ABD’li tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentisi yatay seyretti

ABD Merkez Bankası (Fed) New York Şubesi, Amerikalı tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentisinin ocakta değişim...

ABD’li tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentisi yatay seyretti

ABD Merkez Bankası (Fed) New York Şubesi, Amerikalı tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentisinin ocakta değişim göstermeyerek yüzde 5 olduğunu bildirdi.

New York Fed, ocak ayına ilişkin Tüketici Beklentileri Anketi’nin sonuçlarını yayımladı.

Yaklaşık 1300 hane halkının iştirakiyle gerçekleştirilen anketin sonuçlarına nazaran, gelecek 12 ayı kapsayan kısa vadeli medyan enflasyon beklentisi ocakta değişim göstermeyerek yüzde 5 olarak kaydedildi.

Gelecek 3 yıllık süreci kapsayan orta vadeli enflasyon beklentisi de kelam konusu periyotta 0,2 puan azalarak yüzde 2,7’ye indi.

Aynı devirde, gelecek 5 yıllık süreci kapsayan uzun vadeli enflasyon beklentisi ise 0,1 puan artışla yüzde 2,5’e çıktı.

Hanehalkı harcamalardaki artışa ait beklenti ocakta yüzde 5,9’dan yüzde 5,7’ye gerileyerek düşüşünü 3’üncü aya taşıdı.

Geçen yılın eylül ayından bu yana her ay artış gösteren hanehalkı gelirindeki artışa ait beklenti ise ocakta yüzde 4,6’dan yüzde 3,3’e geriledi.

Bu periyotta konut fiyatlarında beklenen artış 0,2 puan azalarak yüzde 1,1 ile Mayıs 2020’den bu yana kaydedilen ikinci en düşük düzeye geriledi.

Gıda ve güç maliyetlerinde tıpkı periyotta artış beklenirken, kira ve sıhhat maliyetlerindeki artışa ait beklentiler yatay bir seyir izledi.

ABD’de ocak ayı enflasyonu yarın açıklanacak

ABD’de geçen ay açıklanan datalara nazaran, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Aralık 2022’de aylık bazda yüzde 0,1 azalırken, yıllık bazda yüzde 6,5 artmıştı. Böylelikle geçen yıl aralıkta, Mayıs 2020’den bu yana birinci kere negatif aylık enflasyon kaydedilmişti.

Söz konusu periyotta güç fiyatlarındaki düşüş, enflasyondaki aylık azalışta tesirli olmuştu.

ABD’de yarın açıklanacak ocak ayı enflasyonuna ait piyasa beklentisi ise aylık yüzde 0,5 ve yıllık yüzde 6,2 artması istikametinde.