Vatandaşlara yılan ve akrep uyarısı

Gazipaşa’da havaların ısınmasıyla birlikte doğada, bağda, bahçede, üretim yapılan sera ve pencerelerde yılan ve akrepler...

Vatandaşlara yılan ve akrep uyarısı

Gazipaşa’da havaların ısınmasıyla birlikte doğada, bağda, bahçede, üretim yapılan sera ve pencerelerde yılan ve akrepler gün yüzüne çıktı. Hava sıcaklıklarının yükselmesiyle ortaya çıkan yılan ve akreplerin vatandaşları ısırıp sokabileceğine dikkat çeken Gazipaşa Devlet Hastanesi, ilçe halkını uyardı. Yılan ve akrep sokmalarının tüm dünyada ciddi bir halk sağlığı sorunu olduğuna işaret edilerek, böyle bir durumda süratle en yakın sağlık kuruluşlarına başvurulması gerektiği vurgulandı.

Hastaneden yapılan açıklamada, yaz aylarında tüm yurtta olduğu gibi Gazipaşa’da da yılan ve akrep sokması olaylarının yaşanabileceği belirtildi. Açıklamada, vatandaşlara yılan ve akrep sokması durumunda yapılması gerekenler konusunda bilgi verilerek, “Yılanın soktuğu yerdeki zehir, emilerek veya yaralanan bölgeye katı bir şey atılarak boşaltılmamalıdır. Yılan tarafından ısırılan kişi. en yakın sağlık kuruluşuna bir an önce ulaştırılması gerekmektedir.Önümüzde yazın en sıcak ayları olan haziran temmuz ağustos aylarının olduğu göz önünde bulundurularak vatandaşlarımızı bu konuda uyarmak isteriz.Vatandaşlarımız kendilerini korumak adına akrep ve yılan yuvalarından, özellikle kaya, ağaç kovuğu veya kovuklarından uzak durmalı, kamp, ​​piknik veya tarla çalışma alanlarında dikkatli olunmalıdır.Kırsal ve tatil köylerinde ev sahibi olanlar akrep ve yılan girmez.kır yürüyüşlerinde kapalı ayakkabı veya çizme giyilmeli, yerde yatılmamasına özen gösterilmelidir.akrep ve yılan sokması sonrası reaksiyon kişiden kişiye ve canlının türüne göre değişiklik gösterebilir, zehirli yılan ve akrep sokmaları ise özellikle çocuklar ve 65 yaş üstü yaşlılar için öldürücü etkiye sahip olabiliyor.

Yaraya herhangi bir müdahale yapılmaz.

Akrep sokmalarında güçlü bir lokal reaksiyon oluşabileceğine işaret edilen açıklamada, “Ağrı, ödem, iltihaplanma, kızarıklık, morarma, kas krampları, titreme ve karıncalanma, huzursuzluk ve kasılmalar görülebilir. Böyle bir durumda vücut bölgesinde akrep tarafından sokulan kişi hareket ettirilmemeye çalışılır ve yatar pozisyonda tutulur.Ardından yaralı bölgeye soğuk uygulama yapılır ve yaralanan bölgeye bandaj sarılarak kişinin kan dolaşımının engellenmemesi sağlanır, ve yaraya herhangi bir müdahale yapılmaz.

acil yardım istemek

Paylaşılan açıklamada yılan ısırıklarının lokal ve genel belirtiler verdiği belirtildi:
Bölgede morarma, iltihaplanma (1-2 hafta süren), kusma, mide ağrısı, ishal gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları, aşırı susama, şok, kanama, psikolojik rahatsızlıklar, kalp ritim bozukluğu, baş ağrısı ve solunum düzensizliği gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Hasta sakinleştirilir ve dinlenir.Yer su ile yıkanır, yaraya yakın bölgeye baskı yapabilecek eşyalar (yüzük,bilezik vb.) hemen çıkarılır.Yılan baş veya boyun bölgesini ısırmışsa ​​Kişi, kol ve bacaklarda ise yaranın üzerine hemen baskı uygulayın, kan dolaşımına engel olmayacak şekilde bandaj uygulaması (turnike uygulanmaz) ve soğuk uygulaması yapılır. yara (yara emilmez) ve takip edilerek acil yardım istenir.Hasta gözetim altında tutulmalı ve duruma göre müdahale edilmelidir.Akrep ve yılan sokmalarında kişi sakin olmalı,mümkünse sokan canlının fotoğrafı çekilmelidir. ve doktorla paylaşılır.

Kaynak: İHA