ZBEÜde ‘15 Temmuzu Doğuran Düşünsel Arka Plan konulu konferans

Zonguldak Bülent Ecevit üniversitesinde (zbeü) ‘15 Temmuz Demokrasi Ve Milli Birlik Günü’ Anma Etkinlikleri çerçevesinde ‘15 Temmuz’u Doğuran Düşünsel Arka Plan’ Konulu Konferans Düzenlendi.

ZBEÜde ‘15 Temmuzu Doğuran Düşünsel Arka Plan konulu konferans

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinde (ZBEÜ) ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ anma etkinlikleri çerçevesinde ‘15 Temmuz’u Doğuran Düşünsel Arka Plan’ konulu konferans düzenlendi.

İlahiyat Fakültesinde düzenlenen konferansa, ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, Vali Yardımcısı Mehmet Türk, il protokolü, Rektör Yardımcıları Prof. Şenol Hakan Kutoğlu, Prof. Dr. Servet Karasu, Genel Sekreter Prof. Dr. Zehra Safi Öz, Dekanlar, Daire Başkanları, akademik ve idari personel katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinliğin açılışında konuşan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, 15 Temmuz 2016 günü hain terör örgütü FETÖ’nün darbe girişimiyle karşı karşıya kalan Türkiye’nin, milleti ve devletiyle omuz omuza verdiği direniş ve mücadeleyle tüm dünyaya örnek teşkil ettiğini dile getirdi.

Özölçer, “Türk demokrasisini hedef alan bu hain girişim, Türk halkının demokrasiyi ve seçilmiş iradeyi korumak için gösterdiği destansı direnişle geri püskürtülmüştür. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla sokağa dökülen Aziz Türk milletinin gösterdiği cesaret ve kararlılıkla elde edilen bu zafer, dünyada örneği olmayan bir ruh halini ve demokrasi bilincini ortaya koymuştur. O gece meydanlara çıkan koca yürekli vatandaşlarımız, tanklara, silahlara ve hainlere göğüs gererek cesaretlerini tüm dünyaya göstermişlerdir. 15 Temmuz, Türk milletinin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin simgesidir. Bu mücadelede hayatını kaybeden şehitlerimiz, gösterdikleri kahramanlıkla tarihe geçmişlerdir. Onların fedakârlıkları ve canları pahasına gösterdikleri direniş, bizlere güç ve azim vermektedir. 15 Temmuz, aynı zamanda bir uyanışın ve milli birlik ruhunun başlangıcı olmuş, Türk milleti demokrasiye, hukuka ve milli iradeye olan bağlılığını bir kez daha ortaya koymuştur. Gelecek nesillere bu birlik ve beraberlik ruhunu aktarmak, en büyük görevimizdir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından program, ZBEÜ İlahiyat Fakültesi öğretim elemanlarından Arş. Gör. Adem Görmüş tarafından 15 Temmuz şehitleri ve tüm şehitlerin ruhuna Kur’an-ı Kerim tilaveti yapılması ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan 15 Temmuz’a özel sinevizyon gösterimiyle devam etti.

Ardından, İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Nilüfer Urlu Ünaldı, ‘15 Temmuz’u ‘Doğuran Düşünsel Arka Plan’ konulu konferansı sundu. Urlu Ünaldı konferansta, 15 Temmuz gecesi Türk halkının gösterdiği destansı direnişi ve terör örgütü FETÖ’nün hain yapılanmasından bahsetti.

Program, 15 Temmuz demokrasi şehitleri ve tüm şehitler için İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Ali Soylu hatim duası okuması ve etkinliğe katkı sunan akademisyenlere teşekkür belgesi verilmesiyle sona erdi.