TÜSİAD’dan enflasyon tepkisi: Rakam yüzde 70 seviyesinde, her geçen gün ‘hedef’ dediğimiz noktadan uzaklaşıyoruz

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) ve Koç Üniversitesi paydaşlığı ile oluşturulan Ekonomik Araştırma...

TÜSİAD’dan enflasyon tepkisi: Rakam yüzde 70 seviyesinde, her geçen gün ‘hedef’ dediğimiz noktadan uzaklaşıyoruz

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) ve Koç Üniversitesi paydaşlığı ile oluşturulan Ekonomik Araştırma Forumu (EAF), dün ‘Enflasyon Artarken Neo-Fisher Yaklaşım Ne Diyor’ başlıklı bir çevrimiçi seminer düzenledi.

“ENFLASYON GENEL SEVİYENİN KATBEKAT ÜZERİNDE”

Burada konuşan TÜİSAD İdare Şurası Lideri Orhan Turan, bugün yıllık enflasyonun gelişmiş ekonomilerde yüzde 7-8, gelişmekte olan ülkelerde de yüzde 10’a yakın seyrederken, Türkiye’deki enflasyonun ise dünyada var olan genel seviyenin katbekat üzerinde, yüzde 70 düzeyinde olduğuna vurgu yaptı.

“HEDEFLEDİĞİMİZ NOKTADAN UZAKLAŞIYORUZ”

“Enflasyonda her geçen gün hedeflediğimiz noktadan uzaklaşıyoruz. Gerekli adımları yanlışsız zamanlama ile atamıyoruz” diyen Turan, “Böyle olunca da para siyaseti aktifliğini kaybediyor ve gün sonunda enflasyonda yaşadığımız tablo ortaya çıkıyor” diye konuştu.

“SON DERECE YÜKSEK RİSK PRİMİNE SAHİBİZ”

Büyük merkez bankalarının, FED öncülüğünde, düşük büyüme değerine bile olsa enflasyon ile gayret ettiklerini hem alınan tedbirler hem de verilen iletilerle açıkça ortaya koyduklarına vurgu yapan Turan, Türkiye’nin ise farklı bir siyaset tercih ettiğinin altını çizdi. “Küresel iktisatta bol para devrinin azaldığı ve finansman şartlarının geçmişe kıyasla daha sıkıntı olacağı bir periyoda girdik. Türkiye bu devirde, akranlarının tersine, farklı bir siyaset tercihi ortaya koydu” diyen Turan, şöyle dedi:

“Dünyada akran ülkelere baktığımızda hem en yüksek enflasyona hem de son derece yüksek risk primine sahip ülke pozisyonundayız. Unutmayalım ki, yakın geçmişte yaşadığımız ekonomik zorluk devirleri, global rüzgarların gerimizden estiği devirlerdi ve bu zorluklarla bir biçimde çaba edebildik. Meğer şu an global iktisadın geçmekte olduğu döngüde rüzgâr önümüzden esmekte ve işimizi çok daha fazla zorlaştırmakta. Artık global görünüm de lehimize değil.”

‘ÇÖZÜM MUHAKKAK LAKİN ZAMANLAMA ÖNEMLİ’

“Çözüm için atılacak adımlar muhakkak lakin zamanlama en değerli husus” diyen Turan, şöyle devam etti; “Çözümsüz geçen mühlet tüm bireylerin ve kurumların üzerine her geçen gün daha fazla ek maliyet olarak geri dönüyor. Yanlışsız uygulanan bir para siyasetine, buna eşlik eden mali siyasetlere ve mikro sektörel arzı destekleyen yapısal değişimlere gereksinimimiz var. Uzunca bir müddettir tabir ettiğimiz üzere, iktisadi siyaset dizaynında lakin ve lakin bilimi, dünyada kanıtlanmış süreçleri ve tecrübesi merkeze koyarsak enflasyonla gayrette muvaffakiyete ulaşmamız mümkün olur.”