Kalbinde pıhtılaşmaya neden olan açıklık “şemsiye” yöntemiyle kapatıldı

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde birinci sefer yapılan operasyonla hastanın kalbinin sol kulakçığının kuyruk kısmında...

Kalbinde pıhtılaşmaya neden olan açıklık “şemsiye” yöntemiyle kapatıldı

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde birinci sefer yapılan operasyonla hastanın kalbinin sol kulakçığının kuyruk kısmında pıhtıya neden olan açıklık “şemsiye” prosedürüyle kapatıldı.

Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Kısmı Lideri Doç. Dr. Servet Altay, öğretim üyeleri Doç. Dr. Muhammet Gürdoğan ve Dr. Murat Gök’ten oluşan grup, inme ve kanama riski taşıyan 67 yaşındaki Mürüvvet Yavuzcan’ı kapalı ameliyata aldı.

Üç boyutlu ekokardiyografi görüntüleme aygıtı kılavuzluğunda gerçekleştirilen operasyonda, yemek borusunda da daima kanamaları olan hastanın kalbinin sol kulakçığının kuyruk kısmındaki pıhtıya yol açan açıklığa “şemsiye” isimli özel aygıt takıldı.

Hastalara konforlu bir ömür sağlanıyor

Türkiye’de az sayıda sıhhat merkezinde yapılan operasyona ait AA muhabirine bilgi veren Doç. Dr. Servet Altay, ameliyatla hastalara konforlu bir ömür sağlandığını söyledi.

Trakya’da birinci sefer yapılan uygulamanın başarılı olduğunu belirten Altay, “Riskli durumdaki hastalar için yeni geliştirilen bir usul var. Kalbin pıhtı oluşan, pıhtının depolandığı kuyruk kısmına müdahale ediyoruz. Kasık damarından girerek kalpte bir delik açıyoruz. Şemsiye diye tabir ettiğimiz aygıtla o bölgeyi kapatıyoruz. Bu süreçten sonra hasta hem kan sulandırıcıya muhtaçlık duymuyor hem de orada bir pıhtı oluşup atması engellenmiş oluyor. Hem biz hekimler ikilemde kalmıyoruz hem de hasta için kıymetli bir konfor oluşmuş oluyor.”diye konuştu.

“Kendimi çok âlâ hissediyorum”

Başarılı bir ameliyat geçirdiğini belirten Mürüvvet Yavuzcan da kendisini güzel hissettiğini söz etti.

Ameliyatının ağrısız ve sıkıntısız biçimde tamamlandığını aktaran Yavuzcan, “İyiyim, çok şükür Allah’ıma. Kalbimde damarlar tıkanıktı. Pıhtı atmaması için operasyon yaptılar. Doktorlarımın hepsine çok teşekkür ediyorum.” dedi.

AA / Gökhan Zobar – Sıhhat