Stoltenberg: “Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini, barbarca olarak nitelendiriyor ve kınıyoruz”

Rusya‘nın Ukrayna harekatının akabinde Avrupa Birliği (AB) ile gerçekleştirilen ortak basın toplantısında birlik bildirisi veren...

Stoltenberg: “Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini, barbarca olarak nitelendiriyor ve kınıyoruz”

Rusya‘nın Ukrayna harekatının akabinde Avrupa Birliği (AB) ile gerçekleştirilen ortak basın toplantısında birlik bildirisi veren NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ” Rusya‘nın Ukrayna’yı işgalini, barbarca olarak nitelendiriyor ve kınıyoruz” dedi.

AB Kurulu Lideri Charles Michel ve AB Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, NATO’nun Brüksel merkez karargahında NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir ortaya gelerek, Rusya‘nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı harekatı kınadı. Basın toplantısına mesken sahipliği yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Az evvel Rusya‘nın Ukrayna’ya yönelik acımasız ve devam eden saldırısını tartıştık. Rusya‘nın Ukrayna’yı işgalini, barbarca olarak nitelendiriyor ve kınıyoruz. Avrupa’nın güvenliği için vahim bir andayız. Rusya, saati zorla geri almaya çalışıyor. Bir tesir alanını tekrar kurmak ve Avrupa’yı on yıllardır inançta tutan global kuralların altını oymak istiyor” dedi.

“NATO NE GEREKİYORSA YAPACAK”

Stoltenberg, “Hepimiz Rusya‘yı diplomasiye dahil etmek için yorulmak bilmeden uğraş sarf ettik. Lakin Moskova diyaloğu reddetti ve saldırganlığı seçti. NATO ve AB, Ukrayna’nın mert insanlarının yanındadır. Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü destekliyoruz ve legal müdafaa haklarını destekliyoruz. Rusya tarafından yanlış anlaşılma yahut yanlış hesap olmamalıdır. NATO, tüm Müttefikleri korumak ve savunmak için ne gerekiyorsa yapacaktır. Rusya’nın son aylardaki devasa askeri birikimine karşılık olarak, toplu savunmamızı şimdiden güçlendirdik. ABD ve öbür birçok müttefikten daha fazla asker, jet ve gemi ile toplu savunma taahhüdümüz Husus 5 sağlamdır” sözlerini kullandı.

“NATO VE AB BİRLİK İÇİNDEDİR”

AB’den gelen yansılardan mutlu olduğunu söyleyen Stoltenberg, “Rusya’nın memleketler arası hukuku ağır ihlalini kınıyoruz, Avrupa güvenliğinin üzerine inşa edildiği prensiplerden vazgeçmiyoruz. Avrupa Birliği, NATO Müttefikleri ve ortakları tarafından duyurulan koordineli aksiyonları memnuniyetle karşılıyorum. Bu, güçlü bir birlik iletisi ve Rusya’nın ne kadar yalnız ve izole olduğunu gösterir. Rusya’nın hareketlerinin sonuçlarını ele almak için yarın sanal bir NATO doruğu düzenleyeceğim. Hem Lider Von der Leyen’i hem de Lider Michel’i, pahalı ortaklarımız Finlandiya ve İsveç’in önderleriyle birlikte katılmaya davet ettim. NATO ve Avrupa Birliği birleşmiştir. Geldiğiniz için ikinize de tekrar teşekkür ederim ve Avrupa Birliği ve NATO’nun birlikte bu kadar güçlü olduğu gerçeği için teşekkür ederim” tabirlerini kullandı.

NATO Karargahı’nda düzenlenen basın toplantısına katılan AB Temsilcileri Charles Michel ve Ursula von der Leyen de AB olarak Rusya’nın Ukrayna’yı işgal ettiğini ve bu teşebbüsü şiddetle kınadıklarını yineledi. AB tarafından önemli yaptırımlar hazırlandığını bildiren Charles Michel, Ukrayna’yı desteklediklerini söyleyerek, AB Kurulu Lideri Ursula von der Leyen ise AB’nin mali yardım paketi ve ekonomik yatırımlarla Ukrayna’nın yanında olduğunu, Rusya’nın bu teşebbüsünü uygulanacak yaptırımlarla ağır ödeyeceğini söyledi.

(Mustafa Ulusoy/ İHA)

İhlas Haber Ajansı – Şimdiki