Benim rap sözleri yazmamda en büyük ilham kaynağım sosyal gözlemlerim

Asıl adı Kürşat Asan olan rapçi Kasan, aslen Iğdırlı bir Azeri Türkü olmasına karşın 15.07.1989...

Benim rap sözleri yazmamda en büyük ilham kaynağım sosyal gözlemlerim

Asıl adı Kürşat Asan olan rapçi Kasan, aslen Iğdırlı bir Azeri Türkü olmasına karşın 15.07.1989 tarihinde Almanya Dingolfing’de (Bavyera Eyaleti) dünyaya geldi. Hukuk okumasına rağmen içinde büyüyen müzik aşkını daha fazla bastıramadı. Gençliğinde başladığı müzik sözü yazarlığını halen devam ettiren Rapçi Kasan, genelde müziğin özelde ise rapin tutkunu olduğunu söyledi.

Gençlik yıllarında amatörce ilgilendiği müziğe ailesinin okuması gerektiği yönündeki telkinleri sebebi ile bir süre ara vermek zorunda kaldı. Kasan, “Her ne kadar ara vermiş olsam da müzik özellikle de rap benim içimde bir tutku idi. Son iki senedir profesyonel olarak müzik ile ilgileniyorum. Bu benim en büyük hayalim idi. Çok şükür şu an hayallerime kavuştum” dedi.

Rap müziğin alışılmışın dışında bir müzik olduğunun farkında olduğunu ifade eden Kasan, “Benim rap sözleri yazmamda en büyük ilhan kaynağım, sosyal gözlemlerim. İnsanları gözlemeyi, her hareketlerinden bir mana çıkarmayı seviyorum. Ayrıca okuduğum kitaplardan da müthiş derecede etkilenip ilham aldığım oluyor. Rap müziği çok seviyorum. Adeta kalbim rap rap diye atıyor.” dedi. Bir ilham gelir gelmez cep telefonuna sarıldığını ifade eden Kasan, “Artık kâğıt kalem dönemi bitti. Bir akıllı telefon sizin her işinizi rahatlıkla halledebiliyor. Ben de nerede güzel manzaralı bir yer görsem oturur ilham gelmesini beklerim. Bir de ilham geldi mi sözlerimi hemen telefonuma kaydederim” dedi.

Rap sanatçıları hakkındaki yanılgılardan birinin de hemen zengin oldukları düşüncesinin olduğunu belirten Kasan, “Kesinlikle böyle bir şey söz konusu değil, zaten rap müziğine gönül veren insan ilk başta bunu eğlence için yapar, para kazanılmaz mı muhakkak ki para kazanılır. Ama bu öyle birdenbire olmaz bir çaba ister, piyasada tutulacak bir şarkı sanatçısından, aranjörüne herkesin sunduğu büyük katkılar ile ortaya çıkar.” dedi.

Rap müzikte çok şeyin konuşulduğunu ama hiçbir şeyin söylenilmediğini ifade eden Kasan, şarkılarında bir mesaj kaygısı taşıdığını ama bunun bütün şarkıları için geçerli olmadığını dile getirdi. Kasan, “Mesela, bir disko ortamı için yapacağınız şarkıda sözlerden ziyade ritim ön planda olduğu için ve insanlar müziğin ritmi ile eğlendikleri için sözler ön planda yer almaz ama bu kimsenin de umurunda olmaz” dedi.