Tırnakta renk değişimine dikkat! Kanser habercisi olabilir

Baskı: 11.05.2023– 20:09 / Son Güncelleme: 11.05.2023 – 20:16 Kadınlar özellikle düzgün ve bakımlı tırnaklara...

Tırnakta renk değişimine dikkat! Kanser habercisi olabilir

Kadınlar özellikle düzgün ve bakımlı tırnaklara sahip olmaya çalışırlar ancak bunu yaparken neredeyse hiç kimse tırnakların renk ve şekil değişikliklerine dikkat etmez.

Haber Global muhabiri Aşkın Şeker’in haberine göre basit gibi görünen tırnaklardaki renk ve şekiller sağlığımız hakkında bilgi veriyor.

Dermatoloji Uzmanı Özlem Aptı Sengkıoun, “Uç uçlarının soyulması ve kırılması mantar sedef hastalığı gibi bir hastalığın belirtisi olabilir. Dikey kırışıklıklar yaşa bağlı olabileceği gibi bu kırışıklıkların derinliğinde artma da sedef hastalığının belirtisi olabilir. saçkıran dediğimiz bir hastalık. Tırnak rengindeki değişiklikler çok önemli. Yeşil bir görünüm enfeksiyon belirtisi olabilir.” kullanılan ifadeler.

Tırnakta en tehlikeli durum kaybolmayan renk değişikliğidir.

Güzel görünen tırnaklar bakım ve sağlıklı beslenmeden geçer. Ancak bazı durumlarda bir uzmana danışmak gerekir.

Sengkıoun, “Tırnak üzerinde kaybolmayan siyah noktalar varsa tabi ki iyileşmeyen lekeler de var, mavileşmeler varsa veya tırnak altında kırmızı noktalar veya kırmızı şişlikler varsa bunlar olabilir. ayak tırnağı kanseri belirtisi olabilir. Eğer kaybolmazlarsa muayene gerekir.” dedi.

csahaber.com