Bakan Nebati’den enflasyon mesajı: Yıl sonundan itibaren düşüşü net şekilde hissedeceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İkinci Türkiye Çiftçi Doruğu’nda konuştu. Tarım dalı hakkında bilgiler...

Bakan Nebati’den enflasyon mesajı: Yıl sonundan itibaren düşüşü net şekilde hissedeceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İkinci Türkiye Çiftçi Doruğu’nda konuştu. Tarım dalı hakkında bilgiler veren bakan “Tarım eserleri ihracatı 7,6 milyar dolar Cumhuriyet tarihimizin en yüksek düzeyine ulaşmış durumdadır” kelamlarını kullandı.

Enflasyon konusuna değinen Nebati, “Ekonomide sakinliğe yer vermeden vatandaşların alım gücünü artırmaya yönelik çabayı kararlılıkla devam ettiriyoruz. Enflasyonu da yeneceğiz. Yıl sonundan itibaren de bu düşüşü daha net biçimde hissetmeye başlayacağız” kelamlarını kullandı.

“KÜRESEL BESİNDE ERDOĞAN TESİRİ DEĞERLENDİRİLECEK”

Bakan Nebati’nin konuşmasından kıymetli başlıklar şöyle:

“Son 20 yılda ülkemiz kıymetli atılımlar gerçekleştirdi. Bunun başında da tarım kesimi geliyor. Başka yandan verimlilik artışı ve eser çeşitliliği sağlandığına daima birlikte şahit olduk. Tarım eserleri ihracatı 7,6 milyar dolar Cumhuriyet tarihimizin en yüksek düzeyine ulaşmış durumdadır. Kâfi ve muteber besin arzının sağlanması emeliyle üreticilerimizi kapsayıcı uygulamalarımız devam ediyor. Bu çerçevede çiftçilerimize bütçeden 24 milyar lira dayanak sağlarken bu yıl bu sayısı 39,2 milyar liraya yükselttik. Birçok ziraî eser alım fiyatında değerli artışlar yaparak çiftçilerimizin yanında olmaya devam ettik. 2002 yılında yalnızca 5 esere prim takviyesi verilirken bu sayı 18’e çıkmış durumda. Global besin fiyatları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aracılığı ile bir arada geriledi. Literatüre girsin diye söylüyorum. Global besinde Erdoğan tesiri pahalandırılacak.

“TÜRKİYE SON 8 ÇEYREKTE ARALIKSIZ BÜYÜDÜ”

Türkiye, OECD ülkeleri ortasında salgın öncesi duruma nazaran istihdamını en çok artıran ülkeler ortasındadır. Salgın devrinde istihdamını en fazla artıran ülke Türkiye oldu. Ülkemizin son 8 çeyrekte aralıksız büyümesi bir muvaffakiyettir. Yıl sonunda 40 milyar dolarlık turizm geliri hedefliyoruz.

“ENFLASYONDA DÜŞÜŞ YIL SONU PRESTİJİYLE HİSSEDİLECEK”

Aldığımız önlemler ve global seviyede yaşanacak olağanlaşma ile birlikte enflasyonu yeneceğiz. Yıl sonundan itibaren bu düşüşü daha net bir formda hissetmeye başlayacağız.

Hepimiz biliyoruz ki enflasyon sepeti içerisindeki en kıymetli kalem besindir. Besin enflasyonunun halkımız üzerindeki olumsuz ektilerini azaltmak için temel besin eserlerinde KDV oranlarını indirdik. Üretici ve hal fiyatları ile perakende ortasındaki farkın takibi ve nedenlerine yönelik tahlil çalışmaları sürüyor.”