Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan Borusan Cat’e 60 Milyon Dolarlık Kredi

Borusan Küme şirketlerinden Borusan Cat, Kazakistan operasyonlarında kullanmak üzere Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD)...

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan Borusan Cat’e 60 Milyon Dolarlık Kredi

Borusan Küme şirketlerinden Borusan Cat, Kazakistan operasyonlarında kullanmak üzere Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) 60 milyon dolarlık kredi sağladı. Revizyon Merkezi’nin (CRC) genişletilmesi için kullanılacak finansman dayanağı tıpkı vakitte Borusan Cat Kazakistan’ın kaynak idaresine çevresel yaklaşımını ve toplumsal cinsiyet eşitliği başlığı altında bayanlar için daha fazla istihdam fırsatını da destekliyor.

“Daha Güzel Bir Dünya İçin Tahlil Üretiriz” şirket maksadı ile Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Uzak Doğu Rusya’da operasyonlarını yürüten Borusan Cat, EBRD ile 60 milyon dolarlık kredi mutabakatını imzaladı. Sağlanan kredi, Borusan Cat Kazakistan’ın Karaganda kentinde bulunan ve dünyanın kendi alanındaki en büyük tesislerinden birisi olan Borusan Cat Sertifikalı Revizyon Merkezi’ni genişletme çalışmalarında kullanılacak. Kredinin bir kısmı ise Borusan Cat’in Kazakistan operasyonlarının finansman gereksinimine ve şirketin bölgede yaşayan bayan çalışanlara istihdam yaratmaya odaklanan projelerine aktarılacak.

Kredide etrafa hassaslığın hissesi büyük

Borusan Cat’in 2017 yılında gerçekleştirdiği dönüşüm süreciyle proaktif bir iş modeline geçiş yaptığını ve bu model ile iş alanlarının durmaksızın çalışmasına odaklandıklarını belirten Borusan Cat İcra Şurası Lideri Özgür Günaydın, şirketin sağladığı EBRD kredisi hakkında şunları söyledi:

“Borusan Cat olarak proaktif iş modelimiz ile satış sonrası sürece odaklanıyor, Borusan Cat B’Daha (Component Exchange Program) iş modelimiz kapsamında arıza ve revizyon durumlarında kullanım ömrü tamamlanmış komponentleri Borusan Cat Revizyon Merkezleri’nde Cat standartlarına nazaran yenileştiriliyoruz. Böylelikle müşterilerimiz de yeni iş makinesi yatırımında bulunmak yerine yeni ömür kazanan mevcut iş makinelerini Borusan Cat garantisi ile kullanabiliyor. Hurdaya ayırmak yerine mevcutta yeni bir ekonomik ömür kazandırarak sürdürülebilirliğe de katkı sağlıyoruz. Kazakistan’ın Karaganda kentinde bulunan Revizyon Merkezimiz ise kendi alanında dünyanın en büyük tesislerinden biri pozisyonunda bulunuyor. Yüzde 42 “yeşil” hisseye sahip bu finansman ile sürdürülebilirlik amaçlarımız doğrultusunda tesisimizi daha da büyütmeyi ve daha fazla iş sonucu elde etmeyi hedefliyoruz” dedi.

Borusan Cat’e duyulan memleketler arası itimat teyit edildi

Sağlanan kredi ile Kazakistan operasyonlarının finansman gereksinimini karşılarken, bayanlara daha fazla istihdam imkanı da yaratabileceklerini belirten Günaydın, bölgede bayan çalışan istihdamına yönelik projelerin finansmanında da bu krediden yararlanacaklarını söyledi. Günaydın, “Son derece savlı olduğumuz Kazakistan operasyonlarımıza sürat katacak bu finansman ile toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalığı artıracak ve bölgeye kalıcı yarar katacak bayan çalışan istihdamına yönelik projemizi de önümüzdeki günlerde hayata geçireceğiz. Global belirsizliklerin ağır yaşandığı bu devirde EBRD’den sağladığımız kredi ile Borusan Cat’e duyulan milletlerarası inancın bir defa daha teyit edilmesinden büyük memnunluk duyuyoruz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı