Vücutta kaşıntı neden olur? Kaşıntıya ne iyi gelir?

Kaşıntı olarak da bilinen cilt dezenformasyonu, cilt hücrelerinin yahut ciltle bağlantılı hudut hücrelerinin tahrişinden kaynaklanan...

Vücutta kaşıntı neden olur? Kaşıntıya ne iyi gelir?

Kaşıntı olarak da bilinen cilt dezenformasyonu, cilt hücrelerinin yahut ciltle bağlantılı hudut hücrelerinin tahrişinden kaynaklanan genel bir histir. Cildimizi koruyabilme maksatlı bağışıklık sistemimiz, ziyanlı hususları uzaklaştırmak için histamin salgılar. Gün içerisinde daima yaşadığımız ve bizi rahatsız eden kaşıntıyı meydana getiren nedir? Kaşıntının nedenleri nedir?

VÜCUTTA KAŞINTI NEDEN OLUR?

Tıpta pruritus ismine sahip olan kaşıntı, birçok sebepten kaynaklı meydana gelir. Gün içerisinde bedenimizin bir alanını kaşırken buluruz kendimizi ve işlerimizi yapmakta zorlanırız. Kaşıntı bir dürtüdür. Kaşıntıya neden olan şeyler deri hastalıkları, alerji olabilir. Bunun yanında karaciğer ve böbreklerle ilgili sorunlardan kaynaklı da olabilmektedir. Bir öbür etken ise böcek ısırması, gerilim, mantar ihtimalleridir.Bunun tahlili için uzman doktora görünmek gerekir. Alerjide kaynaklı oluşan bir kaşıntı ise yapılan alerji testi sayesinde tahlil bulunabilir. Dermatolojik olarak ise egzama, uyuz, kuru ciltten kaynaklı kaşıntı yaşayabilirsiniz. İç hastalıklar olarak da böbrek yetmezliği, sarılık, sirozdan ötürü olabilir.

KAŞINTI NASIL GEÇER?

Bizi rahatsız eden kaşıntıya yeterli gelen birtakım şeyler vardır. Bunlardan kimileri;

• Soğuk su yahut buzu kaşıntı olan bölgeye uygulamak

• Soda ile suyu karıştırıp bölgeye uygulamak

• Limonu 15 dakika kaşıntı olan bölgeye sürün

• Yulaf ile suyu karıştırarak bölgeye uygulamak

• Aloe vera

• Karanfil yağı

Kaşıntınız alerji kaynaklı ise ilaç tedavisi görülebilir.

KAŞINTILAR HANGİ HASTALIKLARDAN KAYNAKLI OLUR?

Eğer kaşıntınız geceleri uyurken fazlalaşıyorsa deri enfeksiyonu olabilirken yatak çarşaflarınız kaynaklı da olabilir. Kaşıntınızın yanında su içme ölçünüz da artıyor ise diyabet hastalığından kaynaklı olabilir. Kaşıntınıza çarpıntı da ekleniyorsa hipotiroidi olabilir, tiroit bezinin normaldan fazla etkin olmasından kaynaklanır. Kaşıntı ve kırmızı kabarcık lekeleri varsa kurdeşen olma ihtimali vardır. Lakin bunları öğrenmek için en yanlışsız prosedür uzman doktora görünmektir. Hekiminiz neyden kaynaklı olduğunu ve nasıl bir tedavi izlemeniz gerektiğini size uygulayacaktır. Kaşıntının teşhisi kan testi, göğüs röntgeni ve karaciğer- tiroid testleri ile koyulabilir.

Önemli not: Tüm sıhhat uygulamalarında öncelikle tabibe başvurun. Hekiminizin tavsiyesine nazaran hareket edin.