Travmaya maruz kalan kişiye nasıl destek olunmalıdır?

Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük zelzelenin yaraları sarılmaya çalışılıyor. Travmaya maruz kalanlara ruhsal dayanağın değerini...

Travmaya maruz kalan kişiye nasıl destek olunmalıdır?

Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük zelzelenin yaraları sarılmaya çalışılıyor. Travmaya maruz kalanlara ruhsal dayanağın değerini vurgulayan Uzman Klinik Psikolog Cemre Ece Gökpınar Çağlı, depremzedelerin ruhsal açıdan en büyük gereksiniminin hislerinin anlaşılması ve paylaşılması olduğunu söyledi. Çağlı, sarsıntı üzere afet durumlarında bilhassa toplumsal dayanağa çok gereksinim duyulduğunu kaydetti.

Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Cemre Ece Gökpınar Çağlı, travmaya maruz kalan şahsa hakikat yaklaşım ve manevi takviye hakkında değerlendirmede bulundu.

Kahramanmaraş zelzeleleri nedeniyle fiziki kayıplar, fiziki yaralar kadar ruhsal olarak da yaralandığımız ve ruhsal kayıplar verdiğimiz bir süreç içerisinde bulunduğumuzu söyleyen Çağlı, “Fiziki yaralar sarılırken bizim için değerli olan noktalardan bir tanesi de ruhsal yaraların sarılabilmesidir.” dedi.

En büyük muhtaçlıkları anlaşılmak

Afete maruz kalanların en büyük muhtaçlığının anlaşılmak olduğunu tabir eden Uzman Klinik Psikolog Cemre Ece Gökpınar Çağlı, “Bu afete maruz kalmış şahısların, kendilerinin dinlendiğini, hislerini anlamaya çalışan birilerinin var olduğunu, başkalarının onların yanlarında olduğunu hissetmesi çok büyük kıymet taşımaktadır. Yaşadıkları hisleri birebir anlamak mümkün olmasa bile onları dinlemek, bu manevi takviyesi vermek onlar için epeyce kıymetlidir.” dedi. 

Yorum yapmadan dinleyici olunmalı

Depremzedelere yaklaşımın değerine de işaret eden Uzman Klinik Psikolog Cemre Ece Gökpınar Çağlı, “Bunu yaparken dikkat edilmesi gereken kimi hususlar bulunuyor. Kıymetli noktalardan bir tanesi, asla yargılayıcı ya da hisleri küçümseyici bir halde lisan kullanmadan, yönlendirme ve yorum yapmadan dinleyici durumunda olmak gerekiyor.” tavsiyesinde bulundu.

Sosyal dayanak önemli

Uzman Klinik Psikolog Cemre Ece Gökpınar Çağlı, sarsıntı üzere afet durumlarında bilhassa  ilerleyen süreçlerde “iyileşmek” ismine toplumsal takviyeye gönüllülerin toplumsal dayanağına çok muhtaçlık duyulduğunu kelamlarına ekledi: “Duyguların paylaşılması – birlik olabilmek  – takviye almak ve vermenin uygunlaştırıcı gücüne gereksinim duyduğumuz bu periyotlarda  eş, dost, akraba yahut tanıdık tanımadık gönüllülerin toplumsal takviyesi çok büyük kıymet taşımaktadır.”

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı