Yenilenmiş ürünler ile ilgili satış kapsamı genişledi

Ürün yenileme merkezlerinin faaliyet alanı artık cep telefonu ve tabletlerle sınırlı olmayacak. Kullanılmış bilgisayar, akıllı...

Yenilenmiş ürünler ile ilgili satış kapsamı genişledi

Ürün yenileme merkezlerinin faaliyet alanı artık cep telefonu ve tabletlerle sınırlı olmayacak. Kullanılmış bilgisayar, akıllı saat, oyun konsolu ve modem gibi teknolojik ürünler de bu merkezlerde yenilenecek ve yeniden satışa sunulabilecek.

Ekonomim’in haberine göre, Resmi Gazete’de yayımlanan Ticaret Bakanlığı yönetmeliği, yenileme merkezlerinin ilgili standartlara uygun hizmet yeri yeterlilik belgesine sahip oldukları takdirde, belirtilen tüm ürünler için yenileme yapabileceklerini belirtiyor.

Yenileme işlemi yapılan ürünler için üretici veya ithalatçı ile yetkili servis sözleşmesi imzalanabilecek ve bu ürünler için zorunlu olan yetkili servis istasyonlarından biri olarak faaliyet gösterebilecekler. Ürünler birden çok yenileme sürecinden geçebilir.

Öte yandan, tebliğle yenileme yetki belgesi verilmesinde aranan ödenmiş sermaye şartı 10 milyon TL’den 30 milyon TL’ye yükseltildi. Ödenmiş sermayesi 30 milyon TL’den az olan yenileme yetki belgesine sahip ticari işletmeler, 1 Ocak 2024 tarihine kadar sermaye tutarını tamamlamak zorunda.

Uzaktan iletişim araçları kullanarak satışa sunulan yenilenmiş ürünler, kullanılmamış mallardan ve diğer kullanılmış mallardan ayırt edilebilir şekilde ayrı bir kategori içinde satılması zorunlu hale getirildi.

Pil kapasitesi %85’in altında olan kullanılmış cep telefonlarının yeniden satışa sunulabilmesi için ise pillerinin değiştirilmesi gerekecek. Bu sayede, tüketicilere daha kaliteli ve uzun ömürlü ürünler sunulmuş olacak.