Yükselişini sürdüren altının gram fiyatı 825 liradan işlem görüyor

Dün, altının ons fiyatındaki yükselişe paralel bedel kazanan altının gram fiyatı, günü yüzde 0,9 artışla...

Yükselişini sürdüren altının gram fiyatı 825 liradan işlem görüyor

Dün, altının ons fiyatındaki yükselişe paralel bedel kazanan altının gram fiyatı, günü yüzde 0,9 artışla 818 liradan tamamladı. Altının gram fiyatı, yeni güne de yükselişle başlamasının akabinde saat 11.50 prestijiyle 825 liradan süreç görüyor.

ÇEYREK VE CUMHURİYET NE KADAR?

Tıpkı dakikalarda çeyrek altın 1.326 lira, cumhuriyet altını da 5.459 liradan satılıyor. Dün, Rusya ve ABD’nin Ukrayna ile ilgili çelişkili açıklamaları sonrası mevzuyla ilgili artan belirsizlikler ve ABD Merkez Bankası’nın ( Fed ) toplantı tutanaklarının beklenenden daha az şahin bir tablo ortaya koyması emtia piyasalarına talebi arttırdı. Bu gelişmeler sonrası, dün yükselişe geçen altının ons fiyatı, günü yüzde 1’lik artışla 1.872,5’de tamamladı. Ons altın şu dakikalarda ise yüzde 0,2 yükselişle 1.875,5 dolardan alıcı buluyor.

PİYASALAR HABER AKIŞINA ODAKLANDI

Tutanakların, Fed Lideri Jerome Powell’ın yönlendirmeleriyle uyumlu olması ve beklenenden daha “şahin” bir görünüm ortaya koymamasının akabinde, tahvil piyasasında Fed’in martta 50 baz puanlık faiz artırımına gitme ihtimali yüzde 40 düzeylerine bulunuyor. Bankanın, birincisini mart ayında olmak üzere yıl genelinde toplamda 150 baz puanlık faiz artırımına gitmesi bekleniyor. Analistler, Rusya-Ukrayna krizine ait haber akışının gündemin odağında kalmaya devam ettiğini belirterek, para siyasetleri tarafında ise bugün G20 finans önderlerinin bir ortaya geleceğini kaydetti. Yurt içinde ise TCMB Para Siyaseti Heyeti’nin (PPK) faiz kararının beklendiğini aktaran analistler, yurt dışında ise ABD’de haftalık işsizlik müracaatları ve konut başlangıçlarının takip edileceğini söz etti.

EKONOMİSTLER FAİZİN SABİT KALMASINI BEKLİYOR

Analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.860 doların takviye, 1.890 doların direnç pozisyonunda olduğunu söyledi. AA Finans’ın anketine katılan ekonomistlerin tamamı, siyaset faizinin yüzde 14’te sabit bırakılacağını varsayım ediyor. Ekonomistlerin yıl sonu siyaset faiz oranına ait beklentilerinin medyanı da yüzde 14 oldu.

AA / Muhammed Said Tanıl – İktisat

Tam Gemi Şok Denemeleri, Rusya, Altın, Fed, Finans, İktisat, Haberler