Çocukluğundan bu yana kilolarıyla başı dertte olan Nezaket teyze, sağlığına Elazığ’da kavuştu

Çocukluğundan bu yana kilolarıyla başı kederde olan Nezaket teyze, sıhhatine Elazığ‘da kavuştu -71 yaşında 136...

Çocukluğundan bu yana kilolarıyla başı dertte olan Nezaket teyze, sağlığına Elazığ’da kavuştu

Çocukluğundan bu yana kilolarıyla başı kederde olan Nezaket teyze, sıhhatine Elazığ‘da kavuştu

-71 yaşında 136 kiloya ulaşan Nezaket teyze, tüp mide ameliyatı gerçekleştirip sıhhatine kavuştu.

ELAZIĞ – Çocukluğundan bu yana fazla kilolarıyla başı kederde olan Nezaket Teyze, 71 yaşında 136 kilogram yüke ulaşınca zayıflamak için Gaziantep’ten Elazığ‘a gelerek başarılı bir tüp mide ameliyatı gerçekleştirip sıhhatine kavuştu.

Gaziantep’te yaşayan 136 kilogram yükündeki Nezaket Aksoy’un 16 yaşından bu yana fazla kilolarından kurtulmaya çalışıyordu. 71 yaşına girince fazla kilolarından kurtulmaya tam karar veren Nezaket teyze, sıhhat meseleleri da baş gösterince tahlil arayışına girdi. Sağlıklı bir hayata başlamak için ameliyat olmak istese de gittiği bütün sıhhat merkezlerinde yaşı ve ek hastalıklarından ötürü ameliyatının riskli olduğu gerekçesiyle kabul edilmemişti. Yaptığı araştırmalar sonrasında Elazığ Mediline Hastanesinde gerçekleştirilen başarılı obezite ameliyatlarını gören Nezaket teyze, vakit kaybetmeden hastane ile irtibata geçerek Gaziantep’ten Elazığ’a geldi. Yapılan tüm tetkiklerin akabinde Opr. Dr. Fatih Erol tarafından başarılı bir tüp mide ameliyatı yapıldı. Başarılı geçen ameliyatın 4’üncü gününde taburcu olan Nezaket teyze, fazla kilolarından arınacağı günü bekliyor.

Doktorların söylediklerini harfiyen yerine yaptı

Özel Mediline Hastanesinde obezite ameliyatlarının devam ettiğini belirten Op. Dr. Fatih Erol, “Hem yurt dışından hem yurt içinden hem de vilayet genelinden gelen hastalarımızı başarılı bir halde ameliyatlarını gerçekleştiriyoruz. Nezaket hanım da Gaziantep’ten gelen bir hastamız. Kendisi 71 yaşında 136 kiloyla ameliyat ettik. Ameliyat öncesi önemli kasvetleri vardı. Kilosundan ötürü artık yürüyemiyordu. Önemli akciğer dertleri vardı, uyku apnesinden ötürü aygıt kullanması gerekiyordu. Aygıtı da çok efektif kullanamamış, kalbiyle ilgili sorunları vardı, kalbinde stendi ve kapak yetmezlikleri vardı. Kilosu da bu şikayetleri giderek artırıyordu. Ömür kalitesi çok düşmüştü. Gittiği birçok merkezde bu ek hastalıklarından ötürü ameliyatın riski yüksek olduğu için kabul edilmemişti. Biz kendisini kliniğimize kabul ettik. Burada ameliyat öncesi tüm tetkikleri yapıldı. Dahiliye, kardiyoloji hekimimiz, göğüs hastalıkları uzmanımız ve anestezi hekimlerimiz tarafından değerlendirildi. Riski belirlendi. Ameliyat öncesi bütün riskleri anlatılarak hasta bilgilendirildi. Kendisi bu riskleri kabul ederek ameliyat istedi. Ameliyatı başarılı bir halde gerçekleşti. Hastamız bütün kurallara harfiyen uydu. Bol bol yürüdü ve istediğimiz seviyede sıvısını aldı. Şuan taburcu olacak duruma geldi. Her geçen gün kilosu azalacak, daha rahat yürüyecek, kalbi ve tansiyonu da rahatlayacak. Hastamız tansiyon ilacı kullanmasına karşın yaklaşık 4 gündür tansiyon ilacı kullanma gereksinimi bile olmadı. Şimdiden bile tansiyonu olağan düzeye gelmeye başladı. Burada hedefimiz hastamızın hem hayat kalitesini artırmak hem de ömür mühletini uzatmak” dedi.

“Torunlarımla ip atlayacağım”

16 yaşından 71 yaşına kadar geçen bütün mühlet zarfında kilolu olduğunu belirten hasta Nezaket Aksoy, “Minibüs ve taksilere binerken çıkarken zorlanıyordum. En son kendi kendime karar verdim. Çocuklar da büyüdü, kendime bakayım dedim. Araştırmalar yapıldı, Elazığ’da Fatih hocayı çok tavsiye ettiler. Birkaç merkeze daha sorduk fakat onlar ameliyat için sorun çıkardı. Bana yaşımın geçtiğini ve ameliyat olamayacağımı söylediler. En son burayı tavsiye edilince buraya geldim. Hakikaten güzel ki geldim, ameliyat oldum. Diyetisyenle de görüşüldü. Hiçbir külfet çekeceğimi zannetmiyorum, ben çok rahat hissediyorum. Serumlar çıktıktan sonra meyve suyu, süt ve ayran da içtim. Serumlar bittikten sonra ağızdan ağrı kesiciler başladı. Benim ağrım sızım olmadığı için ağrı kesicilerimi bile içmiyorum. Bu gün 4’üncü günüm. Ameliyat olmadan evvel 136 kiloydum. Ameliyattan sonra 4 gün içinde aşağı üst 4 kilo vermişim. Artık taburcu olup meskenime, gidip torunlarıma kavuşacağım. Torunlarımla ip atlayacağım. Top oynayıp bahçelerimizde gezeceğim” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Sedat Erbak – Sıhhat