Yapay zeka sayesinde süper bakteriye karşı etkili antibiyotik keşfedildi

ABD’li araştırmacılar, “acinetobacter baumannii” ismiyle bilinen harika bakterinin tedavisinde tesirli biçimde kullanılacak antibiyotiğin keşfinde yapay...

Yapay zeka sayesinde süper bakteriye karşı etkili antibiyotik keşfedildi

ABD’li araştırmacılar, “acinetobacter baumannii” ismiyle bilinen harika bakterinin tedavisinde tesirli biçimde kullanılacak antibiyotiğin keşfinde yapay zekadan yararlandı.

The Guardian

Araştırmacılar, ilacın geliştirilmesinde binlerce antibakteriyel molekülün yapısını taramaya yarayan yapay zekadan faydalanıldığını kaydetti.

Analizler sonrası bu bileşenlerden 240’ını ayrıntılıca inceleyen bilim insanları, 8 yeni potansiyel antibiyotik ile “abaucin”i oluşturan yeni bir antibakteriyel molekülü tespit ettiklerini duyurdu.

Bu yeni molekülü üstün bakteri enjekte edilmiş farelerin üzerinde deneyen araştırmacılar, enfeksiyonu baskıladığını keşfetti.

Araştırmacı Gary Liu, kimyasalların bakterilerin üzerindeki tesirini ele alan halihazırdaki bilgileri yapay zekanın yardımıyla geliştirerek moleküllerin antibakteriyel yapıda olup olmadığını anlamaya yarayan yeni bir model ortaya çıkardıklarını açıkladı.

Liu, yeni yapay zeka modeliyle ilaçların keşfinin daha tesirli biçimde yürütülebileceğini tabir etti.

McMaster Üniversitesi’nde Biyokimya ve Biyotıp Bilimleri Kısmında öğretim üyesi Jonathan Stokes da kelam konusu modelin, antibiyotik keşiflerinde yapay zeka kullanımının değerini kanıtladığını kaydetti.

Yapay zeka yardımıyla kimyasal alandaki yeni buluşların ve antibakteriyel molekül keşiflerinin hızlanacağını anlatan Strokes, yapay zekanın bakterilerin direnç kazanma ve evrim geçirme özelliğine karşı kullanılacak antibiyotiklerin bulunmasında değerli rol oynayacağını vurguladı.???????

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), yaptığı açıklamada, “acinetobacter baumannii”nin antibiyotiğe dirençli tabiatından ötürü insan sıhhatine büyük tehdit oluşturduğunu bildirmişti.

Açıklamada, bakterinin yeni tedavilere acilen direnç geliştirme özelliğine sahip olduğu ve bu özelliğini genler yoluyla öteki bakterilere aktarıp onları da ilaçlara karşı dirençli hale getirdiği belirtilmişti.

Uzun mühlet hayatta kalan üstün bakteriler, kanda enfeksiyona ve idrar yolu enfeksiyonlarına sebep oldukları için hastaneler, bakımevleri ve havalandırma aygıtları üzere tıbbi ekipmanları kullanan hastalar için tehdit oluşturuyordu.

Çalışmanın detayları, “Nature Chemical Biology” mecmuasında yayımlandı.

Kaynak: AA / Zeynep Katre Oran – Sıhhat