Yeni Altay tankı seri üretim öncesi 6 bin testten geçecek

Türkiye Teknoloji Kadrosu Vakfı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde bu yıl tekrar İstanbul Atatürk...

Türkiye Teknoloji Kadrosu Vakfı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde bu yıl tekrar İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen TEKNOFEST sürüyor.

Yeni Altay tankını testler için TSK’ye teslim eden BMC, geliştirme sürecinde kullandığı tankı şenlik kapsamında sergiliyor.

BMC Savunma Genel Müdürü Mehmet Karaaslan, eski prototipten yeni prototipe geçilmesine ve tanka “Yeni Altay” denilmesine neden olan iki öge bulunduğunu söyledi.

Seri üretim ihalesi sonuçlandıktan sonra birinci planın 18 ay içinde seri üretim teslimatlarına başlamak olduğunu lisana getiren Karaaslan, ancak o gün öngörülmeyen bilhassa ihracat lisanslarıyla ilgili yaşanan kısıtlar ve buna bağlı olarak tank üzerinde bu kısıtları aşmak için değişiklikler yapmak gerektiğini tabir etti.

İlk prototiplerin 2013-2014’te yapıldığını anımsatan Karaaslan, 10 yıllık süreçte TSK’nin muvaffakiyetle icra ettiği operasyonlarda edinilen tecrübeler, muharebe alanının değişen kaideleri, tankların üzerinde olması gereken yeni sistem gereksinimleri ve yeni özelliklerin ikinci bir faktör olarak önlerine çıktığını belirtti.

Bu nedenlerle önemli bir planlamayla birinci prototipler üzerinde kıymetli değişiklikler yapma gereksiniminin gündeme geldiğini vurgulayan Karaaslan, tankın üç ana ögesi olan hareket kabiliyeti, ateş gücü ve bekasını direkt etkileyen değişikliklere gittiklerini kaydetti.

“Koruma düzeyinde çok önemli bir geliştirme yapmayı uygun gördük”

Karaaslan, bekaya yönelik olarak muhafaza özelliklerinde etkin muhafaza sisteminin tanka entegre edilmesinin kıymetli bir geçiş olduğunu anlatarak, şöyle konuştu:

“Artık tankımızın yalnızca pasif ve reaktif değil, faal muhafazayı da alan hibrit bir muhafazası var. Tank üzerinde, alanda yaşanan deneyimlere bağlı olarak muhafaza düzeyinde çok önemli bir geliştirme yapmayı uygun gördük. Üzerindeki güç kümesini Kore ile yürüttüğümüz ortak bir çalışmayla değiştirdik, testlerini yaptık. Yaklaşık 1 yıllık bir test sürecini tamamladık. Orada da kıymetli değişiklikler oldu. Müdafaanın artması, etkin müdafaa sisteminin eği, bunlara bağlı olarak tankın tartısının değişmesi hasebiyle bunların hem süspansiyon hem de atış denetimin stabilizasyonu, amaç takip vesaire üzere kritik ögelerine tesiri, elektroniklerde de demode olma vesaire hususlarının hepsi bir ortaya gelince farklılaşmaya gittik. Tankın atış denetim sisteminde ASELSAN’la çalıştık ve yepisyeni bir atış denetim sistemini tanka entegre ettik. Bunun yanında tankın beyni olan ve BMC’nin geliştirdiği araç denetim sistemini tanka entegre ettik. Münasebetiyle bu tank o prototiplere baktığımız vakit yesyeni bir tank onun için de ismine Yeni Altay diyoruz.”

Yeni Altay için 450 kişi çalışıyor

Tank projesinde Dönem-1’de, yani tasarım sürecinde çalışan takımın gerek o günkü gerekse devam eden hissiyatının “bu bir ulusal, şirketler üstü bir proje” formunda olduğunu ve kendisi dahil takımın projeyle tankın gerisinden geldiğini anlatan Karaaslan, bu grubu dalda ve zırhlı araç dizaynında, alt sistem dizaynında ve geliştirilmesinde deneyimli bireylerle daha da güçlü hale getirdiklerini söyledi. Karaaslan, bugün yalnızca tankla uğraşan yaklaşık 250’si mühendis, 450 kişilik bir takıma sahip olduklarını bildirdi.

Türkiye için bu grubun çok önemli kıymet olduğunu lisana getiren Karaaslan, “Zaten tankın üzerinde yaptığımız değişikliklere ve geliştirmelere baktığımız vakit sıfırdan bu işe başlayacak takımın 3 yılda bu türlü bir işi yapmasının mümkün olmadığını değerlendiriyorum. Hasebiyle bu manada çok uygun bir noktada olduğumuzu düşünüyorum.” dedi.

Altay Tankı’nı ne bekliyor?

Tasarım devrinde tankın 2-2,5 yıl testlerden geçtiğine değinen Karaaslan, TSK tarafından yürütülecek test sürecine ait şunları kaydetti:

“Tabii sıfırdan başlamadığımız için bu kadar uzun bir takvim öngörmüyoruz. Fakat bir tankı prototipini tamamladıktan sonra seri üretime hazır diyebilmeniz için yaklaşık 6 bin ihtiyacı doğrulamanız gerekiyor. Müddetler de bundan çok uzun. Tankın prototipi var, neden seri üretime geçilemiyor sorusunun karşılığı burada. Prototip hazır olduktan sonra da yapılacak ve maalesef yıl alan çalışmalar var. Tankı TSK’ye test için teslim etmekle aslında orada birlikte yürüteceğimiz bir test sürecini tanım ediyoruz. Konutumuzda, mutfakta da seri üretimin başlayabilmesi için bir seri üretime hazırlık süreci yaşamamız gerekiyor. Bu iki faaliyeti eş vakitli yürütme amacımız var. Önümüzdeki sene ortalarında bu sürecin tamamlanacağını öngörüyoruz. Hem fabrikanın hem üretim çizgisinin hazırlıkları, seri üretim grubunun buna nazaran öğrenme içinde ilerlemesi, yapılanması, bir taraftan da TSK ile yürütülecek test sürecinin tamamlanması tüm bunları eş vakitli bitirip en kısa vakitte Altay Tankı’mızın envantere ve Türk ordusunun hizmetine girmesini hedefliyoruz.”

İnsansız kule çalışmaları

BMC Savunma Genel Müdürü Mehmet Karaaslan, proje kapsamında insansız kuleli tanka geçiş için bir prototip geliştirilmesinin kelam konusu olduğunu ve bu istikamette de çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Dünyada birçok ülkenin bu hususta faaliyet yürüttüğüne işaret eden Karaaslan, bilhassa havadan gelen tehditler, İHA’lar yahut bu halde atak yapabilen anti-tank füzelerine karşı kuleler üzerinde alınması gereken önlemlerle ilgili birçok çalışma gerçekleştirdiklerini söz etti.

BMC Savunmanın da benzeri çalışmalara hazırlandığını lisana getiren Karaaslan, “Dünyadaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Biz de birtakım ön hazırlıklarımızı tamamladık. Bu istikamette Altay’da da içinde bulunduğumuz süreçlerin akabinde yeni gelişmeleri birlikte yaşıyor olacağız.” diye konuştu.