Yeni kabinenin ekonomi kurmayları

Yeni kabinede vazife yapacak iktisat bakanları şöyle:  MALİ DİSİPLİNİN SİMGESİ: DÜMENE MEHMET ŞİMŞEK GEÇTİ 5...

Yeni kabinenin ekonomi kurmayları

Yeni kabinede vazife yapacak iktisat bakanları şöyle: 

MALİ DİSİPLİNİN SİMGESİ: DÜMENE MEHMET ŞİMŞEK GEÇTİ

5 YIL SONRA YENİDEN

yeni kabinenin ekonomi kurmaylari 0 WYfgBveU

HAZİNE VE MALİYE BAKANI MEHMET ŞİMŞEK

-1967 yılında Batman’ın Arıca köyünde sekiz çocuklu bir ailede doğan Şimşek 1988 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü’nden devir ikincisi olarak mezun oldu. Yüksek lisansını Exeter Üniversitesi’nde yaptıktan sonra Türkiye’ye dönerek, ABD Ankara Büyükelçiliği’nde yaklaşık dört yıl kıdemli ekonomist olarak çalıştı. 2000 yılında Merrill Lynch’te çalışmaya başlayan Şimşek, bu vazifesinden 2007 yılında milletvekili olmak için ayrıldı. 22 Temmuz 2007 seçimlerinde milletvekili olarak seçilen Şimşek, 60. hükümette Hazine’den sorumlu Devlet Bakanı oldu. 2009 yılında Maliye Bakanlığı’na getirilen Şimşek, 2015 yılına kadar bu misyonu yürüttü. 2015’te Başbakan Yardımcısı olan Şimşek, 2018 yılında kabineye alınmayınca misyonunu Berat Albayrak’a devretti. Vazifesi devrettikten sonra Şimşek Twitter’dan, “Siyasete adım attığım 2007’den beri geride bir beğenilen sada bırakmaya uğraş ettim. Ülkemiz ve milletimiz için gece gündüz çalıştık. Bugün vazifemi yeni arkadaşlara onurla devretmenin huzuru içindeyim. Lütfen hakkınızı helal ediniz. Hoşça kalınız…” demişti. 5 yıllık ortanın akabinde Şimşek tekrar iktisadın dümenine geçti.

ŞİMŞEK’İ NELER BEKLİYOR?

-ENFLASYON: Yıllık enflasyon Nisan 2023 prestijiyle yüzde 43.68 oldu. 5 Haziran’da ise mayıs enflasyonu açıklanacak. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), doğalgazın bir ay fiyatsız verilmesi nedeniyle mayıs ayında TÜFE hesabında “sıfır fiyat” usulünü uygulayacak. Enflasyonun beklenenden daha düşük çıkması bekleniyor. Şimşek’in birinci iletisi ve enflasyonla gayreti sıkı bir halde takip edilecek.

-ASGARİ FİYAT: Taban fiyat artışı haziran ayının en çok konuşulacak gündem unsurlarından biri olacak. Bir evvelki Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, taban fiyatın 500 doların üzerinde bir sayı olabileceğini söylemişti. Şimşek’in taban fiyattaki artışa yönelik hali merakla bekleniyor.

-EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 22 BİN LİRA OLACAK: Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan seçim öncesinde en düşük memur maaşının 22 bin liraya yükseltileceğini söylemişti. Yüksek oranlı artırımın başka memurlara da uygulanıp uygulanmayacağı, maliyeti bütçe disiplinine ehemmiyet veren Şimşek’in birinci imtihanlarından biri olacak. Tekrar emekli maaşlarına yapılacak artırımda da Şimşek’in gündem hususlarından biri.

-BÜTÇE AÇIĞI: Bütçe nisanda 132.5 milyar lira açık verdi. Böylelikle yılın birinci dört ayındaki bütçe açığı 382.5 milyar lira oldu. Başta EYT’lilere ödeme olmak üzere bütçe açığının yükselmesi bekleniyor.

-KUR MUHAFAZALI MEVDUAT: 26 Mayıs haftasında kur muhafazalı mevduat (KKM) hesapları 2.5 trilyon lira sonuna geldi. Mart ayından itibaren süratle artış gösteren KKM’nin kademeli olarak azaltılabileceği gündeme gelmişti.

-FAİZ: Mehmet Şimşek’in bakan koltuğuna oturmasının akabinde faiz siyasetine nasıl devam edileceği tüm piyasa tarafından yakından takip edilecek. Birinci Para Siyaseti Şurası toplantısı 22 Haziran’da yapılacak. (ANKARA)

SOSYAL SİYASETLERDE UZMAN İSİM

yeni kabinenin ekonomi kurmaylari 1 2OJCpp4K

ÇALIŞMA VE TOPLUMSAL GÜVENLİK BAKANLIĞI VEDAT IŞIKHAN

-1966’da Mardin Artuklu doğumlu olan Işıkhan, lise eğimini İzmir’de tamamladı. Hacettepe Üniversitesi toplumsal hizmet alanında lisans, yüksek lisans, doktora, doçentlik ve profesörlük süreçlerini tamamladı. Işıkhan, Hacettepe Üniversitesi Toplumsal Hizmet Kısım Başkanlığı, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcılığı vazifelerinde bulundu. Işıkhan, Milletlerarası Gerilim Yönemi Uzmanları Kurulu tarafından gerilim idaresi konusunda yaptığı kıymetli araştırmalar ve uygulamalar sebebiyle 2016 Kurul Ödülünelayık görüldü. 2015-2018 yılları ortasında AK Parti Genel Merkez Toplumsal Siyasetler Başkanlığı’nda akademik danışmanlık vazifesini yürüttü.2018’de Cumhurbaşkanlığı Toplumsal Polikalar Heyeti Üyeliği’ne ve 17 Aralık 2021’de Cumhurbaşkanlığı Toplumsal Polikalar Şurası Başkanvekilliği’ne atandı. Çok âlâ seviyede İngilizce, güzel seviyede Fransızca ve Arapça bilmekte olan Işıkhan evli ve 3 çocuk babası.

REHBERLİKTEN TURİZM BAKANLIĞI’NA

yeni kabinenin ekonomi kurmaylari 2 JE4vW2dQ

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI MEHMET NURİ ERSOY

-Ersoy, turizm rehberliği ile başlayan, turizm bölümü yöneticiliğine ve bakanlığa uzanan meslek seyahati ile dikkat çekiyor. 1968 yılında İstanbul’da doğan Ersoy, Alman Lisesi’nin akabinde İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İngilizce İşletme Bölümü’nden mezun oldu. 1985 yılında, lise tahsiline devam ederken de rehberlik yaparak turizm bölümüne ve iş dünyasına atıldı. 1991 yılında üniversite tahsilini tamamladıktan sonra, paket tıp ve otel konaklama hizmetleri veren şirketini kuran Ersoy, 2000 yılında otelcilik alanına giriş yaptı. Ersoy, turizm dalında geçirdiği 33 yılın sonunda, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin birinci kabinesinde Kültür ve Turizm Bakanı olarak görevlendirildi. Ersoy, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni kabinesinde de Kültür ve Turizm Bakanı olarak görevlendirildi.

BAKAN YARDIMCILIĞI MİSYONUNU YÜRÜTÜYORDU

yeni kabinenin ekonomi kurmaylari 3 8eBmqXjz

ENERJİ VE NATÜREL KAYNAKLAR BAKANLIĞI ALPARSLAN BAYRAKTAR

-Bayraktar, lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden İktisat Hukuku alanında ve Fletcher School of Law and Diplomacy’den Milletlerarası Alakalar alanında yüksek lisans derecelerine sahip olan Bayraktar, doktorasını ise ODTÜ Yer Sistem Bilimleri Bölümü’nde Güç İktisadı ve Siyaseti alanında yaptı. 2010-2016 yılları ortasında arasında Güç Piyasası Düzenleme Kurumu’nda Konsey Üyeliği yapan Bayraktar, 2016’da da Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı yaptı. 2018 yılında da Güç Bakanlığı bakan yardımcılığına getirildi. Memleketler arası güç idaresi ve düzenlemeleri alanında çalışmaları bulunan Bayraktar, Güç Düzenleyicileri Konfederasyonu (ICER) ve Güç Düzenleyicileri Bölgesel Birliği (ERRA) Başkanlığı yaptı. Bayraktar hala Dünya Güç Kurulu Türkiye Başkanlığını yürütüyor.

İKİNCİ DEFA TIPKI BAKANLIK KOLTUĞUNA OTURDU

yeni kabinenin ekonomi kurmaylari 4 kbZJTaVr

ÇEVRE, ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANLIĞI MEHMET ÖZHASEKİ

-1957 yılında Kayseri’de doğan Özhaseki, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisansını tamamladı. Avukatlık yapmak yerine ailesinin dokuma şirketinin başına geçti. 1994 yılına kadar ticaret yapan Özhaseki, 27 Mart 1994 lokal seçimlerinde Melikgazi Belediye Lideri seçilmesinin akabinde belediye meclisi kararıyla Kayseri Büyükşehir Belediye Lideri oldu. 1999 lokal seçimlerinin akabinde 2004, 2009 ve 2014 mahallî seçimlerinde de lider seçilen Özhaseki, 2015 yılında başkanlıktan istifa ederek, Kayseri Milletvekili olarak Meclis’e girdi. AK Parti Genel Lider Yardımcısı ve Mahallî İdareler Lideri olarak parti idaresinde yer alan Özhaseki, 2016’da Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’na atandı. Kamuoyunda “imar barışı” olarak bilinen ve 10 milyon vatandaşın başvurduğu yasal düzenlemenin hazırlayıcısı olan Özhaseki 2018 seçimlerinde tekrar Kayseri Milletvekili seçildi.

