Yaz meyvelerinin faydaları

Yaz mevsimiyle bir arada bu mevsime özel meyveler beslenmede değerli bir yer tutuyor. Bilhassa mevsiminde...

Yaz meyvelerinin faydaları

Yaz mevsimiyle bir arada bu mevsime özel meyveler beslenmede değerli bir yer tutuyor. Bilhassa mevsiminde tüketilen meyvelerin vitamin, mineral ve lif içeriklerinin epey yüksek olduğunu belirten Anadolu Sıhhat Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Derya Eren; yaz meyvelerinin sıhhate yararlarını anlattı:

 

Üzüm

Üzüm, içeriğindeki vitamin ve minerallerin yanı sıra sıhhatimiz için olukça kıymetli olan antosiyanin, flavanol, fenolik asit, kaffeik asit, kateşin ve resveratrol üzere fenol ve polifenollere ek olarak flavonoid, proantosiyanidinler ve antosiyanidinler de içermektedir. Özellikle siyah üzümün resveratrol içeriği sayesinde kalp damar sıhhatinde uygunlaştırıcı tesir gösterdiği yapılan birçok çalışmada da görülüyor. Demir içeriği sayesinde kansızlık sorunu yaşayan şahıslarda kan üretimine takviye olur. İçeriğindeki krotenoid sayesinde göz sıhhatine katkı sağlar. Üzüm içeriğindeki potasyum sayesinde yüksek tansiyonu düşürür ve kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Glisemik indeski yüksek bir meyve olduğu için diyabet hastaları bilhassa dikkatli tüketmeli.

1 porsiyon üzüm ölçüsü: 20 iri tane yahut 25-30 küçük tane.

 

Kavun

Kavun içeriğindeki selenyum, beta karoten, c vitamini, lutein, kolin, zeaksantin üzere antioksidan hususlar sayesinde oksidatif gerilimi önleyerek hür radikallerin bedenden atılmasına yardımcı olur. Bu sayede bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar ve kanserden hami tesir gösterir. Bağışıklık sistemi haricinde C vitamini içeriği sayesinde cilt sıhhatine dayanak olur. İçeriğindeki beta karoten sayesinde göz sıhhatine katkı sağlar. Yüksek su ve lif içeriği sayesinde sindirim sisteminin nizamlı çalışmasına yardımcı olur. Fazla tüketimi ishale sebep olabilir. Potasyum içeriği kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Glisemik indeksi yüksek bir meyve olduğu için diyabet hastaları dikkatli tüketmeli.

1 porsiyon kavun miktarı: 3 parmak genişliği ve uzunluğunda 2 dilim.

 

Karpuz

Karpuz denince akla likopen gelmeli. Likopen, meyve ve sebzelere kırmızı rengini veren karotein ailesinden bir antioksidandır. Bedenimiz likopen üretemez ve besin yoluyla alırız. Likopen kalp damar hastalıkları, diyabet, kanser, kemik erimesi üzere birçok hastalığa uygun gelir. İçeriğindeki sitrülin ve arginin sayesinde kan basıncını düşürücü tesiri vardır. Bilhassa kabuğa yakın beyaz yerde sitrülin bulunmaktadır. Ayrıyeten arginin bağışıklık sistemini güçlendirmede de son derece tesirlidir. Magnezyum ve potasyum içeriği sayesinde kas ağrılarına ve kramplara güzel gelir. Ayrıyeten karpuz A, B6 ve C vitaminin de kıymetli bir kaynağıdır. Yüzde 90’dan fazla su içeriği ile bedenin bilhassa yaz aylarında sıvı muhtaçlığını karşılar ve lif içeriği sayesinde sindirim sisteminin nizamlı çalışmasını sağlar. Karpuz ve kavun kesilmeden evvel yıkanmalı. Bu sayede yüzeyde yer alan bakterilerin kesilme esnasında bıçağa geçmesi engellenir.

1 porsiyon karpuz ölçüsü: 3 parmak genişliği ve uzunluğunda 2 dilim.

 

Çilek

Çilek, C vitamini, B kümesi vitaminler (B1, B2, B3, B5, B6), K vitamini ve E vitaminin yanı sıra kalsiyum, demir, magnezyum, bakır üzere mineraller de içerir. Ellagik asit, antosiyanin, kuersetin, kaempferol, antosiyanin üzere antioksidan hususlar içermesiyle de kanserden esirgeyici tesiri var.  LDL denen berbat huylu kolesterolü düşürücü tesiri bulunuyor. Kan şekerini dengeleyerek diyanet riskini düşürür. B9 vitamini (folat) içeriği sayesinde yorgunluk ve halsizliğe uygun gelir. 

Çilek tüketirken dikkat edilecek noktalar: 

Çilek alerjik besinlerden biridir ve deride alerjik tepkilere neden olabilir. Ayrıyeten çilek pestisit içeriğinden ötürü yıkandıktan sonra 5-10 dakika karbonatlı suda bekletilmeli akabinde tekrar yıkandıktan sonra tüketilmeli. Pestisit besinleri haşere, bakteri ve virüsten korumak için tarımda kullanılan kimyasal bir husustur.

1 porsiyon çilek ölçüsü: 7-8 iri tane yahut 15 orta uzunluk.

 

Erik

Yüksek oranda C vitamini içeriğinin yanı sıra, A vitamini, K vitamini, B kümesi vitaminleri, sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum üzere mineraller içerir. Ayrıyeten içerdiği C vitamini ile beta karoten, lutein, zeaksantin üzere antioksaidan unsurlarıyla bağışıklık sistemini güçlendirir. C vitamini içeriği sayesinde erik demir emilimini artırır. K vitamini ve magnezyum sayesinde kemiklerin güçlenmesine katkı sağlar. Diş etini güçlendirir. A ve C vitamini sayesinde bedende kolajen üretimini destekleyerek kırışıklıkların oluşumunu geciktirir. Beta karoten içeriği sayesinde göz sıhhatini esirgeyici tesir gösterir. İçeriğindeki lif sayesinde tokluk sağlayarak kilo denetimine yardımcı olur. Ayrıyeten yüksek lif içeriği sayesinde sindirim sisteminin sistemli çalışmasına da katkı sağlar ve kabızlığı önler. Glisemik indeksi düşük olan erik kan şekerini dengelemeye yardımcı olur. Diyabet hastaları rahatlıkla tüketebilir. 

Erik ve tuz tüketimine dikkat! Bilhassa böbrek ve tansiyon hastaları erik ile tuz tüketmemeli.  

1 porsiyon erik ölçüsü: 9-10 adet.

 

Kiraz

A vitamini, C vitamini, B vitaminleri, K vitaminin yanı sıra magnezyum, potasyum, manganez, bakır mineralleri içerir. Bilhassa A vitamini ve potasyumdan zengindir. Potasyum içeriği sayesinde bedenin sodyum potasyum istikrarını sağlayarak tansiyonu düşürür. Bedenden ürik asidin uzaklaştırılmasına yardımcı olur, gut ve eklem ağrılarına yeterli gelir. İdman sırasında inflamasyonu azaltır ve idman sonrasında süratli toparlanmaya sağlar. Melatonin içeriği sayesinde uygun ve kaliteli bir uyku sağlar. C vitamini sayesinde anti-aging tesir yani yaşlanma aksisi tesir gösterir.  Glisemik indeksi düşük olduğu için diyabet hastaları da tüketebilir. Yüksek lif içeriği sayesinde kabızlığa âlâ gelir. Fazla tüketimi ishal yapabilir. Kalp ve tansiyon sorunu yaşayanlar dikkatli tüketmeli. 

1 porsiyon kiraz ölçüsü: 13-15 iri uzunluk yahut 1 küçük kâse.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı