Yaz tatilini verimli geçirmek elinizde

YAZ TATİLİ SADECE DİNLENMEK VE EĞLENMEK DEĞİL, ÇOCUĞUN YENİ ŞEYLER ÖĞRENMESİ, BİR HOBİ EDİNMESİ, KENDİ POTANSİYELİNİ KEŞFETMESİ İÇİN BİR FIRSAT OLUYOR. BAHÇEŞEHİR KOLEJİ PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK BİRİMİ, TATİLİ DAHA İYİ DEĞERLENDİRMEK İSTEYEN ÇOCUKLARA VE EBEVEYNLERİNE ÖNEMLİ ÖNERİLERDE BULUNDU.

Yaz tatilini verimli geçirmek elinizde

Yaz tatili sadece dinlenmek ve eğlenmek değil, çocuğun yeni şeyler öğrenmesi, bir hobi edinmesi, kendi potansiyelini keşfetmesi için bir fırsat oluyor. Bahçeşehir Koleji Psikolojik Danışma ve Rehberlik Birimi, tatili daha iyi değerlendirmek isteyen çocuklara ve ebeveynlerine önemli önerilerde bulundu.


Zorlu bir eğitim-öğretim yılının ardından sonunda tatil başladı. Tatiller, çocukların rutinin dışında dinlenmelerinin yanı sıra çeşitli alanlarda kendilerini geliştirmeleri için büyük fırsat oluşturuyor. Bu dönemde ebeveynlerin çocuklarının doğal mentoru olarak; onlara zamanlarını iyi kullanmak için yol göstermeleri, onları dinlemeleri, anlamaları, deneyimlerini paylaşarak yol göstermeleri büyük önem taşıyor. Çocuklarla birlikte bir yaz tatili planı yapmanın zamanlarını daha verimli geçirmeleri için son derece faydalı olacağına dikkat çeken Bahçeşehir Koleji Psikolojik Danışma ve Rehberlik Birimi, ebeveynlere önerilerini şöyle sıraladı:


“Bu tatilde çocuğunuzla neler yapmak istediğinizi düşünün, zihninizde canlandırın ve kâğıda dökün. Listenizi hazırlarken çocuğunuzun tatile dair hayallerini dinleyin. Listenize yazdığınız her şeyi gerçekleştirmek mümkün olmayabilir. bu nedenle önceliklerinizi belirleyin. Planladığınız etkinlikleri bir takvime yerleştirin.


Arkadaşlarıyla olmak, sosyalleşmek çocuklar için önem taşır. Planda arkadaşlarıyla birlikte olunacak zamana geniş yer ayırın.


Aile etkileşiminin, paylaşımının bol olacağı, birbirinize vakit ayıracağınız bir tatil geçirmek istiyorsanız teknoloji kullanımına dikkat edin. Süreç tamamen oluruna bırakıldığı takdirde sosyal medya veya bilgisayar oyunları çocuklarımızın vaktini fazlasıyla almak ve onları daha da edilgen kılmak için göreve hazır bekliyor. Bu nedenle içerikler konusunda seçici ve ekran karşısında geçirilen süre konusunda sınırlayıcı olun. Teknoloji ile harika işler başarıldığını biliyoruz ancak teknoloji sizi yapabileceğiniz diğer etkinliklerden alıkoymasın. Bilinçli teknoloji kullanıcısı olun ve çocuklarınızı bilinçli teknoloji kullanıcısı olmaları konusunda destekleyin.


Okumanın insana kattıkları konusunda hepimiz hem fikiriz. Siz de çocuğunuza okumanın değiştirici ve geliştirici gücünü fark etmesi için destek olun. Yaşına ve ilgisine uygun kitaplarla, okuma alışkanlığı kazanmasına kapı aralayabilirsiniz. Sizin okuyacağınız, çocuğunuzun okuyacağı ve üzerinde konuşmaktan keyif alacağınız kitaplar seçin. Zihinsel gelişimin en önemli aktivitelerinden biri olan okuma eylemi entelektüel gelişimin yanı sıra sınavlar açısından da fayda sağlıyor, çocuğa okuduğunu anlama ve muhakeme becerileri kazandırıyor. Sınavda zamanı etkin kullanabilmek; hızlı okuma, okuduğunu anlama, değerlendirme ve sonuç çıkarabilme, çeşitli konularda çokça kitap okumaktan geçiyor. O nedenle yaz tatili için mutlaka okunması gereken, keyif alınan, tavsiye edilen kitapları seçerek okumaya da zaman ayırın.


Uzun bir yaz tatili sürecinde doğal olarak bilgiler unutulmaya başlanır. Öğrenilmiş bilgiler gün içinde bir iki saat çalışılarak, verilen ödevler yapılarak veya ilgili konularda araştırmalar yapılarak zihinde taze olarak tutulabilir. Tatil günleri verimli bir şekilde planlanarak hafif ama düzenli bir çalışmayla bütün akademik eksikler de kapatılabilir. Özellikle LGS ve YGS’ye hazırlanacak gençlerin yaz tatili boyunca sadece ders çalışmasını beklentisi içinde olmamak, buna karşın ‘Nasılsa yıl içinde çok çalışacak, yazın hiçbir şey çalışmasına gerek yok’ tavrı içinde olmamak da önem taşıyor.


Çocukların ilgili, yetenekli olduğu bir alanda zaman ve emek harcayarak bir beceriye sahip olduklarında özgüvenleri artar. Tatilde çocuklara bir beceri edinmeleri konusunda fırsatlar oluşturabilirsiniz. İlgisine uygun bir hobi edinmesine ve beceri gelişimine destek vermek, yol göstermek önemlidir. Örneğin fotoğraf çekebilir, bir kodlama dili öğrenebilir, bisiklet tamiri yapabilir. Böylelikle üretmenin ve gelişmenin de keyfini tatmış olur.


Çocuklarımızın gelişimleri açısından sporu, sağlıklı yaşamı önemseyen ve uygulayan ebeveynlere ihtiyaçları var. Bu yaz tatili için aktif olacağınız, çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz sportif faaliyetlere listenizde yer verin. Ayrıca düzenli yapılan her türlü fiziksel aktivitenin öğrenmeye olan olumlu katkısı deneylerle sergileniyor. Çocuklarımızın sağlıklı bir bedensel yapıya sahip olması, kendine olan güveninin gelişmesi, daha etkili öğrenebilmeleri için spor yapmaları konusunda anne babalar olarak mutlaka desteklememiz gerekiyor. Yaz tatili döneminin spora zaman ayırmak konusunda sunduğu fırsatları iyi değerlendirmek ve mümkün olduğunca bu anlamda rol model olmak şart.”


Çocuklar bu öneriler size


Çocukların bu dönemi eksiklerini tamamlamak, ders tekrarı yapmak, test çözmek için de bir fırsat olarak görmeleri gerektiğini de hatırlatan Bahçeşehir Koleji Psikolojik Danışma ve Rehberlik Birimi, “Hem eğlenin hem dinlenin hem de öğrenin” diyerek şu önerilerde bulundu:


“Sanatla dolu bir tatil geçir. Resim yap, farklı müzikler dinle. Müzeleri ziyaret et.


Oyun oyna. Kutu oyunları ya da bahçe oyunları olabilir. Oyun oynayarak paylaşmayı, kendini kontrol etmeyi, strateji kullanmayı öğrenirsin. Oyun, öğrenmenin en eğlenceli yoludur.


Bir günü ‘iyilik günü’ ilan et. Çevrendekilere yardım etmek için fırsatlar yakala.


Daha önce gitmediğin yeni bir yere ailenle beraber ziyaret yap. Bu ziyaretini anlatan bir yazı yazabilir ya da seni en çok etkileyen şeyin resmini çizebilirsin.


Arkadaşlarınla bir araya geleceğin etkinliklere katıl. Bu etkinlik bazen beraberce basketbol - voleybol oynamaktır, bazense beraber maket yapmaktır. Senin tarzına uygun olanı seç.


Yaz tatili ödevlerini mutlaka titizlikle tamamla. Yaz ödevlerini yapmak için ailenle beraber bir planlama yap. Ne zaman, ne kadar çalışma yapacağını belirle.


Sözlükten her gün yeni kelimeler öğren. Öğrendiğin kelimeleri başkaları ile paylaşmayı da ihmal etme.


Yaşamındaki tüm ekranlardan uzak bir gün geçir. Televizyon, telefon ya da bilgisayar ve benzeri hiçbir teknolojik alete o gün yaşamında yer verme.


Kitap okumaya zaman ayır ve bunu düzenli bir şekilde yap. Seni mutlu edecek, yeni bilgiler öğreneceğin kitaplar oku. Okuduklarını ve sana nasıl hissettirdiklerini sevdiğin insanlara anlat. Okumanın başarına katkısı olacağını da unutma Sınavlarda dikkat hatası olarak nite-lendirilen pek çok hata aslında okuma hatalarından kaynaklanır.”