Zelzele anında en çok panik ve endişe ziyan veriyor!

Kahramanmaraş Pazarcık merkezli 7.4 büyüklüğündeki sarsıntı, büyük yıkıma yol açtı. Sabaha karşı 04.17’de Gaziantep, Şanlıurfa,...

Zelzele anında en çok panik ve endişe ziyan veriyor!

Kahramanmaraş Pazarcık merkezli 7.4 büyüklüğündeki sarsıntı, büyük yıkıma yol açtı. Sabaha karşı 04.17’de Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, Adana, Osmaniye, Hatay ve Mersin başta olmak üzere çok geniş bir bölgede hissedilen sarsıntı can kayıplarına neden oldu.

Deprem anında itidalli olunmasının kıymetini vurgulayan uzmanlar, camdan yahut balkondan atlamak yerine zelzele anında inançlı ve büyük bir eşyanın yanında ‘çök, kapan, tutun’ davranışını yapmak gerektiğini belirtiyor. İSG Uzmanı Dr. Nuri Bingöl, büyük eşyaların sabitlenmesini, delici ve kesici aletlerin kapalı yerlerde tutulması gerektiğini vurguladı.

Üsküdar Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı İSG uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nuri Bingöl, sarsıntı sırasında yapılması gerekenler ve alınması gereken tedbirlere ait değerlendirmede bulundu.

Eşyalar sabitlenmeli!

Deprem öncesi hazırlığın kıymetini vurgulayan Dr. Nuri Bingöl, zelzele anında sarsıntıdan devrilebilecek büyük eşyaların duvara sabitlenmesi gerektiğini söyledi. Çerçeve ve raf üzere düştüğünde ziyan verebilecek eşyaların mümkünse bulundurulmaması gerektiğini belirten Dr. Nuri Bingöl, bu mümkün değilse bu eşyaların güzelce sabitlendiğinden emin olunması gerektiğini hatırlattı.

Merdiven ve asansörlere yönelmek tehlikeli!

Deprem anında panik yapılmaması gerektiğini kaydeden Dr. Nuri Bingöl, bilhassa bulunulan yerden kaçmaya çalışmanın çok tehlikeli olduğunu vurguladı. 

Panik hissinin, insanların yapmaması gereken davranışlarda bulunmasına yol açacağını tabir eden Dr. Nuri Bingöl, “Camdan yahut balkondan atlamak, sarsıntı anında meskende kalarak inançlı bir büyük eşyanın yanında ‘çök kapan tutun’ davranışından çok çok daha fazla tehlikelidir. Yapılmaması gereken davranışların başında camlardan yahut balkonlardan atlamak bulunmaktadır.

Aynı biçimde binaların zelzeleye en dayanıksız olan yerleri genelde merdivenlerdir, çökme riskinin en çok olduğu yerler buralardır. Münasebetiyle merdivenlere yönelmek, bir an evvel dışarıya çıkma isteği, hatta asansörleri kullanmaya yeltenmek de çok yanlış davranışların başında gelmektedir.” ihtarında bulundu.

Depreme hazırlık, hayatta kalma talihini artırıyor 

Depremde serinkanlı olmanın bir defa daha altını çizen İSG uzmanı Dr. Nuri Bingöl, “Daha evvel yapmış olduğumuz tatbikatlarda elde ettiğimiz bilgilerle ve sarsıntılara hazırlıklı olmak ile hayatta kalma talihimiz arttırırız.” dedi.

Depremin bir panik anı olduğu ve zelzele öncesinde tatbikatların kıymetli olduğunu belirten İSG uzmanı Dr. Nuri Bingöl, “Deprem anını panik yapmadan atlatmak ya da daha az paniğe kapılmak için zelzele tatbikatları çok kıymetlidir.

Geçtiğimiz yıl Türkiye çapında yapılan tatbikat üzere, daha birçok denemenin gerek ülke bazında gerek kurum bazında gerekse de aile içinde yapılması sarsıntı anındaki serinkanlı davranışları sağlayacak ve yapmamız gereken hareketleri otomatik hale getirerek zelzeleden en için kıymetli bir etken oluşturacaktır.” dedi.

Dayanıklı eşyalar yanında “Çök-Kapan-Tutun” hareketi yapılmalı 

Tatbikatlarda yapılan “çök – kapan – tutun” hareketlerinin de kıymetini bir kere daha vurgulayan Dr. Nuri Bingöl, “Daha değerlisi ise nerede çöküp kapanarak tutunacağımızdır. Bunun için de hayat üçgeni dediğimiz boşlukların oluşabileceği sağlam büyük eşyaların yanını tercih etmek gerekmektedir. Çamaşır yahut bulaşık makinaları bunun için uygun güçlü eşya olabilir.” diye konuştu.

Hayat üçgeni oluşturacak eşyalar önemli!

Çocukların uyuduğu odalarda alınması gereken tedbirlere de değinen İSG uzmanı Dr. Nuri Bingöl, “Bu tedbirlerin tamamı çocukların bulunduğu odalarda daha hassas halde uygulanmalıdır. Mümkün olduğunca bu odalarda hayat üçgeni oluşturabilecek sağlam büyük eşyaların da duvara sabitlenerek bulundurulmasına ihtimam gösterilmelidir.

Çocuklarımıza da daima eğitimler ve denemelerle sarsıntı anında ne yapmaları gerektiği konusunda davranış değişikliği ve şuur oluşturulmalıdır.” tavsiyesinde bulundu.

Delici, kesici aletler kapalı yerlerde olmalı

İSG uzmanı Dr. Nuri Bingöl, kesici ve delici aletleri de yalnızca sarsıntı anındaki ziyanı önlemek için değil genel kapsamda yaralanmaların önüne geçebilmek için kapalı çekmecelerde tutmanın yeniden zelzele anında da inançlı davranış olarak ortaya çıktığını söyledi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı