Konutlarda kullanılan elektriğe yüzde 20, sanayide kullanılan elektriğe ise yüzde 50 zam geldi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu‘ndan (EPDK) yapılan açıklamada, salgının tesirlerinin global ekonomilerde tesirini sürdürdüğü bir periyotta...

Konutlarda kullanılan elektriğe yüzde 20, sanayide kullanılan elektriğe ise yüzde 50 zam geldi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu‘ndan (EPDK) yapılan açıklamada, salgının tesirlerinin global ekonomilerde tesirini sürdürdüğü bir periyotta başlayan Rusya-Ukrayna savaşının başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünya güç piyasaları için ağır sonuçları beraberinde getirdiği belirtildi.

“HAM UNSUR FİYATLARINDA İNANILMAZ ARTIŞLAR YAŞANDI”

“Küresel güç krizi” olarak da yorumlanan bu süreçte tüm ham husus fiyatlarında harika artışlar yaşandığına işaret edilen açıklamada, “Bu durum ülkemizdeki güç üretim maliyetlerini de olumsuz etkilemiştir.” denildi.

SANAYİ ABONELERİNE YÜZDE 50 ZAM

EPDK’nın açıklamasının devamında şunlar kaydedildi: “Özellikle son aylarda global piyasalardaki güç ham unsur fiyatlarındaki artışların muhakkak düzeyleri geçmesi sebebiyle kesin elektrik tarifelerinde mesken ve ziraî faaliyetler abone kümeleri için yüzde 20, kamu ve özel hizmetler dalı ile öteki aboneler kümesi için yüzde 30, sanayi abone kümesi için yüzde 50 artış yapılmıştır. Bu artışla birlikte 100 kilovatsaat elektrik tüketimi olan bir mesken abonesi için ödenecek fiyat 173,46 lira olmuştur.”

Yeni tarifeler 1 Eylül’den itibaren geçerli olacak.

Kaynak: AA / Nuran Erkul Kaya – İktisat