Dünya Doktorları: Depremde büyük yıkıma uğrayan illerde ihtiyaçlar hâlâ çok büyük

Depremlerin büyük yıkıma uğrattığı Türkiye ve Suriye’de yaklaşık 15 milyon insan direkt etkilendi. Dünya Hekimleri,...

Dünya Doktorları: Depremde büyük yıkıma uğrayan illerde ihtiyaçlar hâlâ çok büyük

Depremlerin büyük yıkıma uğrattığı Türkiye ve Suriye’de yaklaşık 15 milyon insan direkt etkilendi. Dünya Hekimleri, kırsalda ve erişilmesi güç bölgelerde yaşayan gereksinim sahiplerine yönelik hizmetlerini sürdürüyor. Dünya Hekimleri Derneği Lideri Hakan Alım, “Dünya Hekimleri olarak, her türlü afetten etkilenen insanlara mahallî sıhhat altyapısı sürdürülebilir olana kadar dayanak vermeye devam ediyoruz” dedi.

 İnsani yardım ve sıhhat hizmetleri alanında vakit ve kaynakların kullanımı açısından olabildiğince verimli, süratli, etkin ve tesirli bir halde afet alanında bulunan Dünya Hekimleri Derneği (DDD), şubat ayında meydana gelen 7.8, 7.6 ve 6.4 büyüklüğündeki üç yıkıcı sarsıntının akabinde Türkiye’nin güneyi ile Suriye’nin kuzeybatısında sürdürülebilir, faal sıhhat hizmetleri için çalışmalarına devam ediyor.  Dünya Hekimleri Derneği Lideri Hakan Alım, sarsıntılardan en çok etkilenen vilayetlerden Hatay, Adıyaman, Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya ve Adana’da 50.783 kişi hayatını kaybettiğini belirterek “Depremlerle büyük yıkıma uğrayan vilayetlerde muhtaçlıklar hâlâ çok büyük” dedi.

Dünya Hekimleri sarsıntının birinci gününden itibaren hizmet veriyor

Depremler nedeniyle Türkiye’nin hasar maliyetinin (34,2 milyar dolar), ülkenin gayri safi ulusal gelirinin yüzde 9’una eşit olduğunu söyleyen Alım, “Türkiye’de 300.000’den fazla binanın yıkıldığı yahut ağır hasar gördüğü biliniyor. Yaklaşık 15 milyon insan sarsıntılardan etkilenirken, en az 5 milyon kişi ülke içinde yerinden edilmiş durumda. Sadece Türkiye’de 2 milyondan fazla insan, sıhhat, hijyen ve içme suyu üzere temel hizmetlere sonlu erişimi olan süreksiz barınma konutlarında kalıyor. Dünya Hekimleri olarak, her türlü afette etkilenen insanlara lokal sıhhat altyapısı sürdürülebilir olana kadar dayanak vermeye devam ediyoruz. İnsani yardım profesyonellerinden oluşan takımlarımızla kriz anlarında tam donanımlı olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Zelzeleden sonraki birinci 8 saat içinde Hatay’da Antakya, Samandağ, Defne, Altınözü, Kırıkhan ve İskenderun ilçelerinde, Suriye’de ise Zeytindalı Bölgesinde yer alan Afrin ve İdlib’te “Mobil Hizmet Birimleri” ve “Sağlık Merkezleri” ile “Kadın ve Çocuklar için İnançlı Alanlar” vasıtasıyla hizmet vermeye devam ediyoruz. “Level-3 Kategorisi Sahra Hastanesini” Suriye’nin Cinderes bölgesinde, Almanya’dan getirmekte olduğumuz taşınabilir sıhhat otobüsümüz de Hatay ‘da Haziran 2023’te itibaren faaliyete geçecek. Bu süreçte Dünya Tabipleri sarsıntının birinci gününden itibaren Hatay’da 8.402 şahsa birinci basamak sıhhat, 5.061 bireye psikososyal takviye ve 120 bireye muhafaza dayanağı olmak üzere toplam 13. 464 depremzedeye insani yardım hizmeti sağlamıştır. Bunun yüzde 27’si bayan, yüzde 13’ü erkek ve yüzde 60’ı çocuklardan oluşmaktadır” dedi.

Otizmli çocuklar ve ebeveynlerine psikososyal takviye seansları 

Bilgin, “İnsanların gereksinimlerine faal olarak cevap vermek üzere bayan ve çocuk dostu alanı ve taşınabilir üniteleri ile Hatay’da sıhhat, ruhsal ve psikososyal dayanak, ilaç, muhafaza, temel hijyen ve içme suyu hizmetleri sağlamaya devam ediyoruz. Bugüne kadar, 9.500 sıhhat taraması, 10.220 eczane hizmeti, 5.622 psikososyal dayanak küme seansı ve 15.000 depremzedeye sıhhat, psikososyal dayanak ve muhafaza ulaştırdık” dedi.  Hatay’da her hafta sarsıntıdan etkilenen otizmli çocuklar ve ebeveynleri ile psikososyal takviye seansları düzenlendiğini söyleyen Alım, “Dünya Tabipleri, Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim (SOBE) Vakfı iş birliği ile Hatay’daki bayan ve çocuk dostu inançlı alanında sarsıntılardan etkilenen otizmli çocukları ağırlıyor. Çocuklara verilen psikososyal dayanağın yanı sıra Dünya Hekimleri psikologları, otizmli çocukların anneleri ile tanışma ve gevşeme idmanları yapıyor ve psikoeğitim veriyor. Bilhassa otizmli çocuklar doğal afet üzere durumlardan olağan gelişim gösteren çocuklara nazaran çok daha fazla etkilenebiliyor” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı