Ukrayna’dan tahıl ithalatını yasaklayan AB ülkelerine dava hazırlığı

Ukrayna, Ukrayna’dan tahıl ve gıda ürünleri ithalatını yasaklama kararı alan Avrupa Birliği (AB) üyesi Polonya,...

Ukrayna’dan tahıl ithalatını yasaklayan AB ülkelerine dava hazırlığı

ukrayna tahil ithalatini yasaklayan ab ulkelerine dava hazirligi wprp

Ukrayna, Ukrayna’dan tahıl ve gıda ürünleri ithalatını yasaklama kararı alan Avrupa Birliği (AB) üyesi Polonya, Macaristan ve Slovakya hakkında yasal işlem başlatmayı planlıyor.

Ukrayna Ticaret Temsilcisi Taras Kachka, Ukrayna ile bazı AB üyesi ülkeler arasında tarım ve gıda ürünleri ithalatında yaşanan sorunlara ilişkin Politico internet sitesine açıklamalarda bulundu.

Ukrayna’nın tarım ürünleri ithalat yasağı nedeniyle Polonya, Macaristan ve Slovakya’ya dava açacağını belirten Kachka, “Bu eylemlerin hukuken yanlış olduğunu kanıtlamak çok önemli. O nedenle yarın hukuki işlemleri başlatacağız.” dedi.

Kachka, Polonya, Macaristan ve Slovakya’nın Brüksel’e karşı açık meydan okumasının yalnızca AB’nin iç meselesi olmadığını, aynı zamanda uluslararası ticaret ortaklarının Brüksel’e olan güveniyle de ilgili bir mesele olduğunu açıkladı.

AB ülkelerinin ticaret politikaları ve ticaret anlaşması müzakerelerinin AB Komisyonu’nun yetkisinde olduğunu hatırlatan Kachka, özellikle Macaristan ve Polonya’nın AB kurumlarının ticaret politikasındaki konumunu göz ardı eden yaklaşımının ciddi bir sorun olduğunu belirtti.

Kachka, Ukrayna’nın AB üyesi ülkelerin ticaret ortaklarına karşı nasıl davrandığını ortaya çıkarmak amacıyla bu konuyla ilgili Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) dava açmayı planladığını belirtti.

SÜREÇ HAKKINDA

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasıyla birlikte Ukrayna’dan önemli miktarda tahıl ve gıda ürünü kara yoluyla Doğu ve Orta Avrupa ülkelerine gönderilmeye başlandı.

Ukrayna tarım ürünleri sınır ülkeleri Polonya, Macaristan, Romanya, Slovakya ve yakın Bulgaristan pazarlarına girdi.

Ucuz Ukrayna tahıl ve gıda ürünleri bu ülkelerdeki çiftçileri rahatsız etti ve hükümetler Ukrayna ürünlerine yasaklar uygulamaya başladı.

AB Komisyonu, ülkelerin Ukrayna’dan tahıl ithalatına ilişkin endişelerini gidermek amacıyla çiftçilere ek destek sağlanmasını ve bazı Ukrayna ürünlerine, ürünlerin transit geçişine izin verilmesi halinde kısıtlama getirilmesini içeren bir plan hazırlamıştı.

Bu kapsamda AB, 2 Mayıs’tan itibaren Polonya, Macaristan, Romanya, Slovakya ve Bulgaristan’ın Ukrayna’dan buğday, mısır, kolza tohumu ve ayçiçeği ithalatı yapmamasını sağlayacak geçici tedbirleri uygulamaya başladı.

Polonya, Macaristan ve Slovakya, AB tedbirlerinin daha da genişletilmesini talep etse de, bunlar AB Komisyonu tarafından genişletilmedi ve 16 Eylül’de sona erdi.

AB Komisyonu Ukrayna’dan tahıl ürünleri ithalatını yasaklayan kararı uzatmazken, Polonya, Macaristan ve Slovakya kendi yasaklarını uygulayacaklarını açıkladı.

Kaynak: AA