Yeni nesil bulut video izleme çözümü ile kontrol sende

Yeni jenerasyon tahlille görüntü kaydı buluta taşındı. Kayıt sistemi maliyeti düşerken, kameralarla birlikte gelen görüntü...

Yeni nesil bulut video izleme çözümü ile kontrol sende

Yeni jenerasyon tahlille görüntü kaydı buluta taşındı. Kayıt sistemi maliyeti düşerken, kameralarla birlikte gelen görüntü tahlil özellikleri ile olaya kurumlar anında müdahale edilebilir hale geldi. 

Güvenlik ve iş zekâsı lideri Securitas Technology’nin bulut üzerinden yönetilebilen, yeni jenerasyon görüntü izleme tahlili, daha düşük işletme maliyetleriyle daha fazla özellik sunuyor. Tahlil sayesinde lokaldeki kamera manzarası, inançlı bir halde internet üzerinden aktarılarak depolanıyor. Arşivlenmiş imajlara istenen vakitte, istenen yerden erişme imkanı sağlanırken, işletmenin içindeki kayıtlar hasar görse ya da kaybolsa bile, bulut mimarisinin sunduğu tam inançlı yapı nedeniyle kayıtlara problemsiz bir formda ulaşabilmek mümkün oluyor.  Yeni kuşak tahlil ile, Securitas Technology’nin Türkiye pazarına sunduğu Avigilon Alta (AVA) marka kameraların yanı sıra ortamdaki mevcut lakin farklı markalardaki kameralar da bulut yapısına dahil edilebiliyor.

Montajı dakikalar içinde yapılan kameralar, fiyatsız olan taşınabilir uygulama üzerinden bulut yapısına dahil ediliyor. Son kullanıcı, 36 ay ve 60 ay aylık hizmet seçeneklerinden dilediğini tercih ederek taşınabilir yahut web uygulaması üzerinden aygıtlara erişebiliyor. Aylık hizmet seçeneklerinde standart 30 gün kayıt hizmeti olan tahlilde, kayıt mühleti istenirse 4 aya kadar uzatılabiliyor. 

Kayıtlar hem kamera üzerindeki hafıza kartına hem de bulut sistemine kaydediliyor. Böylece internet erişiminde sorun olması durumunda sistem üzerindeki hafıza kartına kayıt yapmaya devam ederek kesintisiz hizmet sunuyor.  

Video tahlil özelliği ile taşınabilir uygulama üzerinden anlık alarm takibi…

Yeni jenerasyon tahlilin en kıymetli yararlarından biri de beraberinde gelen görüntü tahliller. Kullanıcının alarm oluşmasını istediği görüntü tahlil senaryoları kurulup, taşınabilir uygulama üzerinden akıllı alarm bildirimi alınabiliyor. Olay anına ait geçmiş yahut canlı imajlar izlenebiliyor. Örneğin; etraf güvenliği konusunda hudut ihlal tahlili ve başı boş dolaşma tahlilleri ile istenmeyen bir olay gerçekleşmeden tesis güvenliğinin sağlanmasına imkân tanıyor. Kullanıcının lokasyona gitmesine gerek kalmadan sorun çözülebiliyor. 

Ayrıca otopark alanında boş araç park yeri tahlili yaptırarak çalışanların ve ziyaretçilerin otoparklardan daha fazla randıman almasını sağlamış oluyor. Seçilen kamera modeli üzerinde bulunan ses algılama sensörü ile tesis içinde ani ses yükselmesini tespit edip istenmeyen bir olayı engelleyebiliyor. Diğer bir örnek ise dış ortam kamera kullanarak bir tesise giren aracın plakasını algılayıp, entegre olarak çalışan yeniden bulut tabanlı geçiş denetim sistemleri ile aracın tesis içine girişini takip altına alabiliyor. Üstelik tüm bu ihtar ve alarmlar, fiyatsız olarak taşınabilir telefona yüklenecek program sayesinde, anında olayı görüntülemeyi ve bilgilendirmeyi sağlıyor. 

Perakende tahlilleri ile mağazalardaki operasyonel verimliliği artırıyor. Tahlil, kamera üzerinde ısı haritası, kişi sayma, demografik tahlilleri yapıyor. Örneğin; perakende mağazası içindeki müşteri yoğunluğunu tahlil edebiliyor, müşterilerin mağaza içinde en çok hangi rafların önünde dolaştığını sıcaklık tahlili ile raporlayabiliyor. Sistem üzerinde yer alan ayrıntılı arama özelliği sayesinde, geriye dönük kayıtlardan gün içerisinde mağaza içerisinde dolaşan bireylerin ayrıntılı (cinsiyet, kıyafet renk gibi) tahlil raporlarını alabiliyor. 

Bulut görüntü izleme, görüntü tahlil gereksinimi olan dağınık yapılar için ülkü tahlili sunuyor. Tahlil, perakende, lüks konut, üretim tesisleri üzere pek çok projede kullanılıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı