Ulusal Muharip Uçak ve SİHA lastikleri görücüye çıktı

Petlas SAHA EXPO Sanayi Fuarı’nda Türkiye’nin tek çatı altında en büyük lastik üretim tesisi olmasının...

Ulusal Muharip Uçak ve SİHA lastikleri görücüye çıktı

Petlas SAHA EXPO Sanayi Fuarı’nda

Türkiye’nin tek çatı altında en büyük lastik üretim tesisi olmasının yanında, araştırma ve geliştirme imkanlarıyla yurt dışından bilgi transferi olmadan kendi teknolojisini üretmesiyle öne çıkan Petlas, 25-28 Ekim’de İstanbul’da düzenlenen SAHA EXPO 2022’de en yeni askeri lastiklerini sergiledi. Petlas, TAİ’nin geliştirdiği Ulusal Savaş Uçağı MMU ve Hürkuş, Bayraktar’ın ürettiği Akıncı ve TB2 SİHA’ların lastiklerinin yanı sıra BMC’nin Tulga ve FNSS’in PARS 4×4 STA ile ÖMTTZA 6×6, 8×8 zırhlı araç lastiklerini de ziyaretçilerle buluşturdu. Sanayi Bakanı Mustafa Varank da Petlas stantını ziyaret ederek askeri kara ve hava araçlarının yerlileştirilmesine katkılarından ötürü Petlas’a teşekkür etti.

Türkiye’de lastik bölümünde birçok birincisi teknoloji transferi olmadan, kendi potansiyeliyle üretmeyi başaran Petlas, askeri hava ve kara araçları için ürettiği lastikleri SAHA EXPO, Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı’nda tanıttı. 390 yabancı firma, 567 yerli firmanın İstanbul Fuar Merkezi’nde ağırlandığı Milletlerarası savunma endüstrisi ihtisas fuarında Petlas, 2. salonda 2C-07 numaralı stantta; askeri endüstriye yönelik özel proje olarak geliştirdiği RM900 Plus, RM910, Explero PT425, Explero PT451 lastikleri ile Bayraktar Akıncı, Bayraktar TB2, TAİ Hürkuş ve Ulusal Muharip Uçağı lastiklerini sergiledi. Fuara katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da Petlas stantında eserleri inceleyerek Petlas Kamu Satış ve İhale Müdürü Ümit Berber’den Ulusal Muharip Uçak, SİHA lastiklerine dair bilgiler aldı. Askeri kara ve hava araçlarının yerlileştirilmesine katkılarından ötürü Petlas’a teşekkür etti.

Dünya savunma sanayi temsilcileri Türkiye’de

Petlas’ın lastik kesiminde Türkiye’nin bayrak taşıyıcı markası olduğunu vurgulayan Petlas Kamu Satış ve İhale Müdürü Ümit Berber, SAHA EXPO’ya yönelik şu açıklamaları yaptı: “Toplam 57 ülkeden 1 yabancı başbakan 10 yabancı bakanın; 37’si genel kurmay lideri, kuvvet kumandanı üzere çok üst seviye olmak 37 ülkeden 60 heyete mensup 203 resmî delegasyonun ve 25 ülkeden 115 ticari delegasyonun katılacağı fuarın ülkemiz açısından manası hayli büyük. Dünya savunma sanayi temsilcileri Türkiye’de ağırlanıyor. Biz de alanımızda oyun değiştiren yerli teknolojiyle tasarladığımız yenilikçi eserlerimizi sergiledik. Petlas olarak bu türlü değerli bir fuarda yer almanın ve yerli teknolojimizi tanıtmanın bölüme olan katkılarımızı ortaya koyacağına inanıyoruz.”

Fuar kasım ayında Metaverse cihanında

SAHA EXPO Fuarı, fiziki kısmının akabinde 1 Kasım-1 Şubat ortasında dünyada birinci kere olmak üzere Metaverse cihanında gerçekleşecek. Metaverse SAHA EXPO, 3 ay boyunca tüm dünyaya açık olacak. Firmalar, dünyanın her tarafından müşterileri ile avatarları aracılığıyla ya da görüntü konferanslarla direkt etkileşime geçebilecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı