım yaptı. Lakin, daha sonra bu paylaşımını sildi.