YouTube Music mobil uygulamalarına önemli ekleme

Çevrimiçi müzik uygulamalarının şarkı sözlerini gerçek zamanlı göstermesi sıra dışı bir şey değil. Hem Apple...

YouTube Music mobil uygulamalarına önemli ekleme

Çevrimiçi müzik uygulamalarının şarkı sözlerini gerçek zamanlı göstermesi sıra dışı bir şey değil. Hem Apple Music’te hem de Spotify‘da bu özellik uzun süredir mevcut. YouTube Music’te ise şarkı sözleri gerçek zamanlı değil, manuel olarak kaydırarak okunacak şekilde gösteriliyordu. Ancak bu durum sonunda değişiyor.

Son güncellemeyle artık YouTube’un müzik uygulamasında da şarkı sözlerini gerçek zamanlı şekilde takip etmek mümkün olacak. Gerçek zamanlı şarkı sözleri, platforma sözleri yüklenen tüm şarkılarda gösterilecek.

Kullanıcılar o an çalınan şarkı üzerinde “Sözler” sekmesine geldiklerinde şarkı sözlerini ekranda akar şekilde görebilecek. O anda duyulan sözler daha büyük ve opak bir şekilde gösterilecek.

YouTube Music bu özellik için hazırlıklara 2022’de başlamıştı

Google söz konusu özellik için geçtiğimiz yıl MusixMatch ile birlikte çalışmaya başlamıştı. Şirketin canlı sözlerin takibi için LyricFind’dan destek aldığı da konuşulanlar arasında yer alıyor.

Henüz tüm YouTube Music kullanıcıları bu özellikle tanışmış değil. Ancak bazı Android cihaz sahiplerinin Reddit’te yaptığı paylaşımlar, dağıtımın başladığını gösteriyor. Bu da kullanıcıların çok uzun bir süre beklemesinin gerekmeyeceği anlamına geliyor.