Türkiye’den Kesitler: Kripto Para Yatırımı İntihara Götürdü!

Zaman vakit Türkiye’den farklı gelişmelerle karşınıza çıkıyoruz. Mevzu kripto para odaklı olunca daha da bir...

Türkiye’den Kesitler: Kripto Para Yatırımı İntihara Götürdü!

Zaman vakit Türkiye’den farklı gelişmelerle karşınıza çıkıyoruz. Mevzu kripto para odaklı olunca daha da bir dikkat çekiyor. Son gelişmede ise bir intihar olayı var. Detaylarına bir bakalım.

İntiharda kripto para detayı

Olay Diyarbakır’da geçiyor. Mehmet Denizli isimli şahsın parasını bir kripto para borsasında kaybettiği tezi var. Bunun üzerine Denizli, evvel eşi Basra Denizli’ye sonrasında kendi başına ateş ederek intihar etti. Acı olayda Denizli’nin parasının kripto para borsasında kaybedince bulanıma girdiği belirtiliyor.

turkiyeden kesitler kripto para yatirimi intihara goturdu 0 YYmWsEWU

Kripto para odaklı acı hadise Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesine bağlı Medya Mahallesi’nde meydana geldi. Kapıcılık yapan Denizli’nin sabah ekmek dağıtmamasıyla bahis anlaşıldı. Bina sakinleri mevzuyu yöneticiye bildirince ne yaşandığı da muhakkak oldu. Denizli’nin telefonlara çıkmaması üzerine giriş kattaki konutuna girildi. Basra Denizli olay yerinde hayatını kaybederken ağır yaralı eşi Mehmet Denizli Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı. Lakin Mehmet Denizli de tüm müdahalelere karşın hayatını kaybetti. Olayla ilgili soruşturma başlatan polis incelemelerine devam ediyor.

Ünlü isimden kripto paralarla ilgili kıymetli uyarı

Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) misyon yapan ünlü ekonomist Prof. Dr. Daron Acemoğlu toplumsal medya hesabı üzerinden açıklamalar yaptı. Açıklamalar kripto para üniteleriyle ilgili. Acemoğlu, bilginin kontörüne yönelik olarak giderek bir merkezileşme durumunun olduğunu söylüyor. Daron Acemoğlu bu noktada yaptığı açıklamanın kripto paralar için olumlu düşünme manasına gelmediğini söz ediyor.

Kriptokoin.com olarak vakit zaman görüşlerine yer verdiğimiz Acemoğlu kripto paralar için olumlu tarafın yalnızca para ve para siyasetleri ile ilgili olduğunu belirtiyor. Bu bağlamda Devletlerin para ve para siyasetleri üzerinde çok fazla denetim sahibi olduğunu lisana getiriyor. Ona nazaran bu durum çok fazla güç toplamak manasına geliyor. Acemoğlu, kripto paraların bu gücü sınırladığına işaret ediyor. Bitcoin’in bu istikametinin olumlu olduğuna işaret eden Acemoğlu, kaygısının bu varlıkların sistem bozucu ideolojiye sahip olmasından kaynakladığını belirtiyor.

turkiyeden kesitler kripto para yatirimi intihara goturdu 1 5Pcsnk9N

Bu sistem bozuculuk için Acemoğlu, Web 3.0 ve hatta kimi merkezi finans ögelerine bakıyor. Buralarda teknoloji tabanlı bir merkeziyetsizliğe değinen Acemoğlu, bu durumun da sistem bozucu hareketler manasına geleceğini vurguluyor. Acemoğlu kripto para sanayisinin büyük bir kitleye sahip olduğunu kabul ediyor. Lakin ona nazaran kimi sıkıntılar da kelam konusu. Örneğin, çok güç tüketimi konut yasa dışı süreçlerle kontaklı olma bunlar ortasında yer alıyor. Gelecek için ise Acemoğlu blok zinciri tabanlı bir paranın kullanışlı olup olmayacağı noktasında telaşa sahip. Bir öteki tasası ise mahremiyetle ilgili. Ona nazaran şayet devletler dijital para teknolojisine geçip vatandaşlarıyla ilgili bilgileri dijital kayırlarla tutarsa o vakit hiç mahremiyet kalmayacak.