Avrupa Birliği’nde bir dönem sona eriyor! 2035 yılından itibaren dizel ve benzinli araç satışı yasaklanacak

Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Komitesi’nin teklifini oylayarak AB’nin sıfır emisyon siyaseti çerçevesinde 2035 yılından itibaren...

Avrupa Birliği’nde bir dönem sona eriyor! 2035 yılından itibaren dizel ve benzinli araç satışı yasaklanacak

Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Komitesi’nin teklifini oylayarak AB’nin sıfır emisyon siyaseti çerçevesinde 2035 yılından itibaren dizel ve akaryakıtlı yeni binek arabaların ve hafif ticari araçların satışını yasaklayan bir öneriyi onayladı. Alınan karar ile 2035 yılından itibaren içten yanmalı motorlu araçlar yerine yalnızca elektrikli ya da hidrojenli yeni araçların satışına müsaade verilecek. Avrupa Kurulu’nun de yıl sonuna kadar kararı onaylaması ile yürürlüğe girmesi bekleniyor.

YENİ ARABALARIN KARBON EMİSYONLARI 2030’DAN İTİBAREN AZALTILACAK

Avrupa Birliği’nin (AB) 2050 yılına kadar karbon nötrlüğü elde edebilmesi için 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarını değerli ölçüde azaltmayı hedefleyen iklim paketinin bir modülü olarak alınan karar ile araba üreticileri, yeni arabalarının karbon emisyonlarını 2030’dan itibaren binek arabalar için yüzde 55, ticari araçlar için yüzde 50 azaltmaları gerekecek.

KARARA İKİNCİ EL ARAÇLAR DAHİL DEĞİL

Söz konusu karara ikinci el araçların dahil olmadığı belirtilirken, ikinci el araçların fiyatının artması bekleniyor. AP milletvekili Alexandr Vondra yaptığı açıklamada, “Yeni karar ile 2035 yılından itibaren yalnızca elektrikli ve hidrojenli arabalar satılacak. Elbette elektrikli arabaların fiyatları bataryaları ile orantılıdır ve fiyatlar içten yanmalı motorlu araba fiyatlarına nazaran kıymetlidir. İkinci el arabaların satışına ise bir pürüz getirilmediğinden piyasa da süreksiz de olsa bir belirsizlik olacaktır. Bu nedenle fiyatlar orada da artışa geçecektir” dedi.

DÜNYADA BİR MİLYARDAN FAZLA FOSİL YAKITLI ARAÇ BULUNUYOR

Yayınlanan raporlara nazaran günümüzde, dünyada bir milyardan fazla fosil yakıtlı araç bulunmakta ve dünyanın karbondioksit emisyonlarının yüzde 30’undan fazlasını üretmektedirler. Araç emisyon kurallarının sıkılaştırılması, AB’nin 1990 yılına kıyasla 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarında yüzde 55’lik bir azalma elde etmek istediği “Fit for 55” iklim paketinin bir kesimi olarak yer alıyor.

İhlas Haber Ajansı / Siyaset