Her Kampanya için Kaç Reklam Görseli Kullanmalıyız

Dijital Dünyada Kampanya Planlarken Görsel Kullanımı Söz konusu reklam olduğunda bilindiği üzere dijital reklam platformları,...

Her Kampanya için Kaç Reklam Görseli Kullanmalıyız

Dijital Dünyada Kampanya Planlarken Görsel Kullanımı

Söz konusu reklam olduğunda bilindiği üzere dijital reklam platformları, her kampanya için bizlere birden çok sayıda reklam görseli kullanma fırsatı veriyor. Genel olarak ise bir kampanya görseli oluşturulup sonra boyutları yapılıyor ve tüm görsel alanlarda tıpkı kampanya görseli kullanılıyor. Bu alanlar görsellerin farklı boyutta olmasından çok görsel üzerindeki dizaynın farklılığı için stratejik bir fırsat bedeli taşıyor.

IQUEEM Kurucusu Berkun Meral reklam görsellerinin stratejik kullanımı ve kaç görsel kullanılması gerektiğini örneklerle şu halde anlatıyor:

“Mesela 10 indirim sunduğunuz bir kampanyanız var. Kampanya bildirisini en beğendiğiniz fotoğrafla birleştirip bir tasarım ortaya çıkardınız. 10 farklı boyuta adapte edince, 10 adet reklam görseliniz (bannerınız) oldu. Aslında hala bir reklamınız var. Bu reklamı da sizin seçtiğiniz 1 görseli beğenen, dikkat cazibeli bulanlar tıklayacak. Meğer reklamınız binlerce şahsa gösterilecek, binlerce kişinin sizinle birebir estetik zevklere yahut önceliklere sahip olduğunu düşünebilir miyiz?”

Reklamlar için kaç görsel hazırlanmalı?

Reklam kampanyaları için en azından 5 farklı tasarım hazırlanması kıymetli. Google Ads dokümantasyonlarında tavsiye edilen 3 farklı reklamken bu mevzuda bir üst limit bulunmuyor. Bu durumda, üstteki örnekten yola çıkarsak; 10 indirim bildirisi taşıyan bir kampanya için 5 başka fotoğraf, 5 farklı yazı karakteri yahut öğelerle kombine edip, ortaya 5 başka set-50 banner çıkacak. Bundan sonrası ise en kolay olan kısım yani reklam platformuna yükleyip gerisini algoritmaya bırakmak.

Trafik ve reklam bütçesine nazaran 15-30 gün izleyip, optimizasyon yapılabilir. Şayet kampanya, otomatik optimizasyon formatında ise, zati algoritma reklam veren için en çok dönüşüm getiren bannerları en hakikat bireylere göstermeye başlamıştır. Öte yandan manuel optimizasyon idaresi kullanılıyorsa reklam kreatif raporunun incelenerek, en çok tıklama oranına sahip banner versiyonu ile devam edilmesi en efektif tekniklerden biri.

Berkun Meral kelamlarına şöyle devam ediyor:

Örneğin yaptığımız bir AB testinde tıpkı hedefleme/bütçe ile 1 tasarım ve 7 farklı dizayna ilişkin bannerlarla tıpkı müddette reklam çalışması yaptık. Yalnızca 1 tasarım ile çok varyasyon kullanmaya başladığımız devirleri kıyasladığımızda tıklama oranının 56, dönüşüm oranının ise 46 arttığını gördük.

Şüphesiz reklam görseli hazırlanması -özellikle farklı lisanlarda hedeflemeler varsa -zaman ve kaynak alıcı bir süreç. Fakat tıklama oranlarını ve dönüşümleri düşündüğümüzde reklam bütçesini artırmadan daha çok trafik almanın buna sahiden kıymet olduğunu düşünüyoruz.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı