Alman ekonomisi 3’üncü çeyrekte küçülecek

Alman Merkez Bankası (Bundesbank), zayıf sanayi ve yavaş özel tüketim nedeniyle Alman ekonomisinin üçüncü çeyrekte...

Alman ekonomisi 3’üncü çeyrekte küçülecek

bundesbank alman ekonomisi 3uncu ceyrekte kuculecek gemp

Alman Merkez Bankası (Bundesbank), zayıf sanayi ve yavaş özel tüketim nedeniyle Alman ekonomisinin üçüncü çeyrekte küçülmesinin beklendiğini bildirdi.

Bundesbank’ın Eylül ayı ekonomi raporu yayınlandı. Raporda, son ekonomik verilerin kısa vadede Alman ekonomisi için fazla umut vaat etmediği, yaz çeyreğinde (Temmuz-Eylül) ekonomide bir toparlanma yaşanmadığı belirtildi.

Bundesbank raporunda, “Biraz yavaşlayan fiyat artışına, güçlü ücret artışına ve işgücü piyasasındaki iyi duruma rağmen hane halkı hâlâ harcamalarını kısıtlıyor.” ifadesine yer verildi. Ayrıca sektörün artan zayıflığının da ekonomik büyüme üzerinde baskı oluşturduğu vurgulandı.

Raporda, “Gelen siparişlerdeki düşük ve devam eden düşüşün yanı sıra birikmiş siparişlerdeki düşüş, sanayi üretimi üzerinde giderek daha önemli bir etki yaratıyor. Almanya’nın ekonomik üretiminin 2023’ün üçüncü çeyreğinde hafif daralması bekleniyor.” ifadesine yer verildi. Söylendi.

İthalat, üretici ve toptan eşya fiyatları gibi hammadde seviyelerinde ciddi düşüşlerin kademeli olarak tüketiciye yansımasının mümkün olduğuna dikkat çekilen raporda, şöyle devam edildi: “Ancak güçlü ücret artışına rağmen enflasyon oranının oldukça üzerinde seyretmesi muhtemel. Orta vadede yüzde 2.” değerlendirme yapıldı.

ÇİN’E BAĞIMLILIK KONUSUNDA UYARI

Bundesbank raporunda, Alman ekonomisinin dış ticarette de sorunlar yaşadığı ve büyük ölçüde ihracata dayalı olan Alman sanayisinin Çin’den gelen ara mallara bağımlı olduğu vurgulandı.

Raporda, satışları yüksek olan şirketlerin özellikle Çin’den gelen ara mallara bağımlı olduğu belirtilerek, “Artan jeopolitik gerilimler ve buna bağlı riskler göz önüne alındığında, şirketlerin ve politikacıların gelişen ticaret yapısını yeniden düşünmesi gerekiyor.” Söylendi.

Öte yandan Alman ekonomisi artan faiz oranları, zayıf küresel ekonomi ve yüksek enflasyon nedeniyle üst üste üç çeyrektir büyüyemedi. Ekonomi geçen yılın son çeyreğinde yüzde 0,4, ilk çeyreğinde ise yüzde 0,1 küçülürken, yılın ikinci çeyreğinde büyüyemedi.

Bu yıl için Ifo, Alman ekonomisinde yüzde 0,4’lük bir daralma beklerken, Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü (IfW) yüzde 0,5’lik bir daralma bekliyor.

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) tahminlerine göre bu yıl küçülmesi beklenen tek G7 ülkesi Almanya olacak.

Kaynak: AA