Prozac nedir? Prozac ne için kullanılır? Prozac yan etkileri

Hepimizin hayatında gerilim, meşakkat yaşanabilir. Bazen de psikolojimizi etkileyen travmalar yaşarız. En başlarda bu travmalarımızı,...

Prozac nedir? Prozac ne için kullanılır? Prozac yan etkileri

Hepimizin hayatında gerilim, meşakkat yaşanabilir. Bazen de psikolojimizi etkileyen travmalar yaşarız. En başlarda bu travmalarımızı, ruhsal düşüncelerimizi kendi kendimize çözmeye çalışırız ancak ruhsal rahatsızlıklarımızı fakat uzman tabipler terapi yahut ilaç tedavisi ile çözebilir. Sizin sorununuza, sorununuzun ilerleme derecesine nazaran uygun tedaviyi size uygulayacaktır. Pekala, ruhsal hastalıklar için uygulanan ilaç tedaviler içinde olan Prozac nedir?

PROZAC NEDİR?

Etken unsuru fluoksetin olan ilaç, selektif serotonin geri alım inhibitörü grubundadır. Çoklukla depresyon hastalığı için kullanılmaktadır. Depresyon dışında da kullanılır. Bunlara örnek olarak, yeme bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluğu, adet öncesi sendromu üzere hastalıkları verebiliriz. Prozac reçete ile satılır. Şurup ve kapsül formunda üretimi mevcuttur. Başka antidepresanlara göre daha az yan tesir göstermektedir ancak bu şahıstan şahsa de değişebilir. Hekim denetimi ile kullanılması gereken bu ilaç sistemli kullanımda ruhsal hastalıklarınızı düzgünleştirmeye yardımcı olacaktır.

PROZAC NE İÇİN KULLANILIR?

Kişide var olan depresyon, yeme bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluğu, adet öncesi sendromu üzere rahatsızlıkları tedavi etmek hedefli kullanılır. Hekiminizin bu hastalıklardan birine sahip olduğunuz teşhisi koyduktan sonra reçetenize yazabileceği ilaçlardan biridir. Endişelerinizi, tasalarınızı düzenlemeye yardımcı olur ve günlük hayatınızda yaşadığınız zorlukları en aza indirger. Depresyon, kişinin modunun düşük olması, birtakım şeylere heyecanını kaybetmesi, uykusuzluk yaşaması üzere semptomlara sahiptir. Prozac ise bu bozuklukları düzenler, kişinin hayatında adapte olabilmesini sağlar. Prozac ilacı, bedenimizdeki serotonin düzeyini yükseltir böylelikle kişinin duygusal bozukluklarını giderir ve kişinin düzgün hissetmesine yardımcı olur.

Prozac hekim denetimi ile nizamlı olarak alınan bir ilaçtır. Çoklukla düşük doz ile başlanır ve denetim ile yavaşça yükseltilir. İlacın tesiri 3. Yahut 4. Haftada görülmeye başlanır. Hastalığınız büsbütün geçmeden ve hekiminize istişareden bir anda bırakılmaması gereken ilaçtır. Antidepresanların kullanım mühleti değişmektedir ve buna hekiminiz karar verir ama genel olarak prozac kullanım mühleti en az 6 ay olarak bilinmektedir.

PROZAC YAN TESİRLERİ NEDİR?

Her antidepresanda olan yan tesirleri Prozac da taşır. Bazen hiçbir yan tesir yaşamayan bazen ise yan tesirleri şiddetli olarak hisseden ilaç kullanıcıları vardır. Bireyden şahsa değişmekte olan yan tesirler, ilaç kullanımının birinci günleri yahut haftalarında görülür. Ancak yan etkileriniz geçmiyor ve daha da artıyorsa hekiminize danışarak hareket etmelisiniz. Yan tesirler ise şöyledir:

• Mide bulantısı

• Baş ağrısı

• Uyku problemleri

• İshal

• Halsizlik

• Dikkatin dağılması

• İştahsızlık

Önemli not: Tüm sıhhat uygulamalarında öncelikle tabibe başvurun. Hekiminizin tavsiyesine nazaran hareket edin.