Veri İhlallerinin yüzde 43’ü Kobi’lerde Gerçekleşiyor

KOBİ’LER İÇİN SİBER GÜVENLİK FARKINDALIK AYI’NA ÖZEL 6 ÖNERİ İşlerini büyütmek ve rekabette öne geçmek...

Veri İhlallerinin yüzde 43’ü Kobi’lerde Gerçekleşiyor

KOBİ’LER İÇİN SİBER GÜVENLİK FARKINDALIK AYI’NA ÖZEL 6 ÖNERİ

İşlerini büyütmek ve rekabette öne geçmek isteyen KOBİ’ler dijitalleşme yatırımlarını artırıyor lakin siber güvenlik yatırımları ve şuuru birebir paralelde gelişmiyor. KOBİ’lerin 57’si üzere büyük bir kısmının siber hücumlardan etkilenmeyecekleri yanılgısına düştüğünü fakat global ölçekte bilgi ihlallerinin 43’ünün KOBİ’lerde gerçekleştiğini söyleyen Bitdefender Antivirüs’ün Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Yöneticisi Alev Akkoyunlu, Siber Güvenlik Farkındalık Ayı’na özel KOBİ’ler için hayat kurtarıcı 6 siber güvenlik teklifini paylaşıyor.

Günümüz teknoloji dünyası hayatımızı daha âlâ ve daha kolay hale getirmek için her şeyi bulabileceğimiz tesirli bir alan yaratıyor. Bilhassa KOBİ’ler ise değişen bu dünyaya ayak uydurarak tertiplerini giderek daha dijital hale getirse de dijitalleşme pek çok siber güvenlik riskini de beraberinde getiriyor. Bu türlü bir ortamda başta KOBİ’ler olmak üzere tüm işletmelerin topladıkları bilgileri dikkatli bir halde ele alması ve muhafazası için tesirli bir siber güvenlik stratejisi oluşturmaları gerekiyor. Bilgi ihlallerinin 43’ünün birinci amacının KOBİ’ler olduğunu söyleyen Bitdefender Antivirüs’ün Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Yöneticisi Alev Akkoyunlu, Siber Güvenlik Farkındalık Ayı olan Ekim ayına özel KOBİ’ler için hayati kıymet taşıyan güvenlik tekliflerini 6 hususta sıralıyor.

KOBİ’ler İçin Hayati Ehemmiyet Taşıyan 6 Siber Güvenlik Önerisi

1. Çalışanlarınızı siber güvenlik şuuruna sahip olmaları için eğitin. Siber ataklar karşısında KOBİ’lerin atması gereken birinci ve en değerli adım kurum çalışanlarının siber güvenlik şuuruna sahip olmaları için eğitilmesidir. Çalışanlar, kimlik avı e-postalarının ve makus hedefli yazılım içeren belgelerin farkında olmalı ve muhtemel bir hücum durumunda tesirli bir hareket planı oluşturabilmelidir.

2. Kullandığınız Wi-Fi ağlarının korunduğundan emin olun. KOBİ Wi-Fi ağlarının inançlı olması ismine tesirli bir ağ güvenliği kullanılması gerekiyor. Bunun için güçlü, karmaşık ve çözülmesi güç şifreler belirlenmesi KOBİ’leri siber taarruzlar karşısında güçlü bir pozisyona getiriyor. Uzaktan temaslarda ise VPN kullanmak, mümkün sızıntıları engelliyor.

3. Belgelerinizi nizamlı olarak yedekleyin. Siber taarruzlar ekseriyetle şirket datalarını tehlikeye atmak, silmek yahut ele geçirmek formunda gerçekleşiyor. Yedekleme tahlilleri sayesinde ise bu riskler büyük oranda azalıyor. KOBİ’ler tarafından yedekleme hedefiyle kullanılan yazılımlar bu süreci otomatik olarak gerçekleştirmenize müsaade veriyorsa buna kesinlikle onay verin.

4. Antivirüs kullanın. KOBİ ölçeğini uygun olarak tesirli bir antivirüs yazılımı kullanmak, KOBİ’leri siber hatalarla çabada daha tesirli bir pozisyona getiriyor. Bu nedenle KOBİ’lerin Bitdefender Antivirüs üzere ödüllü bir antivirüs tahlili kullanmaları gerekiyor.

5. En yaygın siber akınlar konusunda bilgi sahibi olun. Sürekli olarak biçim değiştiren siber taarruzlar karşısında KOBİ’lerin şuurlu bir biçimde hareket etmesi gerekiyor. En yaygın siber akınlar makûs hedefli yazılımlar, virüsler, fidye yazılımı ve kimlik avı atakları yoluyla gerçekleşiyor. KOBİ’lerin bu cins taarruzlar karşısında bilgi sahibi olması onları siber hücumlarla uğraşta avantajlı bir pozisyona getiriyor.

6. Kimin hangi dataya eriştiğini denetim edin. KOBİ’lerin tam manasıyla bir siber güvenlik sağlaması ismine her kullanıcının her dataya erişmemesi büyük kıymet taşıyor. O denli ki KOBİ’ler için kritik olan bilgilerin erişimi konusunda güçlü güvenlik siyasetleri belirlemek gerekiyor. Bu türlü bir ortamda siber taarruzların KOBİ’lerin en zayıf halkası üzerinden gerçekleştiğini ve kullanıcıların ferdî aygıtlarında şirket için değerli olan hesaplara erişimi olan kullanıcı bilgilerini tutmamaları siber güvenlik bağlamında değerli bir konu olarak sıralanıyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı