Bu şarkının ritmi hayat kurtarıyor

Bu müziğin ritmi hayat kurtarıyor YALOVA – Yalova’da eğitim gören sıhhat meslek lisesi öğrencileri tarafından...

Bu şarkının ritmi hayat kurtarıyor

Bu müziğin ritmi hayat kurtarıyor

YALOVA – Yalova’da eğitim gören sıhhat meslek lisesi öğrencileri tarafından hayata geçirilen proje ile geleceğin sağlıkçıları Bee Gees kümesinin Stayin Alive isimli müziğiyle kalp iletisinin ritmi hafızalarına kazıyor. Türkçe ismi ‘Hayatta kalıyorsun’ olan müzik gerçek manada da insanları hayatta tutmayı başarıyor.

1970’lerin disko müziğinde büyük yankı uyandıran Bee Gees kümesinin meşhur Stayin Alive müziği duran bir kalbin tekrar atmasını sağlamak için geleceğin sağlıkçılarının eğitim aracı oldu. Kalbi duran birine en ülkü ritim olduğu belirtilen müzik, Gazi Mustafa Kemal Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’ndeki öğrenciler tarafından bir proje haline getirilerek kalp masajında eğitim modeli olarak uygulanmaya başladı. Ritmi Yakala Projesi ile müzik eşliğinde kalp masajı ritmini hafızalarına kazıyan öğrenciler, vatandaşların da bu ritmi çarçabuk öğrenmesini amaçlıyor.

Yalova Mesleksel Eğitim ve İstihdam Fuarı’nda kurdukları stantta projelerini tanıtan Sıhhat Hizmetleri Öğretmeni Hilmiye Sevgi Pekcan, proje ile gündelik hayatta kalp iletisinin kullanılmasını kolaylaştırmak istediklerini belirterek, “Biz olağanda kalp durduğunda, teneffüs durduğunda başlatıyoruz. Buna temel ömür takviyesi deniyor. Bunun aşikâr bir ritimde olması gerekiyor. Bu olağanda, 1v, 2v, 3v olarak yapılır lakin buna özel ritim tutturan müzik eşliğinde yapılması. Gündelik hayatta da kullanılması ve akılda kalmasını kolaylaştırıyor” diye konuştu.

Sağlık meslek lisesi öğrencisi İbrahim Akdemir ise müzik sayesinde ülkü ritmi tutturabildiklerini lisana getirerek şöyle konuştu:

“Hayat belirtisi durmuş, kalbi durmuş, teneffüsü durmuş bir hastaya, hadiseye kalp bildirisi yapmamız gerekiyor. Birinci acil yarım uygulamamız gerekiyor. Biz bu uygulamayı da Bee Gees kümesinin yapmış olduğu müzikle bulduk. Olağanda bizim 100 bası vermemiz gerekiyor dakikada. Müziğin bas sayısıyla bizim bas sayımız eş bedel oluyor. Biz bunu insanlara tanıtıp daha kolay bir biçimde uygulaya bilmesi için hafızaya kazanılabilmesi için bu uygulamayı bulduk. Bu uygulamada da bir müzikte 103 ve 108 bası ortasında bas veriyor. Biz bu ritmi tutturduğumuzda aslında istediğimiz kıymetin üstüne çıkmış oluyoruz. Olağanda ne az ne fazla vermemiz gerekiyor bası. Bu müzik sayesinde ülkü ritmi tutturabiliyoruz.”

İhlas Haber Ajansı / Erhan Erdoğan – Sıhhat