HEM TİCARETİN PROFESÖRÜ HEM DE CEO İDİ

yeni kabinenin ekonomi kurmaylari 5 UHATQFKV

TİCARET BAKANLIĞI ÖMER BOLAT

-1963 yılında İstanbul’da doğan Bolat, Marmara Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Milletlerarası Ekonomik Alakalar Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisansını Avrupa entegrasyonu alanında Hollanda-Amsterdam Üniversitesi’nde tamamladı. 2015’ten itibaren İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nde milletlerarası iktisat, idare, işletme ve girişimcilik alanında
Yüksek Lisans dersleri veren Bolat, Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) başkanlığı yaptı. 2000 yılından 2020 yılına kadar Albayrak Holding’te CEO olan Bolat, 2012-2015 yılları ortasında 3 yıl AK Parti MKYK üyesi ve Ekonomik İşler Lider Yardımcısı oldu. 2015’ten itibaren AK Parti’de Siyasi Fazilet ve Etik Konseyi asıl üyesi olarak vazifesini sürdürüyordu.

BOĞAZİÇİ’Nİ ONUR DERECESİYLE BİTİRDİ

yeni kabinenin ekonomi kurmaylari 6

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI MEHMET FATİH KACIR

-1984’te İstanbul’da doğan Kacır, üniversite imtihanında 12. olarak girdiği Boğaziçi Üniversitesi Sanayi Mühendisliği kısmından onur derecesiyle mezun oldu. Mezuniyeti sonrasında girişimciliği tercih eden Kacır, kurucusu ve yöneticisi olduğu şirketlerde yararlı model endüstriyel dizaynlar geliştirek, yenilikçi uygulamalara imza attı. Türkiye Teknoloji Kadrosu Vakfı Başkanlığı yapan Kacır, TEKNOFEST’in öncüleri ortasında yer aldı. 2018 yılında TÜBİTAK Bilim Konseyi Üyesi olan Kacır, 2018’de Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcılığı’na atandı. Bakanlıkta Ulusal Teknoloji Atağı ve stratejik dönüşüm projelerinden sorumlu olarak vazifesini sürdüren Kacır, TEKNOFEST İcra Heyeti Başkanlığı, 81 vilayette yürütülen DENEYAP Türkiye Projesi’ni yönlendirme heyeti başkanlığını üstlenmişti. Kacır, Türkiye’nin arabası TOGG’un da yol haritasının oluşturulmasından hayata geçirilme sürecine kadar tüm etaplarında yer aldı.

KARAYOLLARINDAN BAKANLIĞA GELDİ

yeni kabinenin ekonomi kurmaylari 7 INhDaqOH

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI ABDULKADİR URALOĞLU

-Uraloğlu, 1966 Trabzon doğumlu. Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Kısmı mezunu olan Uraloğlu, 1989 yılında Erzurum 12. Bölge Müdürlüğü’ne Etüt Takım Mühendisi olarak başladığı Karayolları Genel Müdürlüğü’nde 2012 yılında İzmir 2. Bölge Müdürü oldu. Buradan 2018 yılında Karayolları Genel Müdürlüğüne atanan Uraloğlu, bölünmüş yollar,
bitümlü sıcak kaplamalı yollar, tek platformlu yolların uygunlaştırılması ve YİD otoyol projelerinin hayata geçirilmesinde katkı sağladı. Türkiye’nin karayolu ağ kalitesini yükselten yeni otoyol, bölünmüş yol, köprü, tünel projelerinin üretim, plan ve projelendirme çalışmalarını yürüten Uraloğlu, makine parkının yenilenirken yerli ve ulusal araç kullanım oranının artırılması için Ar-Ge’ye tartı vermesiyle dikkat çekti.

ANADOLU AJANSI’NDA da MİSYON YAPMIŞTI

yeni kabinenin ekonomi kurmaylari 8

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI İBRAHİM YUMAKLI

-1969 Yılında Kastamonu’da doğan İbrahim Yumaklı, 1992 yılında Uludağ Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. İş hayatına 1993 yılında Marshall Boya A.Ş.’de ithalat süreçleri uzmanı olarak başlayan Yumaklı, 2011 yılına kadar Akzo Nobel Türkiye bünyesinde bulunan Marshall Boya A.Ş. ile bağlı küme şirketlerinin mali kümelerinde yöneticilik yaptı. 2011 yılında Aljazeera Türkiye’de çalışmaya başladı. 2012-2015 yılları ortasında Aljazeera Türkiye’nin sahip olduğu TV kanalını yöneten Yumaklı, Ocak-Ekim 2016 tarihleri ortasında Anadolu Ajansı Milletlerarası Operasyonlar Yöneticisi olarak misyon yaptı. Ekim 2016’dan itibaren Genel Müdür ve İcracı İdare Konseyi Üyesi olarak Gübretaş’ta misyon yapan Yumaklı, 2022’de Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı olarak atandı. İngilizce bilen Yumaklı, evli ve iki çocuk babası. Yumaklı, Tarım ve Orman Bakanı olarak misyon yapacak.