Yetersiz ve sağlıksız su tüketimi birçok sağlık sorununa yol açabiliyor

Uzmanlar su tüketimi konusunda uyarıyor: Yetersiz ve sıhhatsiz su tüketimi birçok sıhhat sıkıntısına yol açabiliyor...

Yetersiz ve sağlıksız su tüketimi birçok sağlık sorununa yol açabiliyor

Uzmanlar su tüketimi konusunda uyarıyor:

Yetersiz ve sıhhatsiz su tüketimi birçok sıhhat sıkıntısına yol açabiliyor

Su içmek, insan sıhhati için en kıymetli bahislerin başında geliyor. Beden ısısını dengelemekten hücrelere oksijen taşınmasına, cildi tazelemekten eklemleri ve organları muhafazaya kadar birçok yararı bulunan su, kâfi ölçüde tüketilmediğinde pek çok istenmeyen belirtiye ve sıhhat sıkıntısına yol açabiliyor. Diyetisyen Neslihan Öztürk Aktepe, susuzluğu anlamanın yollarını anlatıyor.

Hayati işlevlerin sağlıklı bir biçimde yerine getirilebilmesi için kâfi ölçüde sağlıklı suyun, tertipli olarak tüketilmesi gerekiyor. Tam da bu noktada “Vücudun susuz kaldığını anlamak mümkün mü?” sorusu öne çıkıyor. Yetersiz su tüketiminin pek çok değerli sıhhat meselesine sebep olduğunu belirten Diyetisyen Neslihan Öztürk Aktepe, suyun sıhhat üzerindeki tesirleri hakkında bilgi verdi.

“Su muhtaçlığını karşılamak için 8-10 bardak su içilmeli”

Vücudun yüzde 60-70’inin sudan oluştuğunu ve su içmenin yararlarının saymaklabitmeyeceğini belirten Diyetisyen Neslihan Öztürk Aktepe, şu bilgileri verdi: “Suyun insan bedeninde çok değerli fonksiyonları bulunuyor. Bunlardan başlıcalarını özetleyecek olursam; su biyolojik bir çözücüdür ve bu rolüyle vitaminlerin ve minerallerin hem bedende taşınmasını hem de çözülmesini sağlar. Beden sıcaklığının düzenlenmesinde çok kıymetli bir rol oynar. Derinin nemlenmesinde, toksinlerin atılmasında ve bedenin temizlenmesinde temel bir vazife üstlenir. Böbreklerin çalışmasını kolaylaştırır. Kayganlaştırıcı bir husus olması nedeniyle birçok organın gerektiği üzere çalışmasını sağlar. Bedenin günlük kaybettiği su muhtaçlığını karşılamak için olağan bir insanın günde 8-10 bardak su içmesi gerekir.”

“Yeterli su alımı, zihinsel ve fizikî faaliyetler için hayati”

Vücut tartısına nazaran su kaybının değişen sonuçlarına değinen Aktepe, şu noktalara vurgu yaptı: “Susuzluk hissi, ısı nizamının bozulması, performans azalması, ısı artması esas görülen sıhhat sıkıntıları. Öte yandan, fizikî performansın yüzde 20-30 düşmesi, baş ağrısı, yorgunluk, halsizlik, titreme, fizikî aktiflik sürerse bayılma üzere değerli sorunlara de sebebiyet veriyor. Ayrıyeten kaliteli ve inançlı su tüketimi uzun müddet gerçekleşmediğinde şuur kaybı dahi yaşanabiliyor. Özetle kâfi su alımı; zihinsel ve fizikî faaliyetlerin sağlıklı bir formda devamlılığı için elzem. Tüketiciler bu problemlerin önüne geçmek için mutlaka sağlıklı, kaliteli, inançlı ve gerekli tüm kontrollerden geçen doğal mineral içeriklerini koruyan doğal kaynak ve doğal mineralli suları tercih etmeli.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı